بیماری هاسلامتکروناکودکان

تزریق واکسن کرونا به کودکان

آیا باید کودکان را نسبت به ویروس کرونا واکسینه کرد؟

بله. کارشناسان معتقد هستند که کودکان باید نسبت به این ویروس واکسینه شوند. در این مقاله می خواهیم راجع به تزریق واکسن کرونا به کودکان صحبت کنیم.

این واکسن به کودکان در ابتلا به COVID-19 کمک می کند. اگرچه COVID-19 در کودکان گاهی خفیف تر از بزرگسالان است. اما برخی از کودکان می توانند دچار عفونت شدید ریه شوند. و نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

کودکان همچنین ممکن است عوارضی مانند سندرم التهابی در سیستم عصبی از خود نشان دهند. ممکن است نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشند. یا علائم طولانی شود که بر سلامت آنها تأثیر بگذارد. گاهی این ویروس می تواندباعث مرگ کودکان شود، اگرچه این مورد نسبت به بزرگسالان نادر است.

تزریق واکسن کرونا به کودکان
تزریق واکسن کرونا به کودکان ضروری است؟

تزریق واکسن کرونا به کودکان

این واکسن به جلوگیری یا کاهش شیوع ویروس کرونا کمک می کند. مانند بزرگسالان، کودکان نیز می توانند در صورت ابتلا به ویروس کرونا، آن را به دیگران منتقل کنند. حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشند.

دریافت واکسن کرونا می تواند از کودک و دیگران محافظت کند.  احتمال انتقال ویروس را به دیگران، از جمله اعضای خانواده و دوستان که ممکن است مستعد پیامدهای شدید عفونت باشند، کاهش دهد.

واکسیناسیون برای COVID-19 می تواند به جلوگیری از ظهور انواع دیگر کمک کند. از ابتدای همه گیری، ویروس SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می شود. این ویروس جهش یافته است. یکی از این انواع  نوع دلتا است . که  نسبت به نسخه های قبلی ویروس کرونا مسری تر است.

کرونا در بین کودکان در حال افزایش است و به نظر می رسد نوع دلتا در آن نقش دارد. کاهش انتقال ویروس با واکسیناسیون، احتمال ویروسی شدن را در انواع جدید که ممکن است خطرناک تر باشد نیز کاهش دهد. با این حال، واکسیناسیون ناقص، به این معنی که دومین تزریق را انجام نمی دهند (برای واکسنی که به 2 تزریق نیاز دارد)، سبب ظهور انواع ویروس می شود.

واکسن های COVID-19 به محافظت از جامعه کمک می کنند. یکی دیگر از دلایلی که باید واکسن COVID-19 را برای فرزند خود در نظر بگیرید، حفظ سلامت افرادی است که در منطقه شما زندگی و کار می کنند. هر کودک یا بزرگسال آلوده به ویروس کرونا می تواند ویروس را به دیگران در جامعه منتقل کند.

این انتقال فرصتی برای جهش بیشتر ویروس و ایجاد یک نوع جدید است. که ممکن است عفونی تر یا مقاوم تر در برابر واکسن ها و درمان های موجود باشد.

آیا نگرانی خاصی در مورد تزریق واکسن کرونا به کودکان وجود دارد؟

سازمان بهداشت جهانی اقدامات ایمنی واکسن را بسیار جدی می گیرد. آنها قبل از تصمیم گیری درباره مجاز بودن واکسیناسیون در گروه های سنی مختلف، داده های بالینی موجود را بررسی می کنند. و واکسن ها را با دقت از نظر علائم ایمنی در بین مردم کنترل می کنند.

آیا تزریق واکسن در نوجوانان باعث مشکلات قلبی می شود؟

از آوریل 2021، بیش از هزار گزارش در مورد  التهاب عضله قلب (میوکاردیت) و التهاب غشای داخلی قلب ( پریکاردیت) پس از واکسیناسیون COVID-19 در ایالات متحده گزارش شده است.  با توجه به صدها میلیون دوز واکسن COVID-19 که تجویز شده است. این گزارش ها بسیار نادر است.

این مشکل بیشتر در نوجوانان و جوانان و مردان اتفاق می افتد. میوکاردیت یا پریکاردیت تقریباً در همه موارد خفیف است و به سرعت برطرف می شود.

اگر در عرض چند روز پس از دریافت دومین تزریق واکسن  شما یا فرزندتان دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس ، ضربان قلب و تپش قلب شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

آیا عوارض واکسن کووید 19 در همه یکسان است؟

به طور کلی، بله. ممکن است فرزند شما در محل تزریق (قسمت بالای بازو) احساس درد کند. و بیشتر از حد معمول احساس خستگی کند. سردرد ، درد عضلات یا مفاصل و حتی تب و لرز نیز ممکن است اتفاق بیافتد. این عوارض جانبی معمولاً موقتی هستند و عموماً ظرف 48 ساعت برطرف می شوند.

آیا بازگشت به مدرسه خطر ابتلا یا انتقال ویروس کرونا را در فرزندم افزایش می دهد؟

نوع بسیار مسری ویروس کرونا باعث نگرانی کسانی است که واکسینه نشده اند، از جمله کودکان. با در نظر گرفتن این موضوع حضور در مدارس فقط زمانی امکان پذیر است. که تمهیدات لازم صورت بگیرد.

کودکان حتما باید از ماسک های پزشکی سه لایه و فاصله ی جانبی مناسب در کلاس ها برخوردار باشند. و کلاس ها از تهویه ی خوبی برخوردار  باشند.

آیا بعد تزریق واکسن کرونا به کودکان آنها می توانند به مدرسه برگردند؟

بله. تزریق واکسن، همراه با پوشیدن ماسک، فاصله گذاری فیزیکی و سایر اقدامات احتیاطی، به بازگشت ایمن فرزند شما به مدرسه، ورزش و سایر فعالیت های گروهی در آینده کمک می کند.

مقاله ی پیشنهادی: تاثیر ویتامین دی در کرونا

منبع: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/covid19-vaccine-what-parents-need-

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا