بیماری هاسلامتکرونا

تاثیر ویتامین دی در کرونا

آیا مصرف ویتامین D تاثیری در ابتلا به کووید 19 دارد؟

در این مقاله می خواهیم تاثیر ویتامین دی در کرونا را مورد بررسی قرار دهیم. ویتامین D یک هورمون استروئیدی است. که وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرید، جذب بدن می شود. در خلال این اتفاق پروتئین 7-دهیدروکلسترول در پوست ما با اشعه ماوراء بنفش خورشید در تعامل است. و در ادامه ویتامین D تولید می شود. که ویتامین D3 نامیده می شود.

ویتامین D می تواند از طریق منابع غذایی مختلف از جمله ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و ساردین ، گوشت قرمز و زرده تخم مرغ جذب شود.

هنگامی که ویتامین D وارد جریان خون می شود. می تواند برای کمک به بدن در جذب کلسیم مورد استفاده قرار گیرد .

کلسیم به تقویت استخوان ها،حرکت ماهیچه ها و اعصاب با قابلیت انتقال پیام بین مغز و سایر قسمت های بدن کمک می کند. همچنین کلیسیم موجب تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عوامل بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها می شود.

مصرف ویتامین D و کووید19
مصرف ویتامین D و کووید19 ارتباط معناداری باهم دارند

ویتامین D و عفونت های ویروسی

ویتامین D نقش تعدیل کننده ای در سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین باعث افزایش ترشح هورمون های  ضد ویروسی متعدد برای بالا بردن ایمنی بدن می شود. و همچنین می تواند در پاسخ به مواد ویروسی باعث خود تغذیه ای شود. علاوه بر این، ویتامین D خطر عفونت های میکروبی و مرگ و میر را از طریق مسیرهای مختلف کاهش می دهد.

به عنوان مثال ، هنگامی که فردی به سرماخوردگی مبتلا می شود . ویتامین D می تواند به عنوان یک مانع فیزیکی در برابر عفونت عمل کند. یا از طریق مکانیسم های ایمنی سلولی برای کاهش خطر عفونت عمل کند.

بین سالهای 2007 تا 2020 ، چندین آزمایش انجام شد. این فرضیه را تأیید کرد که ویتامین D اثرات محافظتی در برابر عفونت های حاد تنفسی دارد. و کمبود ویتامین D در خون درواقع می تواند خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش دهد.

مصرف ویتامین D و کووید19

کووید 19 که علت مرگ بیش از یک میلیون انسان تا به امروز بوده است. وبه طور چشمگیری در حال شیوع در کل جهان است. یک بیماری ویروسی حاد است که مشکل تنفسی ایجاد می کند.باید مطالعات وسیع پزشکی صورت گیرد تا بتوان از شیوع آن جلوگیری کرد.

برخی علائم این بیماری شامل تب شدید،سرفه و در موارد حاد تنفسی مرگ را پیش رو دارد. قبل از همه گیری این ویروس مطالعاتی در مورد ارتباط این بیماری تنفسی با ویتامین D انجام شد.

ویتامین D از طریق ترشح هورمون های ضد میکروبی و یا تداخل مستقیم با تکثیر ویروس های تنفسی، نقش مهمی دربهبودی این بیماری تنفسی دارد. کمبود ویتامین D خود باعث تضعیف سیستم ایمنی ، کاهش عملکرد ریه و ایجاد بیماری های قلبی و عروقی می شود. بنابراین با مصرف به اندازه ی مکمل ویتامین D می توانید به تقویت سیستم ایمنی خود کمک بسزایی کنید.

مکانیسم ویتامین D در برابر کرونا

در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد مصرف ویتامین D و کرونا وجود دارد. اما نقش بالقوه ویتامین D در توانایی جلوگیری از عفونت و یا مرگ و میر ناشی از COVID-19 را نمی توان نادیده گرفت. با این حال ، چندین مطالعه ارتباطات احتمالی بین این ماده مغذی و مسیر عفونت کووید 19 را ارزیابی کرده اند.

اکثر افرادی که سن بالاتری دارند. از سطح ویتامین D پایین تری برخوردار هستند. این باعث می شود که نسبت به کووید 19 آسیب پذیرتر باشند.

مطالعات نشان داده است که میزان ویتامین D دربدن ارتباط مستقیمی با آسیب پذیری نسبت به COVID-19 دارد. مطالعاتی که در این زمینه در کشورهای مختلف انجام گرفته است. ارتباط قوی و معناداری بین میزان ویتامین D و نرخ مرگ و میر وجود دارد. هرچه میزان ویتامین D در بدن بیشتر باشد احتمال مرگ و میر ناشی از COVID-19 کمتر می شود.

نتیجه

با وجود اطلاعات فزاینده ای که در مورد ارتباط بین سطح ویتامین D و COVID-19 منتشر شده است. هنوز نتیجه گیری قطعی در مورد اینکه آیا این ماده مغذی می تواند مانع از عفونت این بیماری شود یا خیر در دسترس نیست. ارتباط مصرف ویتامین D و کووید19 هنوز در دست مطالعه است.

بنابراین نمی توان به طور قطعی از عموم مردم خواست تا میزان مصرف ویتامین D را افزایش دهند. البته که مردم با توجه با نقش بسیار مهم این ویتامین در بدن باید به میزان کافی مصرف کنند.    

مقاله ی پیشنهادی: مقدار مصرف ویتامین D در کودکان

منبع: https://www.news-medical.net/health/Vitamin-D-and-COVID-19.aspx

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا