بیماری هاروانشناسیکودکاننوجوانان

نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

علائم نقص توجه و بیش فعالی در کودکان چیست؟

کمبود توجه یا بیش فعالی (ADHD) را می توان به 2 نوع مشکل رفتاری طبقه بندی کرد: 1.بی توجهی (مشکل در تمرکز ) و 2.بیش فعالی و تکانشگری بسیاری از افراد مبتلا به ADHD مشکلاتی دارند که در هر دو دسته قرار می گیرند، اما همیشه اینطور نیست. این شکل از ADHD همچنین به عنوان اختلال کمبود توجه (ADD) شناخته می شود. ADD گاهی اوقات می تواند مورد توجه قرار نگیرد زیرا علائم ممکن است کمتر آشکار باشند.  نقص توجه در دختران شایع تر است. دختران بیشتر احتمال دارد فقط علائم بی توجهی داشته باشند، و کمتر احتمال دارد رفتار مخربی از خود نشان دهند که علائم ADHD را آشکارتر می کند. در این مقاله با علائم نقص توجه و بیش فعالی در کودکان آشنا خواهیم شد.

نقص توجه و بیش فعالی در کودکان
نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

علائم نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

علائم ADHD در کودکان و نوجوانان به خوبی مشخص است و معمولاً قبل از 6 سالگی مشخص می شود. این علائم در بیش از 1 موقعیت مانند خانه و مدرسه رخ می دهد. کودکان ممکن است علائم بی توجهی و بیش فعالی و تکانشگری را داشته باشند، یا ممکن است علائم تنها یکی از این نوع رفتارها را داشته باشند.

علائم اصلی بی توجهی عبارتند از: داشتن دامنه توجه کوتاه یعنی به راحتی حواس آنها پرت می شود. و مرتکب اشتباهات بی دقتی می شوند. به عنوان مثال، در انجام تکالیف مدرسه ، فراموشکار بودن به این معنا که دائم وسایل خود را جا می گذارند. از انجام کارهای طولانی و خسته کننده فراری هستند.  قادر به گوش دادن یا اجرای دستورالعمل ها نیست، تغییر مداوم فعالیت یا وظیفه،داشتن مشکل در سازماندهی وظایف.

بیش فعالی و تکانشگری

ناتوانی در نشستن به خصوص در محیط های آرام یا ساکت، مدام در حال بی قراری، عدم توانایی در تمرکز روی کارها،حرکت فیزیکی بیش از حد، حرف زدن زیاد، نمی توانند منتظر نوبت خود باشند، بدون فکر عمل کردن، قطع مکالمات، احساس خطر کم یا بدون احساس خطر. این علائم می تواند مشکلات قابل توجهی در زندگی کودک ایجاد کند، مانند عدم موفقیت در مدرسه، تعامل اجتماعی ضعیف با سایر کودکان و بزرگسالان و مشکلات نظم و انضباط.

شرایط مرتبط در کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD اگرچه همیشه اینطور نیست، برخی از کودکان ممکن است نشانه هایی از مشکلات یا شرایط دیگر را در کنار ADHD داشته باشند، مانند: اختلال اضطراب که باعث می شود کودک شما در بیشتر مواقع نگران و عصبی باشد. همچنین ممکن است علائم فیزیکی مانند ضربان قلب سریع، تعریق و سرگیجه ایجاد کند.

اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)

رفتارهای منفی و مخرب، به ویژه نسبت به افراد با قدرت، مانند والدین و معلمان تعریف می شود. اختلال سلوک، این اغلب شامل تمایل به رفتارهای بسیار ضد اجتماعی مانند دزدی، دعوا، خرابکاری و آسیب رساندن به افراد یا حیوانات است.افسردگی، مشکلات خواب، سخت به خواب رفتن در شب و داشتن الگوهای خواب نامنظم، اختلال طیف اوتیستیک (ASD) است که بر تعامل اجتماعی، ارتباطات، علایق و رفتار تأثیر می گذارد. اگر به نقص توجه و بیش فعالی در کودکان توجه نشود در بزرگسالی مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

دیسپراکسی

وضعیتی که بر هماهنگی فیزیکی تأثیر می گذارد. صرع وضعیتی که بر مغز تأثیر می گذارد و باعث حملات یا تشنج های مکرر می شود. سندرم تورت وضعیتی در سیستم عصبی است که با ترکیبی از صداها و حرکات غیر ارادی (تیک) مشخص می شود.

مشکلات یادگیری در بزرگسالان

در بزرگسالان، تعریف علائم ADHD دشوارتر است. این تا حد زیادی به دلیل عدم تحقیق در مورد بزرگسالان مبتلا به ADHD است. از آنجایی که ADHD یک اختلال رشدی است، اعتقاد بر این است که نمی تواند در بزرگسالان ایجاد شود، بدون اینکه در دوران کودکی ظاهر شود. اما علائم ADHD در کودکان و نوجوانان اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. نحوه تأثیر بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری بر بزرگسالان می تواند بسیار متفاوت از تأثیر آنها بر کودکان باشد. به عنوان مثال، نقص توجه و بیش فعالی در کودکان  کم کم در بزرگسالی کاهش می یابد. اما گاهی با افزایش فشارهای زندگی در بزرگسالی باقی می ماند.

علائم ADHD بزرگسالان نیز بسیار ظریف تر از علائم دوران کودکی است. برخی از متخصصان موارد زیر را به عنوان لیستی از علائم مرتبط با ADHD در بزرگسالان پیشنهاد کرده اند: بی دقتی و عدم توجه به جزئیات، به طور مداوم کارهای جدید را قبل از اتمام کارهای قدیمی شروع می کنند، مهارت های سازمانی ضعیف، ناتوانی در تمرکز یا اولویت بندی، از دست دادن یا جا انداختن مداوم چیزها، فراموشی، بی قراری و عصبانیت، مشکل در ساکت ماندن و صحبت کردن خارج از نوبت، پاسخ‌ها را محو می‌کنند و اغلب حرف دیگران را قطع می‌کنند، نوسانات خلقی، تحریک پذیری و خلق و خوی سریع، ناتوانی در مقابله با استرس، بی صبری شدید، ریسک کردن در فعالیت‌ها، اغلب بدون توجه به ایمنی شخصی یا ایمنی دیگران، برای مثال رانندگی خطرناک.

شرایط مرتبط در بزرگسالان مبتلا به ADHD

ADHD در بزرگسالان می تواند در کنار چندین مشکل یا شرایط مرتبط رخ دهد. یکی از شایع ترین آنها افسردگی است. سایر شرایطی که بزرگسالان ممکن است در کنار ADHD داشته باشند عبارتند از: اختلالات شخصیت، شرایطی که در آن یک فرد به طور قابل توجهی با افراد عادی از نظر نحوه تفکر، درک، احساس یا ارتباط با دیگران متفاوت است.

اختلال دوقطبی

وضعیتی که بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارد و می تواند از یک افراطی به افراطی دیگر تغییر کند. اختلال وسواس اجباری (OCD)  وضعیتی که باعث افکار وسواسی و رفتار اجباری می شود. مشکلات رفتاری مرتبط با ADHD همچنین می تواند باعث مشکلاتی مانند مشکلات در روابط و تعامل اجتماعی شود.

مقاله ی پیشنهادی: نحوه ی برخورد با کودک لجباز

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd/symptoms/

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا