بارداری و زایمانتغذیهسلامت

غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری

11 غذا و نوشیدنی که هرگز در بارداری نباید مصرف کنید

در این مقاله می خواهیم غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از چیزهایی که در دوران بارداری باید خوب درمورد آن فکر کنید چیزهایی است که دراین دوران نباید مصرف کنید. مثلا اگر عاشق قهوه، سوشی و استیک بزرگ هستید در این دوران باید برخی از این نوشیدنی ها و خوردنی ها را به طور کلی از سبد غذایی خود حذف کنید. خوشبختانه بیشتر ازآنچه باید حذف کنید غذاهایی است که می توانید آنها را مصرف کنید.

غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری
غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری که حتما باید در مورد آنها بدانید

ماهی با جیوه ی بالا

غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری ماهی با جیوه ی بالاست. جیوه یک عنصر سمی بسیار خطرناک است. این ماده بیشتر در آب های آلوده دیده می شود. در مقادیر بالا می تواند بر سیستم عصبی اثر سوء بگذارد. در کودکان مشکلات جدی رشد ایجاد می کند. حتی اگر مقدار آن کم باشد.

ماهی های دریایی می توانند مقدار زیادی جیوه در خود جمع کنند. بنابراین باید در مصرف ماهی ها در هنگام بارداری و شیردهی دقت کنید. این ماهی ها شامل: کوسه ،اره ماهی، شاه ماهی، خالی مخالی، ماهی تن، مارلین، کاشی ماهی خلیج مکزیک و ماهی نارنجی هستند . البته همه ی ماهی ها سرشار از جیوه نیستند فقط برخی از ماهی ها جیوه جذب می کنند.

اگر ماهی مصرفی شما سالم باشد شما می توانید سه بار در هفته از آن استفاده کنید. این ماهی ها شامل: آنجو، کاد، سالمون، تیلاپیا، قزل آلای آب شیرین، ماهی آزاد که گزینه های خوبی هستند. چرا که سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای رشد نوزاد شما بسیار مهم است.

ماهی نپخته یا خام

غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری شامل ماهی خام است. امروزه مصرف ماهی نپخته بسیار رایج شده است. عده ی زیادی طرفدار سوشی هستند. ماهی خام به ویژه صدف می تواند عفونت های زیادی ایجاد کند. این ماهی های خام می توانند عفونت های ویروسی، باکتریایی یا انگلی مانند نرو ویروسی، ویبریو، سالمونلا و لیستریا ایجاد کند. برخی ممکن است سبب اسهال و ضعف بدنی شوند. ولی سایر عفونت ها عواقب جدی تری یا حتی کشنده در کودک شما ایجاد می کنند.

زنان باردار در معرض عفونت لیستریا هستند. طبق تحقیقات زنان باردار هیسپانیک 24 برابر بیشتر در معرض خطر هستند. این باکتری ها در خاک ، آب یا گیاهان آلوده یافت می شوند.

ماهی های خام ممکن است در هنگام فرآوری و یا خشک شدن و دودی شدن آلوده شوند. باکتری لیستریا می تواند از طریق جفت به جنین منتقل شود. حتی اگر هیچ نشانه ای از بیماری نمایان نشود منجر به زایمان زودرس، سقط جنین، مرده زایی و سایر مشکلات جدی می شوند.

قطعا توصیه می شود از مصرف ماهی خام و صدف خودداری کنید. پس از اتمام دوران بارداری می توانید با لذت بیشتری به مصرف این غذاها بپردازید.

گوشت خام ، نپخته و فرآوری شده

یکی دیگر از غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری گوشت خام و فرآوری شده است. یرخی از موارد ماهی خام، گوشت نپخته و یا نیم پز شده را نیز شامل می شوند. خوردن گوشت نپخته یا نیم پز شده خطر ابتلا به باکتری یا انگل هایی چون توکسوپلاسما، لیستریا، سالمونا، ای کولا را افزایش می دهد.

مصرف گوشت خام یا نیم پز شده سبب ایجاد بیماری های عصبی، ناتوانی ذهنی، نابینایی و صرع در نوزاد شما می شود و احتمال مرده زایی بالا می رود .

برخی از گوشت ها هستند که در صورت پخته نشدن خطرناک نیستند مثل: فیله، گوشت بره و یا گوساله با این همه شما در بارداری گوشت کاملا پخته شده استفاده کنید. گوشت هات داگ ،همبرگر ، گوشت چرخ کرده، گوشت گوسفندی، گوشت خوک و مرغ حتما باید کاملا پخته شوند چرا که ممکن است هنگام فرآوری آلوده به انواع باکتری ها شوند.

تخم مرغ خام

یکی دیگر از غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری تخم مرغ خام است که می تواند آلوده به باکتری سالمونا شود. علائم عفونت سالمونا ، شامل تب،حالت تهوع ، استفراغ، درد معده و اسهال است. از مصرف سس مایونز خانگی، بستنی خانگی و بیشتر محصولات تجاری که حاوی تخم مرغ خام هستند جدا خودداری کنید . حتما برچسب روی محصولات را بخوانید .

گوشت ارگان

گوشت ارگان به اجزای بدن حیوانات گفته می شود که بسیار مغذی است. و حیواناتی که ارگان های آنها مورد استفاده قرار می گیرد گاو، گوسفند، بز، مرغ و اردک هستند. این گوشت بسیار مغذی حاوی B12 و ویتامین A ،زینک، سلنیوم و مس است که بسیار برای جنین مفید است. اما مصرف زیاد ویتامین A حیوانی در دوران بارداری خیلی توصیه نمی شود. به خصوص در سه ماهه ی اول بارداری که مصرف بیش از حد ویتامین A منجر به سقط جنین و سیستم عصبی ناکارآمد می شود.

کافئین

یکی دیگر از غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری قهوه است .عاشقان قهوه، چای و کولا در جهان بسیار زیاد هستند. شاید شما هم یکی از آنها باشید. اما به افراد باردار توصیه می شود که مصرف کافئین خود را به 200 میلی گرم در روز کاهش دهند.

کافئین بسیار سریع جذب می شود و از جفت عبور می کند و به جنین می رسد. جنین آنزیم اصلی متابولیسم کافئین را ندارد بنابراین مقدار کافئین تجمع می کند و رشد جنین را محدود می کند. و سبب کم وزنی نوزاد می شود .

جوانه های خام

یکی دیگر از غذاها و نوشیدنی های ممنوعه در بارداری جوانه های خام است.جوانه های خام چون یونجه، شبدر، تربچه و ماش ممکن است آلوده باشند. که با شست و شو تمیز نمی شود به همین دلیل از مصرف خام این جوانه ها در سالاد خودداری کنید .پس از پخته شدن بی خطر می شوند.

محصولات شسته نشده

سطح میوه ها و سبزیجات شسته نشده و یا بدون پوست ممکن است به چندین باکتری آلوده باشند. این باکتری ها شامل لیستریا، سالمونا، توکسوپلاسما ، ای کولا از طریق خاک یا دست آلوده ، آلوده می شوند این آلودگی در مرحله ی تولید ، برداشت ، فرآوری ، ذخیره سازی ، حمل و نقل و خرده فروشی رخ می دهد.

باکتری دیگر توکسو پلاسما است ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا در شما ظاهر کند. که در نوزادان سبب نابینایی یا ناتوانی ذهنی می شود.

شیر ، پنیر و محصولات لبنی خام

محصولات لبنی غیر پاستوریزه مستعد آنواع آلودگی و باکتری هایی هستند. که در بالا نام بردیم بنابراین حتما از محصولات پاستوریزه مصرف کنید. تا خطر عفونت ها را به حداقل برسانید.

الکل

یکی دیگر از غذاها و نوشیدنی های اکیدا ممنوع در بارداری الکل است. در زمان بارداری از مصرف الکل جدا خودداری کنید که خطرات سقط جنین و مرده زایی را افزایش می دهد. حتی مقدار کم به رشد مغز جنین شما تاثیر منفی می گذارد. مصرف الکل در بارداری سبب تغییر شکل صورت، نقص قلب و ناتوانی ذهنی می شود.

هیچ مشروبات الکلی مطمئنی برای دوران بارداری توصیه نشده است.

غذاهای فرآوری شده

از غذاهای غنی و مغذی استفاده کنید تا کوچولوی شما سالم و زیبا شود. از غذاهایی حاوی : فولیک اسید، کولین آهن و پروتئین مصرف کنید.

یک برنامه مطلوب برای بارداری خود داشته باشید. باید در سه ماهه ی دوم 350 کالری بیشتر مصرف کنید و در سه ماهه ی سوم حدود 450 کالری بیشتر نیاز دارید. غذاهایی مصرف کنید که سبب افزایش وزن نشود چرا که خطر دیابت بارداری بالا می رود.

مقاله ی پیشنهادی: راه های افزایش شانس بارداری

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/11-food-to-avoid-during-pregnancy#9-unpasteurized-milk,-cheese,-and-fruit-juice

5/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا