آرایش و زیباییسلامتمو

ویتامین های ضروری برای کاهش ریزش مو

آیا مصرف ویتامین ها مانع از ریزش مو می شود؟

کمبود برخی از ویتامین های خاص سبب ریزش مو می شود. و مصرف برخی از ویتامین ها سبب رشد مجدد موها می شود و به سلامت موهای شما کمک شایانی می کند. ویتامین های ضروری برای کاهش ریزش مو شامل: D, E و B هستند.

"<yoastmark

ویتامین D

یک فرد اغلب می تواند با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، سلامت موهای خود را حفظ کند. مصرف مکمل ویتامین دی  ممکن است ارتباط مستقیمی با رشد مو نداشته باشد، اما کمبود آن ممکن است بر سلامت مو تأثیر بگذارد.

در سال 2019 یک منبع معتبر شواهدی را نشان داد که نشان می دهد بین کمبود ویتامین دی  و آلوپسی آره آتا، که می تواند ریزش موی شدید را به همراه داشته باشد، ارتباط مستقیمی وجود دارد. بسیاری از مطالعات انجام شده در این بررسی، میزان پایین ویتامین دی را در افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا نشان دادند.

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. با توجه به بررسی ها، معلوم شد که علائم آلوپسی آره آتا ممکن است در افرادی با سطوح پایین ویتامین دی شدیدتر باشد.  همچنین شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد ویتامین دی می تواند منجر به رشد مجدد مو شود. برخی از منابع معتبر دریافته اند که سطوح پایین ویتامین دی ممکن است با ریزش موی زنانه مرتبط باشد، که شایع ترین نوع ریزش مو در زنان است. با این حال، انجام مطالعات بیشتری برای تایید این ارتباط بالقوه ضروری است.

دریافت کافی ویتامین D

طبق نظر پزشکان متخصص، بزرگسالان روزانه باید 600 واحد یا 15 میکروگرم (mcg) ویتامین دی دریافت کنند. افراد می توانند با درخواست از پزشک خود برای آزمایش خون از میزان ویتامین دی خود و کمبود یا نبودن آنها مطلع شوند.

تعداد کمی از مواد غذایی حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین دی هستند. بهترین منابع ویتامین دی شامل: ماهی سالمون یا اره ماهی، قارچ، زرده تخم مرغ، آب پرتقال غنی شده، شیر غنی شده هستند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز ضروری است، زیرا بدن را قادر می‌سازد تا ویتامین دی تولید کند. مکمل های ویتامین دی برای خرید آنلاین در دسترس هستند، اما فرد همیشه باید قبل از مصرف هر گونه ویتامین با پزشک خود مشورت کند. گفته می شود، مکمل های ویتامین دی نسبتا بی خطر هستند. با این حال، مصرف ویتامین دی در دوزهای بسیار بالا می تواند منجر به مسمومیت شود که ممکن است منجر به عوارض شدید شود.

ویتامین های گروه B

یکی از ویتامین های ضروری برای کاهش ریزش مو ویتامین های گروه B  هستند. ویتامین های B کمپلکس به تنظیم متابولیسم و ​​حفظ سیستم عصبی مرکزی کمک می کنند. بسیاری از وب سایت های زیبایی نیز ادعا می کنند که ویتامین های گروه B مانند B12 می تواند به تقویت و حالت دادن به مو کمک بسزایی کند.

ویتامین های B کمپلکس عبارتند از: B1 یا تیامین ،B2 یا ریبوفلاوین،B3 یا نیاسین،B5 یا اسید پانتوتنیک، B6 یا پیریدوکسین، B7 یا بیوتین، B9 یا فولات، B12 یا کوبالامین.

بهتر است ویتامین ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از منابع غذایی حاوی ویتامین های B کمپلکس عبارتند از: غلات کامل ،سبزیجات از جمله سبزی های تیره و برگ دار، گوشت مانند جگر گاو و مرغ ،ماهی و تخم مرغ. لوبیا و حبوبات، آجیل ها و آووکادو.

ویتامین های B محلول در آب هستند، به این معنی که بدن نمی تواند آنها را ذخیره کند. بدن هر آنچه را که استفاده نمی کند از طریق ادرار دفع می کند. به همین دلیل است که افراد باید ویتامین های محلول در آب را به صورت روزانه مصرف کنند. اگرچه منابع غذایی بهترین منبع هستند، اما بسیاری از افراد ممکن است برای رفع نیازهای خود به مکمل B کمپلکس نیاز داشته باشند.

عواملی که می توانند مصرف مکمل را ضروری کنند عبارتند از: بالا بودن سن، شرایطی که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد، پیروی از یک رژیم غذایی گیاهی، بارداری و استفاده از داروهای خاص . افرادی که هر یک از این عوامل را دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود برخی ویتامین های گروه B هستند.

ویتامین B12

اگرچه کمبود B12 ممکن است منجر به ریزش مو شود، اما تحقیقات نشان نمی دهد که افرادی که کمبود ندارند می توانند رشد موهای خود را با استفاده از مکمل بهبود بخشند. با این وجود، دریافت ویتامین B12 کافی برای سلامت کلی ضروری است.

منابع خوب ویتامین B12 شامل گوشت، لبنیات و سایر غذاهای حیوانی است. مکمل ویتامین B12 در بازار نیز موجود است. علائم کمبود B12 شامل کم خونی و خستگی است. متخصصان معتقد هستند که بزرگسالان باید روزانه 2.4 میکروگرم ویتامین B12 دریافت کنند. افراد باردار به 2.6 میکروگرم در روز و افرادی که شیر می دهند به 2.8 میکروگرم در روز نیاز دارند.

همیشه قبل از استفاده از مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از آنها می توانند با اثرات دارو تداخل داشته باشند.

ویتامین B7

سطوح پایین ویتامین B7 یا بیوتین می تواند منجر به ریزش مو شود. مطالعه ای که در سال 2016 روی 541 زن، انجام شد نشان داد که کمبود بیوتین 38 درصد باعث ریزش مو در زنان می شود.

ویتامین E

یکی دیگر از ویتامین های ضروری برای کاهش ریزش مو ویتامین E است. محققان مطالعاتی را در مورد ویتامین E و توکوترینول انجام داده اند. ویتامین E یک ماده مغذی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن عمل می کند.

مطالعه ای که در سال 2013 در این زمینه انجام شد. نشان داد که افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا غلظت ویتامین E در خونشان به میزان قابل توجهی نسبت به افراد بدون این بیماری کمتر است. با این حال، طبق بررسی که در سال 2019 انجام شد نشان داد که همه ی مطالعات این یافته ها را تایید نمی کنند. نتایج یک مطالعه بالینی در سال 2010 همچنین نشان داد که استفاده از مکمل های توکوترینول سلامت موی افراد مبتلا به آلوپسی را بهبود می بخشد.

این مکمل ها همچنین به جلوگیری از ریزش مو کمک کردند. فرد می تواند با خوردن جوانه گندم، اسفناج، ماهی و بادام  ویتامین E را در رژیم غذایی خود بگنجاند. برخی افراد روغن ویتامین E را مستقیماً روی پوست یا پوست سر خود مالیده و معتقدند که این کار بازسازی سلولی را تسریع می کند. با این حال، شواهد علمی هنوز این را تایید نمی کند.

ویتامین E نیز به صورت کپسول و مایع در داروخانه ها و آنلاین موجود است. با این حال، شایان ذکر است که مصرف بیش از حد ویتامین E محلول در چربی می تواند باعث ریزش مو و همچنین سایر عوارض جانبی شود.

سایر ویتامین های مورد نیاز

فهرست زیر به برخی دیگر از ویتامین‌های ضروری و تأثیر آنها بر روی مو می‌پردازد.

"<yoastmark

مولتی ویتامین

یک مولتی ویتامین می تواند همه ی ویتامین های ضروری بدن را تامین کند. دریافت یک منبع خوب از ویتامین ها ، سلامت کلی را بهبود می بخشد و همچنین ممکن است به محافظت از مو کمک کند. مولتی ویتامین ها برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

ویتامین C

یکی از نشانه‌های کمبود ویتامین C، موی خشک و وز است. این نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به حفظ سلامت مو کمک کند. فلفل قرمز، سبزیجات برگ سبز، و مرکبات همگی ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین می کنند. با این حال، مکمل ها برای خرید آنلاین در دسترس هستند.

ویتامین A

ویتامین A به عنوان رتینول شناخته می شود. این ویتامین به سلامت مو کمک می کند. از ترشح سبوم که ماده ای است که از شکستن مو جلوگیری می کند، پشتیبانی می کند. البته که برخی از تحقیقات معتبر نشان می دهند که مصرف بیش از حد ویتامین آ می تواند منجر به ریزش مو شود.

حفظ تعادل مواد مغذی در رژیم غذایی و تکمیل کمبودهای تغذیه ای شناخته شده بهترین راه برای حمایت از سلامت مو است.

سایر داروهای ریزش مو

ویتامین ها و سایر مواد مغذی برای سلامت مو مهم هستند. اما برخی از استراتژی های مراقبت در خانه نیز می توانند کمک کننده باشند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در سال 2017 انجام شد، نشان داد که استرس ممکن است منجر به ریزش مو شود. برای حفظ و بهبود سلامت مو، افراد می توانند، استفاده از ژل های مو، سشوار  و برس زدن در صورت خیس بودن موها را به حداقل برسانند.

با انجام  ورزش شدید یا متوسط ​​در هفته، استرس را کاهش دهید. روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید. از یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی پیروی کنید. توجه به رژیم غذایی، ایمنی محصولات مو و سطح استرس پایین،  ممکن است به بهبود استحکام و ظاهر مو کمک کند. از کشیدن شدید موها جلوگیری کنید. و از رنگ کردن دائم موها اجتناب کنید.

ریزش موها

موهایی که به صورت تکه تکه شروع به ریزش می کنند یا تکه تکه می شوند، می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشند. پسوریازیس، درماتیت و سرطان پوست همگی می توانند منجر به ریزش مو شوند. علل دیگر عبارتند از طاسی با الگوی مردانه و زنانه، آلوپسی آره آتا، استرس و برخی درمان‌های پزشکی. عوامل هورمونی و ژنتیکی نقش کلیدی در رشد مو دارند.

کوتاه کردن منظم موها می‌تواند با از بین بردن مو خوره و کاهش وزن مو، ظاهر آن را سالم نگه دارد. پوست سر سالم کلید رشد موی سالم است. افرادی که نگران ریزش مو هستند می توانند برای تعیین علت هر گونه مشکل رشد مو به متخصص پوست مراجعه کنند. متخصص پوست همچنین می تواند راه حل هایی را توصیه کند.

.مقاله ی پیشنهادی: علل ریزش مو و درمان آن

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318403#over-the-counter-supplements

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا