بیماری هاسلامتکرونا

تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی

تفاوت بین کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی را می دانید؟

در این مقاله می خواهیم با تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی بیشتر آشنا شویم. کرونا یا کووید 19 و سرماخوردگی هر دو  ناشی از ویروس ها هستند. این ویروس ها به روش های مشابه پخش می شوند. بسیاری از علائم و نشانه های مشابه را ایجاد می کنند. با این حال، چند تفاوت  متمایز بین آنها وجود دارد. در ادامه به این تفاوت ها می پردازیم.

تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی
تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی در چیست؟

ویروس کرونا COVID-19

تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی را می دانید. در این مقاله بیشتر در مورد آن می خوانیم . ویروس کرونا یا کووید 19، نوعی ویروس جدید است. که قبلاً در انسان مشاهده نشده بود و به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است. چهار گونه ی دیگر از این ویروس بسیار شایع  است.

معمولاً فقط علائم خفیف (مانند سرماخوردگی) ایجاد می کنند. با این حال، برخی از گونه ها، مانند COVID-19، می توانند باعث بیماری شدید در گروه های خاصی شوند. به عنوان مثال، به نظر می رسد افراد مسن و افراد در هر سنی با بیماریهای زمینه ای شدید مانند بیماریهای قلبی، بیماریهای ریوی و دیابت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری جدید COVID-19 هستند. در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای COVID-19 وجود ندارد.

علائم کرونا

تب و لرز

سرفه (معمولاً خشک)

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

خستگی (گاهی)

درد  (گاهی اوقات)

سردرد (گاهی اوقات)

گلو درد (گاهی اوقات)

*علائمی مانند آبریزش بینی و احتقان سینوسی ، در کووید 19 بسیار نادر است.

شدت علائم کووید 19 از خفیف تا شدید متغیر است. اگر مشکوک به ابتلا به کووید 19 هستید، با اورژانس تماس بگیرید. تا علائم شما را بررسی کرده و توصیه های مراقبت خاصی را ارائه دهند.

اگر علائم شما خفیف است. به احتمال زیاد به شما توصیه می شود تا در خانه بمانید تا دیگران را از بیماری محافظت کرده و از راهنمایی های توصیه شده برای مراقبت از خود پیروی کنید.

سرماخوردگی

تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی بسیار نامحسوس است . هر سه علائمی شبیه سرماخوردگی دارند. ممکن است هنگام سرماخوردگی احساس کنید مبتلا به کووید 19 شده اید. علائم آن در مقایسه با ویروس های تهاجمی تر مانند آنفولانزا به طور کلی خفیف است. اکثر داروهای بدون نسخه، در بهترین حالت، اثرات متوسطی روی علائم سرماخوردگی دارند.

سرماخوردگی معمولی به طور متوسط ​​7 تا 10 روز طول می کشد. اکثر علائم در واقع ناشی از خود عفونت نیست، بلکه سیستم ایمنی بدن ما در حال تلاش برای خلاص شدن از آن است. اگر ما صبور باشیم و به بدنمان زمان بدهیم تا با آنها مبارزه کند، اکثر ویروس های سرماخوردگی از بین می روند. سیستم ایمنی بدن شما بزرگترین دفاع در برابر سرماخوردگی است.

علائم سرماخوردگی

آبریزش یا گرفتگی بینی، سرفه (خفیف)،خستگی (گاهی)، عطسه ، چشمان خیس، گلو درد و سردرد. هدف ما در این مقاله بررسی تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی است.

آنفولانزا

دریافت واکسن آنفولانزا در سال 2020 از همیشه مهمتر است. آنفولانزای فصلی (آنفولانزا) هنوز فعال است و به طور کلی سریع و خشمگین ظاهر می شود.

این یک عفونت رایج تنفسی است که توسط ویروسی ایجاد می شود و بینی، گلو و ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. و می تواند از 5 تا 7 روز طول بکشد.

علائم رایج آنفولانزا

تب و یا لرز، سرفه (معمولاً خشک)، خستگی ، درد،  آبریزش یا گرفتگی بینی، گلو درد (گاهی اوقات)، اسهال (گاهی اوقات در کودکان) .آنفولانزا در کودکان مهم است. به خاطر داشته باشید که آنتی بیوتیک ها به هیچ وجه به عفونت ویروسی کمک نمی کنند. معمولاً عفونت ها فقط باید دوره خود را طی کنند. بنابراین بهتر است فقط منتظر بمانید و تماشا کنید. اگر علائم ویروسی شما بهتر شد و روزهای بعد ناگهان بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.  تا ارزیابی کند که آیا شما ممکن است عفونت باکتریایی داشته باشید.

آلرژی فصلی

اگر به آلرژی بهار مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی را برای مبارزه با آلرژن ها در بدن شما آزاد می کند. این باعث آزاد شدن هیستامین در خون شما می شود که باعث ایجاد آبریزش بینی یا خارش چشم می شود. ممکن است در روزهای بادی که تعداد گرده زیاد است. علائم آلرژی بیشتری را تجربه کنید.

فراتر از پیشگیری اولیه، مواردی نیز وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم حساسیت  خود انجام دهید. داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها می توانند به کاهش عطسه، خارش و احتقان کمک کنند. همچنین ممکن است با یک اسپری بینی که می تواند به رفع احتقان یا تسکین التهاب در سینوس های شما کمک کند، تسکین پیدا کنید. علاوه بر این  قطره های چشمی نیز می توانند به رفع خارش یا آبریزش چشم کمک کنند.

علائم آلرژی فصلی

ممکن است آلرژی فصلی داشته باشید . علائم آلرژی فصلی شامل : خارش بینی، چشم، گلو ، سینوس ها و مجاری گوش ، خستگی، سرفه ، عطسه ، آبریزش یا گرفتگی بینی، چشمان خیس، سردرد و تنگی نفس.  شایع ترین علت حساسیت در بهار گرده است. گرده از طریق گیاهان مختلف در هوا شناور می شوند. گرده تقریباً برای چشم نامرئی است، اما می تواند سیستم ایمنی بدن شما را خراب کند.

در زیر تفاوت کرونا، آنفولانزا و آلرژی فصلی را مورد بررسی قرار می دهیم

تفاوت کرونا و سرماخوردگی

علائم کووید 19 سرماخوردگی
سرفه معمولا خشک معمولی
درد ماهیچه ها معمولا گاهی اوقات
خستگی معمولا گاهی اوقات
عطسه به ندرت گاهی
گلو درد معمولا معمولا
آبریزش بینی معمولا معمولا
تب اغلب گاهی
اسهال گاهی در کودکان ندارد
تهوع و استفراغ گاهی ندارد
از دست دادن حس بویایی و چشایی اغلب به مدت طولانی به مدت چند روز

تفاوت کرونا و آنفولانزا

علائم کووید 19 آنفولانزا
سرفه اغلب خشک اغلب
تب اغلب گاهی
درد ماهیچه ها اغلب گاهی
خستگی اغلب گاهی
خارش چشم و بینی ندارد ندارد
عطسه به ندرت اغلب
گلودرد اغلب اغلب
آبریزش بینی اغلب اغلب
تهوع و استفراغ اغلب در کودکان بیشتر درکودکان

تفاوت کرونا و آلرژی فصلی

علائم کووید 19 آلرژی فصلی
سرفه اغلب خشک گاهی
تب اغلب ندارد
درد ماهیچه ها اغلب ندارد
خستگی اغلب گاهی
خارش چشم و بینی ندارد معمولا
عطسه به ندرت معمولا
گلودرد اغلب به ندرت
آبریزش بینی اغلب اغلب
چشمان قرمز گاهی گاهی
تهوع و استفراغ گاهی ندارد
اسهال گاهی ندارد
از دست دادن حس بویایی و چشایی اغلب بدون آبریزش به ندرت

 

مقاله ی پیشنهادی: تاثیر ویتامین دی در کرونا

منبع : https://www.healthline.com/health-news/flu-allergies-coronavirus-different-symptoms

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا