بیماری هاسلامتکرونا

ویروس کرونا و تزریق واکسن

سوالات متداول در مورد ویروس کرونا که ذهن شما را درگیر کرده است

در مقاله ی پیشین به برخی از سوالات مربوط به ویروس کرونا که ممکن است ذهن بسیاری را به خود درگیر کند، پاسخ دادیم. هم اکنون به تعداد دیگری از سوالات متداول مربوط به ویروس کرونا پاسخ می دهیم. ویروس کرونا و تزریق واکسن دو رکن جدایی ناپذیر این روزها می باشند. با توجه به شیوع بی رویه ی این بیماری در جهان تزریق واکسن ایمن برای تمامی افراد ضروری است.

ویروس کرونا و تزریق واکسن
ویروس کرونا و تزریق واکسن

آیا واکسن های ساخته شده می توانند بدن ما را نسبت به  تمام نسخه های این ویروس ایمن کنند؟

مجموعه رو به رشدی از داده ها نشان می دهد که بیشتر واکسن ها به اندازه کافی ایمنی ایجاد می کنند. این داده ها نشان دهنده ی اثربخشی قابل توجهی در برابر انواع ویروس کرونا می باشند. این واکسن ها درصد بالایی از بیماران کرونایی را از بستری و مرگ نجات می دهند. و در انواع خفیف تر شما می توانید از پیامدهای عفونت شدید در امان باشید.

با وجود جهش ویروس کرونا این واکسن ها هنوز اثر بخشی خوبی دارند. اگر هر یک از این واکسن‌ها در برابر یک یا چند نوع ز ویروس اثر کمتری داشته باشد، احتمالاً می‌توان ترکیب واکسن‌ها را برای محافظت در برابر این گونه‌ها تغییر داد. اما ارزیابی کامل به زمان و داده‌های بیشتری نیاز دارد. تحقیقات در مورد این ویروس ادامه دارد.

تا جای ممکن باید سرعت واکسیناسیون را شدت ببخشیم تا مانع از جهش بیشتر این ویروس شویم. چون ممکن است ویروس های جدید عملکرد واکسن های موجود را کاهش دهند. این بدان معناست که حداقل 1 متر از دیگران دور بمانید، سرفه یا عطسه را در آرنج خود بپوشانید، مرتب دستان خود را تمیز کنید، ماسک بزنید و از اتاق‌های شلوغ با تهویه ی ضعیف خودداری کنید یا پنجره ها را باز کنید.

آیا واکسن عوارض جانبی متفاوتی در مردان و زنان ایجاد می کند؟

مانند اکثر واکسن‌ها، تاثیر واکسن کووید-19 از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همانطور که افراد بیشتری واکسینه می شوند، ممکن است بتوانیم الگوها را تعیین کنیم. ااگر به اطلاعات کافی دست پیدا کنیم حتما به اشتراک می گذاریم. اما در حال حاضر، نمی توانیم پیش بینی کنیم چه کسانی ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.

آیا داشتن عوارض جانبی به معنای کارآمد بودن واکسن است؟

واکسن، سیستم ایمنی شما را تحریک می کند تا از شما در برابر ویروس محافظت کند. این روند گاهی اوقات می تواند عوارض جانبی مانند تب، لرز یا سردرد ایجاد کند. اما همه این را تجربه نمی کنند. ایجاد واکنش در بدن بعد از واکسینه شدن، پاسخ ایمنی شما به واکسن را پیش بینی یا منعکس نمی کند. برای محافظت لازم نیست عوارض جانبی داشته باشید. ممکن است بدن شما هیچ واکنشی نشان ندهد ولی شما آنتی بادی کافی تولید کرده باشید.

پس از تزریق چه چیزهایی نباید بخوریم؟

اثربخشی واکسن به هیچ غذا یا نوشیدنی قبل یا بعد از مصرف واکسن بستگی ندارد. ویروس کرونا و تزریق واکسن ارتباطی با نوع غذای مصرفی شما ندارد.

آیا می توان پس از تزریق واکسن از آنتی بیوتیک استفاده کرد؟

هیچ تأثیر یا تعامل شناخته شده ای بین آنتی بیوتیک ها و واکسن های COVID-19 وجود ندارد. اگر قبل یا بعد از واکسیناسیون ،متخصص سلامت آنتی بیوتیکی برای شما تجویز کرده بود، باید ادامه دهید و دوره درمان را کامل کنید. با این حال، اگر در زمان واکسیناسیون دمای بدن شما بیش از 38.5 درجه سانتیگراد باشد، باید تزریق را به زمان دیگری موکول کنید.

اگر مبتلا به کرونا شوم بیشتر ایمنی دارم یا زمانی که واکسن را تزریق می کنم؟

ویروس کرونا و تزریق واکسن؟ ما هنوز در مورد مدت زمان ماندگاری مصونیت در برابر COVID-19 از عفونت طبیعی و واکسیناسیون به نتیجه ی قطعی نرسیده ایم. اکنون شاهد شواهدی هستیم که نشان می دهد ایمنی پس از ابتلا به COVID-19 می تواند قوی تر باشد. با این حال، نوع ایمنی ایجاد شده پس از عفونت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و این باعث می شود که نسبت به ایمنی پس از واکسیناسیون کمتر قابل پیش بینی باشد.

دانشمندان برای درک بهتر این موضوع سخت کار می کنند. آنچه ما می دانیم این است که COVID-19 یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند عواقب طولانی مدت داشته باشد. واکسن های تایید شده ی کووید-19  توسط سازمان بهداشت جهانی به طور ایمن به میلیاردها نفر تزریق شده است. واکسینه شدن بسیار ایمن تر از خطر ابتلا به کووید-19 است. به محض اینکه نوبت شما شد واکسینه شوید و هر کاری که می توانید برای محافظت از خود و دیگران انجام دهید.

 

مقاله ی پیشنهادی: سوالات متداول کووید-19

منبع: https://www.gavi.org/covid19-vaccines?gclid=CjwKCAiAv_KMBhAzEiwAs-rX1Lvgs-4R-_2bW2ROguM7WIjUrcQRGXY7UEFGFS7NQIk6aSvii9piZRoC7psQAvD_BwE

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا