بیماری هاسلامتکرونا

سوالات متداول کووید-19

سوالات متداولی که در مورد کووید 19 ذهن شما را درگیر کرده است

بیماری کووید 19 همه گیر و خطرناک است، و زندگی تمام مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است. این بیماری از زوایای مختلف توسط پزشکان و دانشمندان مورد مطالعه قرار گرفته است. واکسن این بیماری کشف شده و در جهان توزیع گردیده است. سوالات متداول کووید-19 ذهن شما را درگیر کرده است که در این مقاله و مقاله ی بعدی در مورد آن ها گفت و گو خواهیم کرد.

سوالات متدوال کووید 19

آیا واکسن‌های کووید-۱۹ محافظت طولانی‌ مدت ایجاد می کنند؟

از آنجایی که واکسن‌های COVID-19 تنها در ماه‌های گذشته ساخته شده است. هنوز خیلی زود است که مدت زمان محافظت از واکسن‌های COVID-19 را بدانیم. تحقیقات برای پاسخ به این سوال ادامه دارد. با این حال ،داده‌های موجود نشان می‌دهند که اکثر افرادی که از COVID-19 بهبود می‌یابند، یک پاسخ ایمنی ایجاد می‌کنند که حداقل دوره‌ای از محافظت در برابر عفونت مجدد را فراهم می‌کند.

واکسن‌های کووید-۱۹ چقدر سریع می‌توانند همه‌گیری را متوقف کنند؟

تأثیر واکسن‌های کووید-۱۹ بر همه‌گیری به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها شامل اثربخشی واکسن ها می شود. چقدر سریع تایید، تولید و تحویل می شوند. و بستگی دارد به تعداد افرادی که واکسینه می شوند. در حالی که آزمایش‌ها نشان داده‌اند که چندین واکسن کووید-19 دارای سطوح بالایی از کارایی هستند. مانند همه واکسن‌های دیگر، واکسن‌های کووید-19، 100٪ مؤثر نیستند. بنابراین می‌توانند بیشترین تأثیر را بر همه‌گیری داشته باشند.

چند نوع واکسن‌های کووید-۱۹ در حال تولید هستند؟

یکی از سوالات متداول کووید-19 در مورد انواع واکسن کرونا است. دانشمندان در سراسر جهان در حال ساخت واکسن های بالقوه زیادی برای کووید-19 هستند. این واکسن‌ها همگی برای آموزش سیستم ایمنی بدن طراحی شده‌اند تا ویروسی را که باعث COVID-19 می‌شود، را شناسایی کرده و آن را مسدود کنند. چندین نوع مختلف واکسن بالقوه برای COVID-19 در حال توسعه هستند، از جمله: واکسن‌های ویروسی غیرفعال یا ضعیف، که از نوعی ویروس استفاده می‌کنند که غیرفعال یا ضعیف شده است. بنابراین باعث بیماری نمی‌شوند. واکسن‌هایی بر پایه ی پروتئین، که از قطعات بی‌ضرر پروتئین یا پوسته‌های پروتئینی ویروس کووید-۱۹ ساخته شده اند، تا با خیال راحت پاسخ ایمنی ایجاد کنند.

واکسن‌های ناقل ویروس، که از یک ویروس بی‌خطر استفاده می‌کنند ،نمی‌تواند بیماری ایجاد کنند، اما به عنوان بستری برای تولید پروتئین‌های ویروس کرونا برای ایجاد پاسخ ایمنی عمل می‌کنند. واکسن های RNA و DNA، رویکردی پیشرفته که از RNA یا DNA دستکاری شده ژنتیکی برای تولید پروتئینی استفاده می کنند که خود به طور ایمن پاسخ ایمنی را تحریک می کند.

فواید واکسن زدن چیست؟

واکسن‌های COVID-19 در نتیجه ایجاد پاسخ ایمنی به ویروس SARS-Cov-2، محافظت در برابر این بیماری را ایجاد می‌کنند. ایجاد ایمنی از طریق واکسیناسیون به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری و عواقب ابتلا به آن است. پس از واکسینه شدن، در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس با آن مبارزه خواهید کرد.

واکسن زدن ممکن است از اطرافیان شما نیز محافظت کند، زیرا اگر از ابتلا و بیماری محافظت کنید، احتمال انتقال بیماری  به فرد دیگری کمتر می شود. این امر به ویژه برای محافظت از افرادی که در معرض ابتلا به بیماری شدید از COVID-19 هستند، مانند کادر درمان، افراد مسن و افراد دارای سایر شرایط پزشکی مهم است.

آیا می‌توانیم پس از واکسیناسیون اقدامات احتیاطی را متوقف کنیم؟

واکسیناسیون از شما در برابر بیماری شدید و مرگ بر اثر COVID-19 محافظت می کند. پس از تزریق واکسن تا حدود دوهفته ایمنی بدن شما پایین خواهد بود. سپس کم کم ایمنی شما بالا می رود.

داده‌هایی که از کشورهای دیگر به دست می‌آیند، نشان می‌دهند که واکسن‌هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند از بیماری‌های شدید و بستری شدن در بیمارستان محافظت می‌کنند. با این حال، هیچ واکسنی 100٪ موثر نیست. شواهد فعلی نشان می‌دهد که واکسن‌ها تا حدودی از عفونت و انتقال محافظت می‌کنند، اما این محافظت برای بیماری‌های جدی و مرگ است.

در حالی که بسیاری از افراد جامعه ممکن است هنوز واکسینه نشده باشند، حفظ سایر اقدامات پیشگیرانه به ویژه در جوامعی که مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند مهم است.

آیا می توانم دوز دوم را با واکسنی متفاوت از دوز اول تزریق کنم؟

یکی دیگر ازسوالات متداول کووید-19 در مورد زدن دوز دوم واکسن است. آزمایشات بالینی در برخی کشورها به بررسی این موضوع می‌پردازند که آیا می‌توانید دوز اول را از یک واکسن و دوز دوم را از واکسن دیگری دریافت کنید. هنوز اطلاعات کافی برای توصیه این نوع ترکیب وجود ندارد.

در صورت ابتلا به کووید-19، آیا باید واکسینه شوم؟

حتی اگر قبلاً COVID-19 داشته اید، باید زمانی که به شما پیشنهاد شد واکسینه شوید. محافظتی که فردی از ابتلا به کووید-19 به دست می آورد از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. مصونیتی که افراد از واکسینه شدن پس از ابتلا به عفونت طبیعی دریافت می کنند، به طور مداوم بسیار قوی تر است.

حتی اگر به کرونا مبتلا شدید باید بعد از بهبود از بیماری و پایان دوره ی نقاهت که حدود یک ماه است واکسینه شوید. حتی اگر کووید-19 داشته اید، زدن واکسن به این معنی است که احتمال بیشتری دارد که برای مدت طولانی تری محافظت شوید.

آیا این واکسن برای کودکان بی خطر است؟

یکی دیگر از سوالات متداول کووید-19 زدن واکسن به کودکان است. واکسن‌ها معمولاً ابتدا در بزرگسالان آزمایش می‌شوند و بعداً زمانی که ایمنی در بزرگسالان ثابت شد، در کودکان ارزیابی می‌شوند. زیرا کودکان هنوز در حال رشد هستند. COVID-19 همچنین یک بیماری جدی تر و خطرناک تر در بین افراد مسن بوده است. اکنون که مشخص شده واکسن ها برای بزرگسالان بی خطر هستند، در حال بررسی روی کودکان هستیم. گروه کارشناسان مشاوره راهبردی به این نتیجه رسیده اند که واکسن فایزر برای استفاده افراد بالای 12 سال مناسب است.

سوالات متداول در مورد ویروس کرونا
سوالات متداول در مورد ویروس کرونا

 

مقاله ی پیشنهادی : بهترین داروها برای درمان کرونا

منبع:https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-(covid-19)-vaccines?adgroupsurvey={adgroupsurvey}&gclid=CjwKCAiAnO2MBhApEiwA8q0HYbGoulEJeVLLesZO9I0E22XGU9-BsZ7JZRQ-u6ERNkNLOLdnfxNqWhoCSWQQAvD_BwE

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا