بیماری هاسلامتکودکانمادر و کودک

برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان

لیدکامب (Lidcombe) چیست؟

موضوع امروز مقاله ی ما برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان است. لکنت زبان معمولا در کودکان زیر 6 سال اتفاق می افتد. بیشتر درسه سالگی خود را نشان می دهد. زمانی که گفتار کودک کامل می شود و یک رشد طبیعی را پیش می گیرد.

برخلاف بسیاری از اختلالات گفتاری و زبانی درسن سه سالگی، این اختلال پس از یک دوره رشد طبیعی گفتار شروع می شود. این رشد طبیعی خود شروع لکنت زبان را برای والدین بسیار ناراحت کننده می کند. آنها با خود می اندیشند که کودک من عادی بود حتما کسی یا چیزی مسبب این لکنت زبان شده است. به ویژه در یک سوم مواردی که لکنت زبان در یک روز شروع می شود.

برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان
برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان زیر 6 سال

دلایل شروع لکنت زبان

همان طور که در مقاله ی قبلی به آن اشاره کردیم. دلایل شروع لکنت زبان در برخی از کودکان در حال حاضر کاملاً مشخص نیست. تنها چیزی که مشخص است این است که این مشکل با رشد طبیعی گفتار کودک نمایان می شود. با این حال، حتما ژنتیک دخیل است و این یک مشکل جسمی است نه یک مشکل روانی.

هیچ چیز در مورد شیوه فرزند پروری یا محیط خانواده باعث لکنت زبان نمی شود. در حال حاضر، به نظر می رسد که مسائل ژنتیکی سبب اختلال در پردازش گفتاری می شود. برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان یک برنامه ی جامع است که در ادامه به آن می پردازیم.

والدین چه زمان درمان را شروع کنند

برخی از کودکان که قبل از شروع مدرسه شروع به لکنت زبان می کنند، در نوجوانی بدون درمان بهبود می یابند. اما متأسفانه نمی توان پیش بینی کرد که کدام کودک به این طریق بهبود می یابد. علاوه بر این، این نوع بهبود معمولا از هر 10 کودک در یک کودک رخ می دهد. بنابراین درمان در سالهای اولیه زندگی ضروری است. اگر علائم لکنت زبان بیشتر از شش ماه طول کشید حتما به پزشک متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید. برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان بسیار موثر است.

مراجعه ی زودهنگام  ضروری است. زیرا اگر لکنت زبان در دوران مدرسه ادامه یابد، درمان آن دشوار می شود. و اگر لکنت زبان زود درمان نشود، می تواند مشکلات بعدی را در زندگی ایجاد کند.

برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان چگونه عمل می کند؟

برنامه ی لیدکامب Lidcombe یک رفتار درمانی برای کودکان زیر 6 سال هست که دچار لکنت زبان می شوند. البته برای کودکان بزرگتر نیز مفید است ولی عمدتا برای کودکان زیر شش سال پاسخ می دهد.

نام این برنامه از حومه سیدنی گرفته شده است که مرکز تحقیقات لکنت زبان استرالیا در آن قرار دارد. درمان توسط والدین یا مراقبان در محیط روزمره کودک انجام می شود. والدین نحوه انجام درمان را در بازدیدهای هفتگی از آسیب شناس گفتار می آموزند. در طول این ملاقات ها، آسیب شناس روش های درمانی را به والدین آموزش می دهد. او به والدین کمک می کند تا مشاهدات خود را یادداشت کنند و بازخوردها را به آسیب شناس گزارش دهند.

آموزش والدین ضروری است، زیرا وظیفه آسیب شناس گفتار این است که اطمینان حاصل کند که درمان به درستی انجام شده است و یک تجربه مثبت برای کودک و خانواده ایجاد شود.

درمان مستقیم است. این بدان معناست که والدین مستقیماً در مورد صحبت های کودک اظهار نظر می کنند. این بازخورد والدین باید به طور کلی مثبت باشد. والدین دائماً در مورد صحبتهای کودک اظهار نظر نمی کنند، فقط در مواقعی که کودک دچار لکنت زبان می شود. این بازخوردها در ساعات مشخص از طول روز صورت می گیرد نه همیشه.

روش کاربرنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان

والدین یاد می گیرند که لکنت زبان کودک را هر روز با مقیاس 0 تا 9 اندازه گیری کنند. 0 یعنی هیچ  لکنت زبانی در کار نیست، 1 لکنت زبان بسیار خفیف است و 9 لکنت زبان بسیار شدید است.

در هر ملاقات با کلینیک، آسیب شناس گفتار و والدین درباره ی این رتبه بندی و شدت آن بحث می کنند تا ببینند درمان در خارج از کلینیک چه رویه ای دارد. این یک فرایند اساسی برای اطمینان از عملکرد صحیح درمان است.

 برنامه ی لیدکامب برای درمان لکنت زبان کودکان دو مرحله دارد

در مرحله 1، والدین هر روز درمان را انجام می دهند و والدین و کودک هفته ای یک بار در کلینیک گفتار حضور می یابند. این امر تا زمانی ادامه می یابد که لکنت زبان از بین رفته یا به سطح بسیار پایینی برسد.

مرحله 2 نگهداری است. که حدود یک سال طول می کشد. هدف مرحله 2 جلوگیری از بازگشت لکنت زبان است. با توجه به بازخوردها در مرحله 2 تعداد مراجعه به کلینیک، کاهش می یابد. به شرطی که لکنت زبان در سطح پایینی در ابتدای مرحله 2 باقی بماند.

این بخش مراقبت از برنامه ضروری است زیرا در برخی از موارد دیده شده است که پس از درمانِ موفقیت آمیز، دوباره لکنت ظاهر شده است. همه ی کودکان و خانواده ها شبیه به هم نیستند  و آسیب شناس گفتار نظارت بر درمان را برعهده دارد. یکی از ویژگیهای اساسی برنامه لیدکامب این است که نحوه اجرای آنها متناسب با هر کودک و خانواده تنظیم می شود. راهنمای درمان برنامه ی لیدکامب را می توان به صورت رایگان بارگیری کرد.

مقاله ی پیشنهادی: لکنت زبان در کودکان و روش های درمان آن

منبع: https://www.lidcombeprogram.org/about-lidcombe-program/about-the-lidcombe-program/

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا