روانشناسیکودکانمادر و کودک

راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان

مشکلات رایج کودکان برای جدا خوابیدن از والدین و راه حل آنها

اغلب جدا کردن کودکان از والدین در هنگام خواب بسیار دشوار است به خصوص اگر کودکان تا مدتی به علت شیردهی در اتاق والدین بخوابند. اگر شما از این دوران گذر کرده باشید و دوران شیردهی شما تمام شده باشد. حتما به این فکر افتاده اید که دیگر کودک را در اتاق خودش بخوابانید. این کار آنچنان که به نظر می رسد آسان نیست. چرا که برخی از کودکان مدام بهانه گیری می کنند و گاهی واکنش های به شدت عصبی از خود نشان می دهند. که شما از این کار پشیمان می شوید و علاوه بر آن بیشتر کودکان در طول شب چندین بار بیدار می شوند. و ممکن است وارد اتاق شما شوند و شما را از خواب بیدار کنند. و خوابتان آشفته شود. در این مقاله می خواهیم شما را با راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکانتان آشنا کنیم.

راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان
راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان

زمان خواب منظم باشد

یکی از راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان زمان خواب منظم است. زمان خواب را در اولویت قرار دهید. یک روال قبل از خواب قابل پیش بینی و آرام بخش کلیدی برای یک خواب خوب شبانه است. اگز زمان خواب کودکتان آشفته باشد او نمی تواند به یک روال منظم عادت کند. همیشه در یک ساعت مشخص او را به تختش ببرید.

از بازی هیجان انگیز و وسایل الکترونیکی که محرک هستند خودداری کنید. می توانید قبل از خواب فرزندتان را حمام کنید و برایش داستان بخوانید. در مورد وقایع روز صحبت کنید. موسیقی آرامش بخش قبل از خواب پخش کنید. سپس کودکتان را خواب آلود اما بیدار در رختخواب بگذارید و شب بخیر بگویید.

روش های مختلف را امتحان کنید تا بهترین روش را پیدا کنید.  اما هنگامی که به یک روال عادت کردید، هر شب آن را دنبال کنید. این به کودک شما کمک می کند تا بداند چه چیزی را باید انتظار داشته باشد و الگوهای خواب سالمی را ایجاد کند.

فرزند شما نمی خواهد به رختخواب برود

وقت خواب است، اما فرزند شما می خواهد بیدار بماند. اغلب کودکان این گونه هستند. زمان خواب آنها فرارسیده ولی آنها نمی خواهند بخوابند. اگر کودک شما می تواند صحبت کند به راحتی می توانید ببینید که چگونه می خواهد بیدار بماند. برای سهولت انتقال به زمان خواب، وسایل الکترونیکی را خاموش یا کنار بگذارید و همه چیز را در هنگام خواب ساکت نگه دارید. شما باید برای خواب کودک فضای خانه را آماده کنید. اگر در خانه همهمه باشد کودک خوابش نمی برد و دوست دارد در کنار شما باشد. اگر سعی کنید خودتان نیز در آن ساعت بخوابید یا لااقل تا خوابش ببرد حالت خواب به خود بگیرید بسیار راحت تر می توانید کودک را با شرایط وقف دهید.

 فرزند شما به تنهایی نمی خوابد

یکی دیگر از راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان تشویق آنها برای جدا خوابیدن است. فرزند شما نیاز دارد که شما در اتاق بمانید تا زمانی که او به خواب برود. برای تشویق فرزندتان به تنهایی به خواب رفتن، به او کمک کنید احساس امنیت کند. با یک برنامه آرامبخش قبل از خواب شروع کنید. سپس یک وسیله راحتی، مانند یک حیوان عروسکی یا پتوی مورد علاقه اش را  موقع خواب به او دهید. اگر به کودک شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد، چراغ خواب را روشن کنید یا در اتاق خواب را باز بگذارید. مطمئن شوید که فرزندتان سالم و سرحال است و اتاق را ترک کنید. اگر فرزندتان از شما خواست پیشش برگردید، از بازگشت به اتاق او خودداری کنید. او کم کم به این روال عادت خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که به فرزندتان کمک می کنید یاد بگیرد که به تنهایی بخوابد. اگر تسلیم شوید و به ظاهر شدن در کنار بالین او ادامه دهید یا با فرزندتان به رختخواب بروید، این همان چیزی است که فرزندتان می خواهد و احتمالاً شب بعد نیز به همین منوال پیش می رود و ادامه پیدا می کند. می توانید یکی دو بار به اتاقش بروید تا خیالش راحت شود که شما مواظبش هستید البته که در این زمان یکی دو دقیقه کنارش بمانید به کودک خود اطمینان خاطر بدهید و با یک نوازش ملایم بدون در آغوش گرفتن ، اتاق را ترک کنید.

 فرزند شما در رختخواب خود نمی ماند

شما فرزندتان را در رختخواب می‌گذارید، اما متوجه می‌شوید که شما را در راهرو تعقیب می‌کند. اگر کودک شما مرتباً از رختخواب بلند می شود تا آب یا حیوان عروسکی بخواهد، سعی کنید این نیازها را زودتر از موعد در طول روتین قبل از خواب مدیریت کنید. وقتی فرزندتان بلند شد، فوراً او را به رختخواب برگردانید. از قبل آب به او بدهید تا بهانه گیری نکند و عروسک دلخواهش را کنار بگذارید تا به این بهانه ها از جا بلند نشود. از توجه کودک به این رفتار خودداری کنید.

 فرزند شما تا دیروقت بیدار می ماند

زمان خواب کودک شما 8:30 شب است، اما زمانی که او آماده خواب است، معمولاً از زمان خواب شما گذشته است.  اگر کودک شما هنگام خواب خسته نیست، سعی کنید چرت های روزانه را کاهش دهید. همچنین ممکن است در نظر داشته باشید که آیا مدت زمانی که برای سپری کردن کودک خود در رختخواب اختصاص می‌دهید بیشتر از نیازهای خواب او است که برای یک کودک 3 تا 5 ساله حدود 10 تا 13 ساعت است. اگر کودک شما هنوز به میزان کافی خسته نیست هروز 15 دقیقه زمان خوابش را به تاخیر بیاندازید تا به زمان مناسب برسید.

 کودک شما در طول شب از خواب بیدار می شود

کودک شما در طول شب از خواب بیدار می شود و بدون کمک شما دیگر نمی خوابد. اگر کودک شما به طور مرتب در طول شب از خواب بیدار می شود و شما را صدا می کند، از همان تکنیک هایی استفاده کنید که برای کمک به کودکی که به تنهایی نمی خوابد، استفاده می کنید. با این حال، اگر کودک شما کابوس می بیند، به سرعت پاسخ دهید. به او اطمینان دهید، در مورد رویا صحبت کنید و هنگامی که فرزندتان آماده شد، به خوابیدن او را تشویق کنید.

شما از مشکلات خواب فرزندتان ناامید هستید

یکی دیگر از راهکارهای ساده و کلیدی جدا کردن اتاق خواب کودکان ثبات قدم در این راه است. شما از ناله کردن خسته شده اید، بنابراین عصبانی می شوید یا تسلیم می شوید و اجازه می دهید کودکتان جلوی تلویزیون  یا در رختخواب شما بخوابد. جنگ های قبل از خواب می تواند عزم والدین را محک بزند. اما تسلیم شدن به خواسته های فرزندتان یا پاسخ منفی به حل مشکلات قبل از خواب کمکی نمی کند.

سعی کنید به یاد داشته باشید که یک مهارت مهم را به فرزندتان آموزش می دهید. در رویکرد خود ثابت قدم باشید و استراتژی های تقویت مثبت مانند نمودار برچسب را در نظر بگیرید. یک هدف قابل دستیابی تعیین کنید و اگر به آن رسید، اول صبح به فرزندتان یک برچسب جایزه بدهید. با گذشت زمان، می توانید اهداف چالش برانگیزتری تعیین کنید. هیچ وقت دیر نیست که به کودک خود عادات خواب خوب را بیاموزید. در نهایت، اگر به کارتان ادامه دهید حتما موفق خواهید شد.

مقاله ی پیشنهادی: مزایا و معایب خوابیدن فرزندان در کنار والدین

منبع: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/child-sleep/art-20044338

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا