آرایش و زیباییسلامتناخن

علت پوسته پوسته شدن ناخن ها و راه های درمان آن

اگرچه امروزه ناخن هایمان را آرایش می کنیم تا زیبایی دستانمان را دو چندان کنیم ولی مسئولیت ناخن ها بزرگتر از این حرف هاست . ناخن ها وظیفه ی بلند کردن اشیا را برعهده دارند . علاوه بر این نوک انگشتانتان را محافظت می کنند و به کمک آنها می توانید چیزها را از روی زمین بلند کنید. ناخن ها از کراتین ساخته شده اند، نوعی پروتین که در موهای سر نیز یافت می شود . ناخن ها از چند لایه ساخته شده اند که می توانند از هم جدا شده و پوسته پوسته شوند که خود سبب نازک تر و ضعیف شدن آنها می شود . اصطلاح پزشکی برای پوسته پوسته شدن را انیوسوسکیزیا (onychoschizia) می نامند.

پوسته پوسته شدن ناخن شاید به علت یک جراحت داخلی یا خارجی رخ دهد . و به ندرت نشانه ی یک روند آسیب شناختی  در داخل بدن شماست . یک ناخن کامل شش ماه طول می کشد تا کامل رشد کند . بنابراین اگر مساله ی خاصی برایتان پیش آمده باشد ممکن است مربوط به ماه های قبل باشد .

علت پوسته پوسته شدن ناخن ها چیست ؟

ضربه یا آسیب جدی به ناخن سبب این اتفاق می شود. بیش از حد در معرض آب قرار گرفتن ، مثل زمانی که با آب گرم ظرف ها را می شویید، می تواند ناخن ها را خشک کرده در نهایت سبب پوسته شدن آن ها شود .

در مقاله قبل 15 نکته ی کلیدی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا را بیان کردیم . شما می توانید از اینجا این مقاله را مطالعه نمایید .

سایر دلایل آسیب زا شامل موارد زیر است :

هر فعالیتی که فشار زیادی به ناخن وارد کند

استفاده از ناخن ها به عنوان ابزار کار

کندن لاک با استفاده از ناخن ها

استفاده از ناخن های مصنوعی و آکریلیک

اگر هیچ کدام از دلایل بالا علت پوسته شدن ناخن شما نیست پس می توانید آن ها را با ناخن های پایتان مقایسه کنید . اگر ناخن های دستتان پوسته می شود ولی ناخن های پا سالم هستند یا بالعکس باید به دنبال یک علت خارجی بگردیم . اما اگر هردو باهم پوسته پوسته می شوند پس حتما یک علت داخلی مسبب آن است . دلایل داخلی متفاوت هستند و یکی از دلایل اصلی و مهم ،کمبود ویتامین و فقر آهن است .

چه موقع دنبال کمک پزشکی باشید ؟

پوسته شدن ناخن ها به ندرت علت داخلی دارند و جز فوریت های پزشکی محسوب نمی شوند . با این همه اگر ناخن های شما به شدت درد و خونریزی دارند باید به اورژانس مراجعه کنید . در بیشتر مواقع درمان های خانگی برای پوسته شدن ناخن ها کفایت می کنند .

چطور در خانه ناخن هایمان را درمان کنیم ؟

اگر مشکوک هستید که علت پوسته شدن ناخن هایتان فقر آهن است پس از غذاهای مملو از آهن  استفاده کنید مثل : سیب زمینی پخته شده با پوست ، غلات صبحانه غنی شده ، گوشت کم چربی ، عدس ، اسفناج ، لوبیا سفید و همچنین می توانید هر روز از یک مکمل آهن استفاده کنید . اگر مولتی ویتامین استفاده می کنید . دقت کنید که میزان آهن در این محصول کافی باشد ، چرا که بعضی از تولیدکنندگان میزان آهن استاندار را رعایت نمی کنند . البته به این موضوع دقت کنید که مصرف بیش از 25 میلی گرم آهن ، توانایی بدن در جذب روی را کاهش می دهد . برای جلوگیری از سو اثر آهن از مصرف بیش از حد مکمل جدا خودداری کنید . می توانید از پزشک خود در مورد مصرف بیوتین سوال کنید . برای اینکه ناخن هایتان رطوبت کافی داشته باشند خیلی در معرض آب قرار نگیرید .

اگر دائم در حال شست وشو هستید از دستکش لاستیکی با محافظ پنبه ای استفاده کنید . و اگر فعالیت های آبی مانند شنا شرکت می کنید دائم به دست هایتان لوسیون و کرم بزنید .

چطور در خانه ناخن هایمان را درمان کنیم ؟
چطور در خانه ناخن هایمان را درمان کنیم ؟

چگونه می توانیم از پوسته پوسته شدن ناخن ها جلوگیری کنیم

اگر از ناخن مصنوعی استفاده می کنید باید هنگام برداشتن آنها آرام و بدون خراشیدن این کار را بکنید . اگر پوشش ناخن را با زور از بین ببرید باعث آسیب رساندن و در نهایت زخم روی ناخن هایتان می شوید . در عوض به ناخن هایتان اهمیت بدهید و با یک سوهان آرام کنار ناخن هایتان بکشید . با سوهان ناخن هایتان را منحنی وار بکشید تا گوشه نداشته باشند تا به جایی گیر نکنند و یا شکاف نخورند . سوهان کشیدن ناخن ها ، آنها را زیبا می کند البته سوهان باید تنها در یک جهت کشیده شود و از عقب و جلو کردن سوهان به شکل خشن جلوگیری کنید. چون در این صورت ناخن هایتان مستعد پوسته پوسته شدن می شوند . پوسته شدن ناخن ها ، نتیجه ی رطوبت بسیار کم یا بسیار زیاد است . وقتی شما دائم ناخن هایتان را می شویید و خشک می کنید آنها را شکننده و ضعیف می کنید و اگر دائم دستتان در آب باشد در حین شست وشوی ظرف ها یا کار خانه ناخن هایتان نرم می شوند و مستعد شکنندگی و پوسته شدن می شوند . برای حل این مساله می توانید از یک لاک ناخن نایلونی و شفاف استفاده کنید تا مانع از این حالت شده و از ناخن هایتان محافظت کند . هیچ وقت از ناخن هایتان به عنوان ابزار استفاده نکنید که اگر به جایی گیر کنند کنده شده و دردناک می شوند و در عوض از پنجه هایتان استفاده کنید .

منبع : https://www.healthline.com/health/how-to-strengthen-nails

5/5 - (10 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا