تغذیهخوراکی هاسلامت

فواید جینسینگ برای سلامتی

خواص شگفت انگیز گیاه جینسینگ برای سلامتی بدن

جینسینگ به 11 گونه مختلف از یک گیاه کوتاه و کند رشد با ریشه های گوشتی اشاره دارد. این گیاه دارای ریشه ای به رنگ روشن و چنگالی شکل، ساقه ای نسبتاً بلند و برگ های سبز رنگ به شکل بیضی است. هم جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius، L.) و هم جینسنگ آسیایی (P. Ginseng) انرژی را افزایش داده، سطح قند خون، کلسترول و استرس را کاهش می دهند و تقویت کننده ی اعصاب هستند. از دیگر فواید جینسینگ برای سلامتی می توان به درمان دیابت اشاره کرد. و اختلال عملکرد جنسی در مردان را مدیریت می کند.

فواید جینسینگ برای سلامتی
فواید جینسینگ برای سلامتی

فواید جینسینگ برای سلامتی

مردم به طور سنتی از جینسینگ برای کمک به طیف وسیعی از شرایط پزشکی استفاده می کنند. محققان بر این باورند که جین سنوزیدها، اجزای شیمیایی موجود در جینسینگ، مسئول هر گونه اثرات بالینی این گیاه هستند. محصولات جینسینگ می توانند از نظر کیفیت و خواص دارویی بالقوه متفاوت باشند. یک فرد باید قبل از خرید مواد تشکیل دهنده هر محصول جینسینگ را بررسی کند، زیرا برخی از محصولات ممکن است حاوی منبع قابل اعتماد مقدار کمی یا ناچیز جینسنگ باشند و برخی ممکن است حاوی مواد دیگری باشند.

 افزایش انرژی

یکی از فواید جینسینگ برای سلامتی افزایش انرژی است. این گیاه به تحریک فعالیت فیزیکی و ذهنی در افرادی که احساس ضعف و خستگی می کنند کمک می کند. مطالعه ای که روی 21 مرد و 69 زن انجام شد، نشان داد که جینسینگ نتایج خوبی در کمک به افراد مبتلا به خستگی مزمن نشان می دهد. یک مطالعه در سال 2014 بر روی افرادی که درمان سرطان را دریافت کردند، نشان داد که جینسینگ به کاهش خستگی مرتبط با سرطان کمک می کند. با این حال، محققان تنها اثرات افزایش انرژی جینسینگ را در افرادی که در حال حاضر تحت درمان هستند، ثبت کردند.

عملکرد شناختی واضح ترجینسینگ ممکن است فرآیندهای تفکر و شناخت را بهبود بخشد. گزارش سال 2018 از یک منبع معتبر صحت این ادعا را بررسی کرد. این گزارش نتیجه گرفت که بر اساس مطالعات انسانی و آمینال، اجزای جینسینگ پتانسیل درمان برخی از نقایص شناختی را دارند. این مطالعات نشان داد که جینسینگ می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد، که می تواند منجر به افزایش عملکرد شناختی شود.

یک مطالعه در سال 2016 در مورد اثرات جینسنگ قرمز کره ای بر عملکرد شناختی بیماران مبتلا به آلزایمر نیز امیدوار کننده بود. این مطالعه شامل 14 نفر، سه مرد و 11 زن، با میانگین سنی 74.93 سال بود. بیماران به مدت 12 هفته 4.5 گرم جینسینگ قرمز کره ای دریافت کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید که جینسینگ قرمز کره ای به بهبود عملکرد لوب پیشانی مغز کمک می کند.

اثرات ضد التهابی

جینسینگ ممکن است التهاب را کاهش دهد. طبق یک مطالعه سال 2020، جین سنوزیدها، اجزای فعال جینسینگ، ممکن است مسیرهایی را در سیستم ایمنی بدن که می توانند التهاب را کاهش دهند، هدف قرار دهند.

درمان اختلال نعوظ

یکی دیگر از فواید جینسینگ برای سلامتی کمک به درمان اختلال نعوظ است. یک بررسی سیستماتیک منبع مورد اعتماد اثرات جینسنگ قرمز را بر اختلال نعوظ آزمایش کرد. و پاسخ خوبی در این زمینه دریافت کرد. یک مطالعه در سال 2012 بر روی 119 مرد با اختلال نعوظ خفیف تا متوسط ​​نشان داد که عصاره توت جینسینگ عملکرد کلی جنسی را بهبود می بخشد. این مطالعه 8 هفته به طول انجامید و در طی آن برخی از گروه عصاره توت جینسنگ کره ای و برخی دیگر دارونما دریافت کردند.

پیشگیری از آنفولانزا

تحقیقات در مورد اثرات جینسینگ بر روی موش ها نشان می دهد که  بین جینسینگ، درمان و پیشگیری از آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) ارتباط معناداری وجود دارد. یافته‌های یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که عصاره جینسینگ قرمز می‌تواند بقای سلول‌های اپیتلیال ریه انسان آلوده به ویروس آنفولانزا را بهبود بخشد.

کاهش قند خون

طبق مطالعه ای در سال 2014  جینسینگ سبب کاهش قند خون و درمان دیابت می شود. جین سنوزیدها ممکن است بر تولید انسولین در لوزالمعده تأثیر بگذارند و با استفاده از مکانیسم های دیگر مقاومت به انسولین را بهبود بخشد. مطالعه دیگری در سال 2014 از یک منبع قابل اعتماد مزایای مشابهی از جینسینگ در کاهش قند خون را تایید کرد. برخی از شرکت کنندگان روزانه 2.7 گرم جینسینگ قرمز تخمیر شده مصرف کردند، در حالی که برخی دیگر دارونما مصرف کردند. محققان دریافتند که جینسینگ در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از غذا در مقایسه با دارونما موثر است.

محققان همچنین باید بررسی کنند که چه دوزهای خاصی ممکن است موثر باشد.

اثرات جانبی

اگرچه جینسینگ به طور کلی برای مصرف بی خطر است، مردم عوارض جانبی زیر را گزارش کرده اند: سردرد، مشکلات خواب، مشکلات گوارش، تغییرات فشار خون و قند خون، اسهال، ضربان قلب سریع، واکنش شدید پوستی، زنان همچنین ممکن است سینه‌های متورم و خونریزی واژینال را تجربه کنند.

جینسینگ می تواند اثرات فشار خون، دیابت و داروهای قلبی، از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین را تغییر دهد. هرگز بدون مشورت با پزشک، جینسینگ و داروهای قلب را همزمان مصرف نکنید. این گیاه همچنین می تواند خطر خونریزی را در صورت مصرف با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین افزایش دهد.

مقاله ی پیشنهادی: فواید بی نظیر میخک

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/262982

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا