بیماری هاروانشناسیسلامتکودکان

تاخیر گفتاری در کودکان

نشانه های تاخیر گفتاری در کودکان و راه های درمان

در این مقاله با نشانه های تاخیر گفتاری در کودکان و راه های درمان آن بیشتر آشنا می شویم.

تاخیر گفتاری در کودکان
تاخیر گفتاری در کودکان قابل درمان است

تاخیر در گفتار چیست؟

یک کودک معمولی 2 ساله می تواند حداقل حدود 50 کلمه بگوید. و از جملات دو یا سه کلمه ای استفاده کند. در سن سه سالگی دامنه ی واژگان کودکان حدود 1000 کلمه افزایش می یابد. و جملات سه تا چهار کلمه ای می گویند.

اگر کودک شما در پایان 2 سالگی هنوز صحبت نمی کند به معنای این نیست که یک چیزی اشتباه است. عجله نکنید . به زودی با کودکی روبه رو خواهید شد که می تواند گوش شما را را ببرد.

انواع تاخیر گفتاری در کودکان

تاخیر در گفتار یک عمل فیزیکی است. گفتار تولید صدا و گفتن کلمات مد نظر است. یک کودک نوپا با تاخیر در گفتار ممکن است سعی کند اما در ایجاد صداهای صحیح مشکل داشته باشد.

تاخیر در گفتار شامل درک یا ارتباط غیر کلامی نمی شود. اما تاخیر زبانی شامل درک و برقراری ارتباط شفاهی و غیر کلامی است. یک کودک نوپا با تاخیر در زبان ممکن است صداهای صحیح را ایجاد کند و برخی کلمات را درست تلفظ کند. اما نمی تواند عبارات با جملات منطقی بگوید.

کودکان می توانند تاخیر گفتاری یا تاخیر زبانی داشته باشند. اما گاهی اوقات این دو حالت با هم تداخل دارند.

اگر نمی دانید فرزند شما کدام مشکل را دارد برای ارزیابی و شروع درمان نیازی به تفکیک نیست.

آغاز گفتار چگونه صورت می گیرد؟

مهارت های گفتاری و زبانی در نوزاد با صداهای غیر قابل فهم و ناله مانند آغاز می شوند.

با گذشت ماه ها کلمات قابل فهم ظاهر می شوند. گاهی کودکان براساس جدول زمانی خود پیشرفت نمی کنند.البته کمی تاخیر نشان از یک مشکل جدی نیست.

توانایی های یک کودک سه ساله

کودکان سه ساله نام خود را می دانند و بیان می کنند. جملات سه تا چهار کلمه ای می گویند. از صفت، اسم و فعل به طور صحیح استفاده می کنند. کلمات را جمع می بندند. جملات را سوالی می کنند.

حدود 50 تا 90 درصد از کودکان سه ساله می توانند به اندازه ی کافی خوب صحبت کنند تا غریبه ها منظور آنها را بفهمند.

علائم تاخیر گفتاری در کودکان چیست؟

اگر کودک دوماهه ناله نمی کند و از خود هیچ صدایی در نمی آورد. می توان گفت اولین نشانه ی تاخیر در گفتار همین است. در 18 ماهگی اکثر نوزادان می توانند بگویند “مامان”  “دادا”.

کودک 2 ساله ای که نمی تواند حداقل  25 کلمه را به کار ببرد. کودک 1.5 تا 2 سالی که قادر نیست از ترکیب اسم با فعل درست استفاده کند. کودک سه ساله ای که نمی تواند حداقل 200 کلمه بگوید . کودکی که ساکت است و اسامی چیزها را نمی پرسد و نمی داند. و هرچه پیش می رود کلماتی را که قبلا آموخته تکرار نمی کند.

علت تاخیر گفتاری در کودکان؟

تاخیر در گفتار ممکن است به معنای تغییر در جدول زمانی باشد. تاخیر در گفتار ممکن است نشان دهنده ی وجود مشکل در دهان یا کام باشد. زبان به کف دهان متصل می شود و مانع از ایجاد صداهای خاص می شود. مثل د/ ل/ ر / س / ت / ز

برخی از مشکلات زبانی خوردن شیر مادر را برای نوزاد دشوار می کند. برخی از اختلالات گفتاری و زبانی عملکرد مغز را درگیر می کند. و ممکن است نشان دهنده ی ناتوانی یادگیری باشد. یکی از دلایل تاخیر گفتار،  زبان و سایر تاخیر های رشدی زایمان زود رس است.

از دست دادن شنوایی

کودک نوپایی که خوب نمی شنود به احتمال زیاد در ایجاد کلمات مشکل دارد. یکی از نشانه های کم شنوایی این است که فرزند شما هنگام نام بردن از شخص یا شیء آن را نمی شناسد ، اما در صورت استفاده از ژست های حرکتی متوجه منظور شما می شود.

با این حال ، علائم کاهش شنوایی ممکن است بسیار ظریف باشد. گاهی اوقات تأخیر در گفتار یا زبان ممکن است تنها نشانه ی قابل توجه باشد.

علل دیگر تاخیر گفتاری در کودکان

اختلال طیف اوتیسم: مشکلات گفتاری و زبانی اغلب با اختلال طیف اوتیسم دیده می شود.

علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد: تکرار عبارات (اکولالیا) به جای ایجاد عبارات صحیح، رفتارهای تکراری یا اختلال در ارتباطات کلامی و غیر کلامی، اختلال در تعامل اجتماعی، قهقرایی گفتار و زبان و مشکلات عصبی .

برخی اختلالات عصبی می توانند ماهیچه های لازم برای گفتار را تحت تأثیر قرار دهند. این شامل: فلج مغزی، دیستروفی عضلانی، آسیب تروماتیک مغزدر مورد فلج مغزی، کم شنوایی یا سایر اختلالات رشدی نیز می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد.

مقاله ی پیشنهادی: فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان

منبع: https://www.healthline.com/health/speech-delay-3-year-old-2#causes

1/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا