روانشناسیکودکاننوجوانان

حمایت دختران و پسران در سن بلوغ

چگونه از فرزندان خود در سن بلوغ حمایت کنیم؟

بلوغ دوران مهمی برای دختران است، تا حدی به این دلیل که آنها تغییرات فیزیکی و عاطفی مختلفی را تجربه می کنند. در طول این مدت، آنها سوالات زیادی در مورد بدن خود و آنچه را که تجربه می کنند خواهند داشت. برای درک اینکه این دوران کاملاً طبیعی است، دختر شما به اطمینان و حمایت فراوان از جانب شما نیاز دارد. صحبت کردن در مورد نگرانی های او نه تنها او را تشویق می کند که به بدن خود افتخار کند و انتخاب های سالمی داشته باشد، بلکه فرصتی برای شما و او فراهم می کند. حمایت دختران در سن بلوغ اهمیت زیادی دارد. همچنین این موضوع در مورد پسران صدق می کند. حمایت پسران در سن بلوغ بسیار مهم است.

پسران بین 9 تا 14 سالگی بلوغ را آغاز می‌کنند. در این زمان ممکن است دوستانی داشته باشند که بلوغ را زودتر تجربه کنند و در نتیجه دوستانشان عضلات و صدای بم تری دارند. موهای صورت یا بدن آنها رشد می‌کند، و برای فرزند شما زمان دشواری خواهد بود.

در این زمان از مسخره کردن بپرهیزید. این بدان معنا نیست که شما تغییرات را نادیده می گیرید یا وانمود می کنید که این تغییرات اتفاق نمی افتد. در عوض، مهم است که اگر احساس می‌کنید پسرتان هر گونه ناراحتی را تجربه می‌کند، جلو بروید و به سؤالاتش پاسخ دهید. در غیر این صورت ممکن است تمایلی به پرسیدن آنها نداشته باشد. اگر فرزند شما بلوغ دیررس را تجربه می کند، به او اطمینان دهید که سرانجام او نیز به بزرگسالی خواهد رسdد. حمایت پسران در سن بلوغ بسیار ضروری است.

حمایت عاطفی دختران و پسران در سن بلوغ
حمایت عاطفی دختران و پسران در سن بلوغ

حمایت دختران در سن بلوغ

کمک به دخترتان در اولین قاعدگی یکی از راه های حمایت دختران در سن بلوغ است. مانند آمادگی برای اولین قاعدگی بسیار مهم است. برخی از وسایل بهداشتی را با احتیاط در کیف مدرسه‌اش قرار دهید و نحوه استفاده از آنها را برای او توضیح دهید.

برای درد پریود آماده باشید. یک بطری آب گرم و یا کیسه ی آب گرم تهیه کنید. اگر دخترتان در سن 16 یا 17 سالگی پریود نشده است، یا اگر بعد از شروع پریودهای اولیه دیگر ادامه پیدا نکرده است، با پزشک خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید، به دخترتان توضیح دهید که همه این تغییرات طبیعی است و برای هر دختری در زمان خودش اتفاق می افتد.

 

حمایت پسران در سن بلوغ

در این دوران حمایت گر باشید. برای حمایت پسران در سن بلوغ اگر یکی از بیضه ها زودتر شروع به رشد کرد به او اطمینان دهید که بیضه ها به طور ناهموار رشد می کنند، و معمول است که یکی از آنها پایین تر از دیگری باشد. اگر بیضه‌های پسرتان در کیسه بیضه بسیار کوچک هستند به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ممکن است برای حمایت پسران در سن بلوغ  لازم باشد به پسر خود اطمینان دهید که اندازه آلت تناسلی بر عملکرد جنسی تأثیر نمی گذارد و آلت تناسلی در حالت نعوظ معمولاً از نظر اندازه بسیار شبیه به هم هستند. هر پسری در زمان خودش رشد می کند. انزال و نعوظ در حالت خواب طبیعی است. اگر پسر شما رشد یا حساسیت سینه را تجربه کرد، ممکن است نگران باشد. باز هم، اطمینان کلید اصلی است.

هر گونه حساسیت احتمالی پس از گشاد شدن قفسه سینه او برطرف می شود. اگر پسر شما نسبت به سن خود احساس کوچکی یا لاغری می کند، به او اطمینان دهید که به مرور زمان رشد خواهد کرد. به یاد داشته باشید، شما کودک خود را بهتر می شناسید. اگر چیزی در مورد  آنها شما را نگران می کند، به پزشک عمومی  مراجعه کنید.

چگونه در مورد بلوغ و تصویر بدن صحبت کنیم؟

یکی از راه های حمایت دختران در سن بلوغ آغاز گفت و گو  با او در مورد بلوغ، قبل از شروع آن است. برای گپ زدن با فرزندتان رویکردی باز و آرام داشته باشید. از اصطلاحات صحیح برای اعضای بدن استفاده کنید تا کودک شما کلمات مناسب را بیاموزد و هنگام صحبت در مورد بدن خود راحت از آنها استفاده کند. آنها باید بدانند که اعضای بدنشان طبیعی است.

ممکن است بخواهید با این سؤال که آیا فرزندتان در مورد بلوغ در مدرسه آموخته است و چه چیزی به او آموخته شده است، گفتگو را باز کنید. حقایقی را در مکالمه منتقل کنید، مانند “هر بچه ای این تغییرات را تجربه می کند، اما نه در یک زمان”. درباره ارزش‌های خود نیز صحبت کنید: به عنوان مثال، ممکن است بخواهید بگویید که فکر می‌کنید رفتاری مانند خودارضایی راهی عادی برای کنترل احساسات جنسی است.

زمانی را برای صحبت انتخاب کنید که هیچ حواس‌پرتی وجود نداشته باشد، و اگر فرزندتان نمی‌خواهد همه چیز را با شما در میان بگذارد، نگران نباشید. آنها ممکن است ترجیح دهند با پزشک خانواده یا مشاور شما صحبت کنند.

چگونه استقلال مثبت را در دوران بلوغ تقویت کنیم؟

طبیعی است که فرزند شما در دوران بلوغ خواهان استقلال بیشتری باشد. اما همچنان به حمایت شما نیاز دارد. در دوران بلوغ یا نوجوانی. آنها ممکن است در حین کشف مرزهای خود ریسک کنند. به عنوان یک والد، ممکن است نگران امنیت فرزندتان باشید و متوجه شوید که با او در مورد تلاش آنها برای استقلال بحث می کنید.

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و مشکلات را با فرزندتان حل کنید. آشکارا ارتباط برقرار کنید و مطمئن شوید که فرزندتان می داند که شما در کنار او هستید. در دسترس بمانید، زیرا در دسترس بودن بهترین راه برای اطلاع از کارهایی است که فرزندتان انجام می دهد و به حفظ امنیت او کمک می کند. با فرزند خود در مورد تصمیم گیری های خوب و ارزش های خانواده خود صحبت کنید. از فرزندتان بخواهید که به شما بگوید کجا هست و چه کار می کند.

چگونه در این زمان از خود مراقبت کنیم؟

مهم است که در این دوران بالقوه چالش برانگیز در رشد فرزندتان مراقب خود باشید. به مهارت‌های خود به‌عنوان یک والد اعتماد کنید  و با دیگران صحبت کنید یا در مورد این موضوع مطالعه کنید تا در راهنمایی فرزندتان از طریق آن اطمینان داشته باشید.

بلوغ آغاز تبدیل کودک شما به بزرگسال است. کمی وقت بگذارید و بپذیرید که فرزندتان و نقش شما به عنوان والدین و خانواده شما در حال تغییر است. همچنین ممکن است لازم باشد بپذیرید که وقتی فرزندتان جوان است، کنترل کاملی بر انتخاب‌ها و مسیر زندگی فرزندتان نخواهید داشت. اعتماد به اینکه به عنوان والدین بهترین کار را انجام داده اید و به جوان خود اعتماد کرده اید، ممکن است کمک کند.

اگر فرزندتان دوستی‌های جدیدی برقرار کند که منجر به فعالیت‌هایی مانند خشونت یا مصرف مواد مخدر شود، ممکن است احساس استرس خاصی کنید. در این مواقع ممکن است کمک گرفتن از یک مشاور خانواده مفید باشد. در دسترس و مراقب باشید. اجازه دهید فرزندتان بداند که شما در کنار او هستید، مهم نیست چند سال دارد. برای کاهش استرس کمی برای خود وقت بگذارید.

راه های کنترل دشواری های بلوغ

برنامه ی هفتگی داشته باشید تا بتوانید نظم را برقرار کنید. حتما در این دوران برنامه های سرگرم کننده برای نوجوان خود بگذارید مثل پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری هفتگی. این برنامه ها علاوه بر سرگرم کردن فرزندتان از استرس شما می کاهد و او را به سمت خانواده سوق می دهد. وفراموش نکنید که زمانی را برای خود در نظر بگیرید.

رابطه خود را با شریک زندگی خود تقویت کنید. به یاد داشته باشید، آنها با بسیاری از چالش های مشابه شما روبرو هستند. ارتباط سالم شما با همسرتان تاثیرات مثبت روی فرزندتان خواهد گذاشت.

از خانواده ی خود مانند پدربزرگ و مادربزرگ، سایر اعضای خانواده و دوستان استفاده کنید. فرزندان شما در این سن علاقه ی خاصی به پدربزرگ و مادربزرگ هایشان دارند چرا که آنها را لوس می کنند.  همچنین می توانید وظایف همراهی یا نظارت را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

از بچه ها بخواهید در کارهای خانه کمک کنند. فرزند شما مهارت‌های جدیدی را یاد می‌گیرد، مسئولیت‌های جدیدی را به دست می‌آورد، و باری را برای شما به‌عنوان والدین و مراقبان کاهش می‌دهد.

به همه چیز با نگاه مثبت بنگرید که این چرخه کاملا طبیعی و با نظم است. برای ایجاد حال خوب در خودتان از یوگا یا تمرینات تنفس عمیق استفاده کنید.

مقاله ی پیشنهادی: رفع مشکلات بلوغ نوجوانان 

منبع: https://www.verywellfamily.com/puberty-and-your-tween-son-3288412

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا