سلامتقاعدگی

نوار بهداشتی یا تامپون ؟

نوار بهداشتی یا تامپون ؟ باز رسیدیم به معضل قدیمی تامپون یا نواربهداشتی ! اگر می خواهید وقتی صبح از خواب بلند می شوید با یک صحنه ی جنایت و یک ملحفه ی خونی مواجه نشوید باز باید به تامپون ها برگردید. و اگر قبلا با این صحنه ها روبه رو شده اید احتمال زیاد پدهای بهداشتی آخرین گزینه ی شما در دوران قاعدگی هستند . امروزه با افزایش محصولات بهداشتی چون کاپ های قاعدگی ،شورت های ضد پریودی ،تامپون ها و پدهای قابل شست و شو کار شما راحت تر شده است و می توانید با مقایسه ی این محصولات ، مزایا و معایب آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید .

تامپون ها هنوز درصدر هستند

این پدهای پنبه ای که به شکل استوانه طراحی شده اند بسیار کوچک هستند و به راحتی در واژن شما قرار می گیرند و در حال حاضر محبوب ترین محصول برای دوران قاعدگی هستند . قدرت جذب آنها مختلف است و برای افراد با قاعدگی سنگین یا سبک طراحی شده اند .

مزایای تامپون :

برای اینکه با نکات مثبت تامپون ها آشنا شوید حتما لازم نیست که یک مصرف کننده ی تامپون باشید، بلکه با مقایسه ی این محصول با سایر محصولات می توانید بیشتر با آنها آشنا شوید . تامپون ها در یک جیب کوچک یا کف دست به راحتی جا می شوند . بنابراین راحت و بی دردسر هستند . البته این به آن منظور نیست که قاعدگی چیزی است که باید از آن شرم کنید . می توانید با تامپون به استخر بروید و لازم نیست نگران دیده شدن آنها باشید و وقتی آنها را درست در جای خود قرار دهید اصلا متوجه وجود آنها نمی شوید .

معایب تامپون ها:

بزرگترین مساله ی استفاده از تامپون ها خطر سندروم شوک سمی (TTS) است . این عارضه ی تهدیدکننده و بسیار خطرناک انواع خاصی از عفونت های باکتریایی است که  علت اصلی شکل گیری آن استفاده از تامپون هاست و بیشتر زمانی رخ می دهد که از تامپون ها باقدرت جاذبه ی بسیار بالا استفاده می کنید . تولید کنندگان در سال 1980 تغییراتی در این محصولات فوق جاذب ایجاد کردند و حداقل یک مارک را از رده خارج کرده اند . تا این مشکل حل شد آمار این بیماری به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرده است . برای کاهش خطر ابتلا به TTS سعی کنید از تامپون های با قدرت جذب پایین و متوسط استفاده کنید و تامپون ها را مرتبا عوض کنید و وقتی جریان خون شما کم است از پدها استفاده کنید و در طول شب تنها از یک تامپون استفاده نکنید . از دیگر نکات منفی استفاده از تامپون این است که ممکن است قرار دادن آنها در واژن کار دشواری به نظر برسد به خصوص وقتی می خواهید یک نوع جدید را امتحان کنید و سایز درست خودرا پیدا کنید . ممکن است مجبور شوید چند نوع مختلفی از تامپون ها را امتحان کنید تا مناسب ترین را پیدا کنید . و اینکه تامپون ها می توانند باعث تحریک و خارش واژن شما شوند .

پدهای بهداشتی هنوز هم جایگاه خود را دارا هستند

پدها به شکل مستطیل هستند و با استفاده از مواد جاذب ، خون قاعدگی شما را جذب می کنند . این پدها در داخل لباس زیر شما جای می گیرند . این پدها مسیر طولانی را طی کرده اند تا به شکل مدرن و کوچک امروزی در آمده اند . پوشک های اولیه بزرگ و ترسناک بودند ولی امروزه این پوشاک ها کوچکتر و کارآمدتر با قدرت جذب ببیشتری در بازار ارائه می شوند .

مزایای پدهای بهداشتی:

افرادی که قاعدگی سنگین دارند بهتر است به جای تامپون از این پوشک ها استفاده کنند . افرادی که به تازگی قاعدگی را تجربه می کنند بهتر است از این پد ها استفاده کنند چرا که هنوز خوب با تامپون ها و کارایی آنها آشنا نیستند. شما با هر میزان خون قاعدگی می توانید از این پدها استفاده کنید و تقریبا این پدها هیچ خطری برای سندروم TTS ندارند. پدها را بدون قرار دادن در واژن و بدون دردسر می توانید استفاده کنید .

معایب پدهای بهداشتی :

اگر لباس های تنگ بپوشی به احتمال زیاد این پدها دیده می شوند . با این پدها نمی توانید به استخر بروید . تصور کنید که پوشک شما در زمان شنا روی آب بیاید ، خیلی صحنه ی وحشتناک و مشمئزکننده ای است . مانند تامپون ها این محصولات باعث آسیب به محیط زیست می شوند ولی امروزه موارد خیلی جدیدی از پدها به بازار آمده اند که می توانید چند بار از آنها استفاده کنید و خطرات محیط زیستی آنها کمتر می شود . یکی دیگر از موارد منفی این پدها این است که هنگام حرکت کردن از جای خود تکان می خورند و چروک می شوند . گاهی ممکن است هنگام حرکت صدای خش خش بدهند .

کاپ های قاعدگی

این کاپ ها همان طور که در مقاله ی قبل به طور مفصل توضیح دادیم از جنس سیلیکون یا لاستیک بسیار نرم هستند که برای جمع کردن خون قاعدگی طراحی شده اند . این کاپ ها قابل استفاده ی مجدد هستند .

مزایا : جوانب مثبت این کاپ ها بسیار چشم گیر است . این کاپ ها قابل شست و شو هستند و تا مدت ها می توانید از آنها استفاده کنید بنابراین مقرون به صرفه هستند جاگذاری آنها در واژن دشوار نیست . این کاپ ها چون قابل شست وشو هستند بنابراین به محیط زیست کمتر آسیب می زنند . می توانید از این کاپ ها تا 12 ساعت استفاده کنید و در حین رابطه ی جنسی می توانید از این کاپ ها استفاده کنید و با آنها به استخر بروید . PH طبیعی واژن شما را تغییر نمی دهند و اگرآنها را درست در جای خود قرار بدهید وجودشان را احساس نمی کنید. و کمتر بوی خون قاعدگی را احساس می کنید .

معایب : ممکن است زمان قرار دادن دستان شما کثیف شود و بوی ماهی بگیرد چون داخل واژن خود کرده اید . اگر پریودشما سنگین باشد و شما فراموش کنید بعد از 12 ساعت آنها را خارج کرده و تخلیه کنید ممکن است خون قاعدگی شما به بیرون نشت کند . اگر دچار فیبروم باشید ممکن است جا زدن این کاپ ها دشوار باشد . برخی از افراد به مواد تشکیل دهنده ی آنها حساسیت دارند و در نتیجه ی استفاده از آنها دچار خارش یا سوزش می شوند . اگر این کاپ ها خوب شسته و خشک نشوند ممکن است خود سبب رشد باکتری ها و ایجاد عفونت شوند .

پدهای پارچه ای قابل استفاده ی مجدد

این پدهای پارچه ای قابل شست و شو هستند که مانند پدهای یکبار مصرف عمل می کنند و فقط شما آنها را دور نمی اندازید .

مزایای پدهای پارچه ای:

آنها خش خش نمی کنند . زباله ی کمتری تولید می کنند . در اندازه ای مختلف در بازار موجود هستند . انعطاف پذیر تر و کم حجم تر هستند و سبب تنفس واژن می شوند .

معایب پدهای پارچه ای:

پول اولیه که بابت آنها می پردازید زیاد است . شما مجبور هستید دائم آنها رابشویید که کار دشواری است به خصوص اگر بیرون از خانه باشید. اگر بلافاصله آنها رانشویید ممکن است لکه دار شوند .

حرف آخر

شما با توجه به راحتی و بودجه ی خود یکی از این محصولات را برای دوران قاعدگی خود انتخاب کنید . گزینه های مختلف را استفاده کنید تا بهترین محصول را پیدا کنید و از چند محصول و ترکیب آنها استفاده کنید تا بهترین گزینه رابیابید و مشکلات خود را حل کنید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره فنجان های قاعدگی شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

 منبع : https://www.healthline.com/health/tampons-vs-pads#menstrual-cups

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا