بارداری و زایمانزنان و ماماییقاعدگی

قرص برای سقط جنین و پریود شدن

روش های سقط جنین

سقط جنین، بیرون راندن جنین از رحم قبل از تولد است (در انسان معمولاً در هفته بیستم بارداری). سقط جنین ممکن است خود به خود اتفاق بیفتد که در این صورت سقط جنین نیز نامیده می شود. یا ممکن است عمدی انجام شود که در این صورت اغلب به آن سقط القایی می گویند. سقط خودبخودی  به دلایل زیادی از جمله بیماری، ضربه، نقص ژنتیکی یا ناسازگاری بیوشیمیایی مادر و جنین رخ می دهد. گاهی اوقات جنین در رحم می‌میرد، اما دفع نمی‌شود، وضعیتی که به آن سقط از دست رفته گفته می‌شود. رایج ترین قرص برای سقط جنین و پریود شدن در بازار قرص سایتوتک است. این قرص نقش موثری در پایان یافتن بارداری های اولیه دارد.

در صورتی که قرص سایتوتک در سه ماه نخست بارداری مصرف شود، موجب گشادی دهانه رحم و ریزش دیواره ی آن می شود.سقط جنین با استفاده از قرص در سه ماهه دوم بارداری نیازمند دوز کمتری از دارو می باشد. زیرا دیواره رحم حساس تر می باشد و دوز بالای دارو ممکن است خطرناک باشد.

فرق خونریزی قاعدگی و سقط جنین

یکی از 8 دلیل اصلی برای تاخیر در قاعدگی بارداری است که ممکن است به سقط بیانجامد. خونریزی بعد از سقط با قاعدگی متفاوت است. انتظار می رود که پس از سقط جنین خونریزی داشته باشید. ممکن است شبیه پریود ماهانه باشد، اما یکسان نیست. نتیجه این است که رحم شما بافت حاملگی را بیرون می راند. بعضی از افراد بعد از سقط اصلاً خونریزی نمی کنند. آنها تا قاعدگی بعدی شروع به خونریزی نخواهند کرد. زمان خونریزی بستگی به نوع سقط جنین دارد. خونریزی بعد از سقط جنین معمولا دردناک تر و همراه با لخته خون های بزرگ و بافت های از بین رفته می باشد.

قرص برای سقط جنین و پریود شدن
قرص برای سقط جنین و پریود شدن

سقط جنین القایی

در طول سقط جنین القایی، دو قرص دریافت خواهید کرد. بسته به قوانین و مقرراتی که در آنجا زندگی می کنید، اولین قرص ممکن است در یک مرکز مراقبت های بهداشتی تجویز شود. اولین قرص پوشش داخلی رحم شما را می شکند و سلول تخم دیگر نمی تواند رشد کند. برخی از افراد پس از اولین قرص شروع به خونریزی می کنند. طبق دستورالعمل  معمولاً بعد از خروج از بیمارستان یا درمانگاه، قرص دوم را مصرف خواهید کرد. این قرص باعث می شود که رحم شما محتویات خود را آزاد کند. ممکن است 2 تا 4 ساعت پس از مصرف دارو خونریزی شروع شود.

خونریزی ممکن است به طور فزاینده ای شدیدتر شود تا زمانی که بارداری از بین برود. افزایش جریان باید پس از چند ساعت کاهش یابد. پس از آن، خونریزی باید بیشتر شبیه یک دوره پریودی معمولی باشد. اگر خونریزی شدید دارید (خیساندن 2 پد برای 2 ساعت متوالی یا بیشتر)، این می تواند نشانه یک عارضه جدی باشد. ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی داشته باشید.

قرص برای سقط جنین و پریود شدن

رایج ترین قرص برای سقط جنین و پریود شدن در بازار قرص سایتوتک می باشد. قرص سایتوتک به صورت خوراکی و واژینال موجود است. استفاده از آن به صورت واژینال موثرتر می باشد. روز اول بایستی یک عدد قرص سایتوتک را به همراه آب قورت دهید. ممکن است پس از مصرف دچار گرفتگی عضلات شکم و خونریزی جزئی شوید. پس از 24 ساعت می توانید دوز دوم قرص را به روش زیر زبانی و واژینال مصرف نمایید. داروی متوترکسات در بازار به صورت قرص و آمپول وجود دارد که اغلب آمپول آن مصرف می شود. برای سقط جنین با قرص متوترکسات بایستی دوز مورد نیاز آن با توجه به زمان بارداری تزریق شود. 14 الی 42 روز بعد از تزریق سقط جنین اتفاق می افتد.

لکه بینی در بارداری  بخوانید

سقط جنین از طریق کورتاژ

این روش که سخت تر است به عنوان اتساع و تخلیه شناخته می‌شود (که به آن کورتاژ ساکشن یا کورتاژ خلاء نیز گفته می‌شود)، کانال دهانه رحم با وارد کردن یک گشادکننده‌ فلزی در حالی که بیمار تحت بیهوشی است، بزرگ می‌شود و پس از آن یک ساکشن سفت و سخت انجام می‌شود. لوله به داخل رحم وارد می شود تا محتویات آن تخلیه شود. کورتاژ را می توان تا حدود هفته شانزدهم بارداری انجام داد. از هفته 12 تا 19، ممکن است از تزریق محلول نمک برای تحریک انقباضات رحمی استفاده شود. به طور متناوب، تجویز پروستاگلاندین ها با تزریق، شیاف یا روش های دیگر ممکن است برای القای انقباضات استفاده شود، اما این مواد ممکن است عوارض جانبی شدیدی ایجاد کنند.

هیستروتومی

حذف محتویات رحم با جراحی، ممکن است در سه ماهه دوم یا بعد از آن استفاده شود. به طور کلی، هر چه بارداری پیشرفته تر باشد، خطر مرگ و میر یا عوارض جدی بعد از سقط جنین برای زن بیشتر است. در اواخر قرن بیستم روش جدیدی برای سقط جنین القایی کشف شد که از داروی RU 486 (میفپریستون) استفاده می کند، یک استروئید مصنوعی که ارتباط نزدیکی با هورمون ضد بارداری نورتنیدرون دارد. RU 486 با مسدود کردن عملکرد هورمون پروژسترون، که برای حمایت از رشد تخمک بارور شده لازم است، کار می کند. هنگامی که ظرف چند هفته پس از لقاح مصرف شود، RU 486 به طور موثر چرخه قاعدگی را تحریک می کند و تخمک بارور شده را از رحم خارج می کند. بعد از کورتاژ خونریزی خفیف خواهد بود. و رنگ خون آن بیشتر قهوه ای رنگ است.

برخی فعالیت ها می توانند میزان خونریزی را افزایش یا کاهش دهند. هنگام ورزش ممکن است خونریزی بیشتری داشته باشید و زمانی که در حالت استراحت هستید کمتر خونریزی کنید. ممکن است متوجه لخته شدن خون شوید. این معمولاً چیزی برای نگرانی نیست. اندازه لخته ها می تواند از کوچک تا بزرگ متغیر باشد. برخی ممکن است به اندازه یک لیمو باشند. اگر لخته ها همراه با خونریزی شدید رخ دهد و بیش از 2 ساعت طول بکشد، باید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا در مورد اینکه آیا نیاز به ارزیابی دارید یا خیر.

 عوارض جانبی سقط جنین

سقط جنین القایی می تواند عوارض چون : گرفتگی عضلات، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تب، لرز، سردرد و  خستگی را شامل شود.  از آنجایی که تب نیز می تواند نشانه عفونت باشد، اگر متوجه تب، بدن درد یا افزایش خونریزی یا درد لگن شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کورتاژ

حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات، خستگی، تعریق و نازایی  شود. متخصصان توصیه می کنند از تامپون یا فنجان های قاعدگی حداقل به مدت 2 هفته پس از هر یک از انواع سقط جنین اجتناب کنید. شما باید از پدهای قاعدگی یا لباس های زیر پریود استفاده کنید تا زمانی که متخصص مراقبت های بهداشتی شما بگوید که استفاده از نوع دیگری از محافظت خوب است.

اولین پریود بعد از سقط

قاعدگی شما باید در عرض 4 تا 6 هفته پس از سقط برگردد. مدت زمانی که تا اولین دوره بعد از سقط جنین می گذرد تا حدی به مدت بارداری شما بستگی دارد. هورمون های بارداری ممکن است چند هفته بعد از آن باقی بمانند و باعث تاخیر در قاعدگی شوند. اگر 4 هفته گذشت و هنوز پریود نشدید، برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن سقط، تست بارداری خانگی انجام دهید یا به پزشک مراجعه کنید. اگر کورتاژ داشته باشید، ممکن است اولین قاعدگی شما کوتاه تر از گذشته باشد و در سقط القایی ، قاعدگی طولانی تر می باشد.

این بی نظمی به دلیل بازگشت هورمون ها و چرخه قاعدگی است. ظرف چند ماه قاعدگی شما تنظیم می شود. کمی صبوری کنید و نگران نشوید.  هر خون یا ترشحی که دارید نباید بوی بدی بدهد. هر گونه ترشح بدبو می تواند نشانه عفونت باشد. با مراجعه به مقاله 8 دلیل اصلی برای تاخیر در قاعدگی با دلایل تاخیر در قاعدگی بیشتر آشنا شوید.

منبع

5/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا