بیماری هاکودکانمادر و کودک

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

علل مرگ ناگهانی نوزادان در خواب و راه های پیشگیری

حتما شما هم از اخبار یا اطرافیان خود شنیده اید که نوزاد چند روزه پس از تولد به شکل مشکوکی فوت شده است. این نگرانی که نوزادم اتفاقی برایش نیافتد ذهن شما را نیز به خود درگیر کرده است. یکی از دلایل مرگ ناگهانی نوزادان پس از تولد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است که در این مقاله می خواهیم راجع به علت آن و راه های پیش گیری صحبت کنیم.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) چیست؟

به مرگ ناگهانی و غیرقابل توضیح یک نوزاد کوچکتر از یک سال گفته می شود. اگر مرگ نوزاد حتی پس از بررسی صحنه مرگ، کالبد شکافی و بررسی تاریخچه بالینی غیرقابل توضیح باقی بماند، تشخیص SIDS داده می شود.

SIDS بخشی از دسته بزرگ‌تری از مرگ‌های غیرمنتظره (در مقایسه با غیرقابل توضیح) نوزادان به نام SUDI (مرگ غیرمنتظره ناگهانی در دوران نوزادی) است. نوزادانی که به طور ناگهانی می میرند اما علل مرگ آنها بعدا توضیح داده می شود (عفونت، ناهنجاری مغزی، اختلال عملکرد قلبی و غیره) نیز در این دسته SUDI قرار می گیرند.

چه کسانی در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) هستند؟

SIDS یک سندرم مرموز است، زیرا با تعریف آن نمی توان علت را تعیین کرد. اما عوامل خطر خاصی وجود دارند. سالانه حدود 2300 نوزاد در ایالات متحده بر اثر SIDS جان خود را از دست می دهند. برخی از نوزادان بیشتر از بقیه در معرض خطر هستند. به عنوان مثال، SIDS بیشتر احتمال دارد نوزادی را که بین 1 تا 4 ماهه هستند تحت تاثیر قرار دهد، در پسران شایع تر از دختران است و بیشتر مرگ و میرها در ماه های پاییز، زمستان و اوایل بهار رخ می دهد.

عواملی که بر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) اثر می گذارد؟

نوزادانی که به جای پشت به روی شکم یا پهلو می خوابند، گرم شدن بیش از حد در هنگام خواب، تشک خواب بسیار نرم، با پتوهای کرکی یا اسباب بازی، مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند (سه برابر بیشتر احتمال دارد بچه ای مبتلا به SIDS داشته باشند)، قرار گرفتن در معرض دود غیرفعال ناشی از سیگار کشیدن توسط مادر، پدر و سایر افراد خانواده، خطر ابتلای نوزاد به SIDS را دو برابر می کند.

مادرانی که در زمان اولین بارداری خود کمتر از 20 سال سن دارند. نوزادان متولد شده از مادرانی که مراقبت های دوران بارداری کم، دیرهنگام و یا بدون مراقبت داشتند، نوزادان نارس یا کم وزن، داشتن یک خواهر و برادر که بر اثر SIDS فوت کرده است.

آیا نظریه ای در مورد علت بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) وجود دارد؟

در حالی که علت SIDS ناشناخته است، بسیاری از پزشکان و محققان بر این باورند که SIDS با مشکلاتی در توانایی نوزاد برای بیدار شدن از خواب، تشخیص سطوح پایین اکسیژن یا تجمع دی اکسید کربن در خون مرتبط است. هنگامی که نوزادان رو به پایین می خوابند، ممکن است دی اکسید کربن بازدمی را دوباره تنفس کنند.

به طور معمول، افزایش سطح دی اکسید کربن سلول های عصبی در ساقه مغز را فعال می کند که مراکز تنفسی و برانگیختگی مغز را تحریک می کند. سپس نوزاد از خواب بیدار می شود، سر خود را می چرخاند و سریعتر نفس می کشد تا اکسیژن بیشتری دریافت کند. با این حال، نوزادان SIDS ممکن است در بیدار شدن ناکام باشند.

مدل ریسک سه گانه

این مدل معتقد است که SIDS زمانی رخ می دهد که سه شرط به طور همزمان وجود داشته باشد. نوزاد یک ناهنجاری زمینه ای (مانند ساقه مغز) دارد که باعث می شود نتواند به سطوح پایین اکسیژن یا دی اکسید کربن بالا در خون پاسخ دهد. نوزاد در معرض یک رویداد محرک مانند خوابیدن رو به پایین روی شکم قرار می گیرد. این رویدادها در مرحله آسیب پذیری از رشد نوزاد رخ می دهد، یعنی در شش ماه اول زندگی.

این سندروم چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورتی که پس از بررسی صحنه مرگ، کالبد شکافی و بررسی تاریخچه بالینی، هیچ دلیلی برای مرگ تشخیص داده نشود. مشخص می شود که نوزاد به دلیل SIDS مرده است. بنابراین SIDS یک تشخیص غیر قطعی است. SIDS به عنوان یک علت مرگ تنها زمانی تعیین می شود که همه علل دیگر حذف شده باشند.

آیا می توان از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) پیشگیری کرد؟

از آنجا که محققان در کودکان و جاهای دیگر هنوز در حال تحقیق در مورد علل احتمالی SIDS هستند، در حال حاضر هیچ راهی برای “پیشگیری” از بروز این سندرم وجود ندارد. اما شما می توانید خطر ابتلا به SIDS را در کودک خود با موارد زیر کاهش دهید: کودک را به پشت بخوابانید، از یک تشک خواب سفت استفاده کنید،هنگام خواب پتوهای کرکی و حیوانات عروسکی را از گهواره کودک دور کنید. هنگام خواب  اتاق او را بیش از حد گرم نکنید. در دوران بارداری سیگار نکشید و به کسی اجازه ندهید اطراف کودک شما سیگار بکشد.

والدین سیگاری خطر SIDS را افزایش می دهند. سیگار سالانه تقریباً نیم میلیون نفر را در ایالات متحده می کشند. علیرغم کمپین های ضد سیگار و هشدارهای پزشکی، بیش از 6000 کودک و نوجوان هر روز اولین سیگار خود را می کشند. مادران بارداری که سیگار می کشند، خطر ابتلا به SIDS را در نوزادانشان افزایش می دهند. ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت کودک و خودتان انجام دهید.

مقاله ی پیشنهادی: راهکارهای ساده جدا کردن اتاق خواب کودکان

منبع: https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/s/sudden-infant-death-syndrome-sids/

 

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا