بارداری و زایمانتکنولوژیزنان و ماماییسلامت

راه های درمان ناباروری چیست ؟

IVF , IUI  چه تاثیری در درمان ناباروری دارد و شباهت و تفاوت بین آنها چیست

تلقیح داخلی رحم (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF) چیست و چه شباهت و تفاوتی باهم دارندو چه تاثیری در درمان ناباروری دارند. وقتی زمان درمان ناباروری می رسد چندین گزینه پیش روی شماست. که با توجه به شرایط مختلف است. یکی تلقیح داخلی رحم IUI و دیگری لقاح آزمایشگاهی IVF  است. که در اینجا در مورد چیستی و تفاوت IVF و IUI بیشتر مطالعه می کنیم.

درمان ناباروری
درمان ناباروری

IUI  چیست و چه تاثیری در درمان ناباروری دارد ؟

تلقیح داخلی رحم که به آن لقاح مصنوعی نیز گفته می شود. روش ساده ای است که در مطب پزشک انجام می گیرد.

پزشک اسپرم هایی رو که از قبل جمع آوری کرده و مورد آزمایش قرار داده است. در حفره ی رحم وارد می کند. IUI  می تواند در زمان تخمک گذاری طبیعی انجام شود و یا اینکه پزشک با تجویز دارو تخمک گذاری را تحریک می کند. و بعد از تخمک گذاری IUI انجام می شود تا شانس بارداری بالا برود. اسپرم ها به داخل حفره ی رحم فرستاده می شوند تا مسیر کوتاه تری را تا تخمک آزاد شده طی کنند و احتمال باروری بیشتر شود.

IVF  چیست و چه تاثیری در درمان ناباروری دارد ؟

لقاح آزمایشگاهی است که در آن اسپرم مرد و تخمک زن در خارج از بدن زن در محیط آزمایشگاه با هم ترکیب می شوند. قبل از انجام IVF زن باید دارو مصرف کند تا تخمک گذاری اتفاق بیافتد و با آزاد شدن تخمک IVF در همان روز انجام می شود. بعد از لقاح، جنین با دقت مورد بررسی قرار می گیرد و به داخل رحم زن منتقل می شود.

تفاوت IVF  و IUI

تفاوت کلیدی بین این دو تکنولوژی جدید این است که در IUI  لقاح به صورت داخلی در رحم زن انجام می گیرد ولی در IVF به شکل مصنوعی در آزمایشگاه صورت می گیرد. و تخم بارور شده در رحم زن کاشته می شود و در نتیجه باعث باروری  و تشکیل یک نوزاد کامل می شود .

IVF نسبت به IUI درصد موفقیت بالاتری دارد. اما بسیار پرهزینه تراست. ابتدا به زوجین پیشنهاد می شود پیش از انجام IVF  حداقل سه مرتبه IUI  انجام دهند. اگر سن زن زیر 35 سال باشد احتمال بارداری بسیار زیاد می شود.

شباهت IVF و IUI

هردو نیاز به مقدمات و آماده سازی اولیه دارند. و شاید زوجین نیاز به مصرف یک دوره دارو داشته باشند. تا شانس لقاح و باروری بالاتر رود. در هردو نیاز به جداسازی اسپرم های باکیفیت و سرعت بالا هست. برای موفقیت در هردو باید تخمک بارور شود تا به یک تخم و جنین تبدیل شود.

چه موقع این دو روش برای درمان ناباروری به شما تجویز می شود ؟

همان طور که قبلا گفتیم IUI  یا لقاح مصنوعی متداول ترین روش درمانی برای ناباروری است. IUI  کمتر تهاجمی است و لقاح در داخل رحم زن انجام می گیرد نه در آزمایشگاه.

اگر شریک جنسی شما شرایط انجام IUI را نداشته باشد می توانید از IVF استفاده کنید. که شانس شما برای باروری بیشتر می شود. دربیشتر مواقع IVF جواب می دهد.

اگر مشکلات رحمی دارید و یا انواع مشکلات ناباروری چون مشکلات مربوط به لوله های رحمی،آندومتریوز،عوامل سنی،تعداد کم اسپرم ها و سایر مشکلات مربوط به باروری، می توانید از IVF برای حل مشکل خود استفاده کنید. گرچه این روش هزینه بر است ولی احتمال باروری خیلی در این روش زیاد است.

مقاله ی پیشنهادی: راه های افزایش شانس بارداری

منبع: https://www.carolinasfertilityinstitute.com/whats-difference-iui-ivf/

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا