آرایش و زیباییدهان و دندانسلامت

سفید کردن طبیعی دندان در خانه

روش های ساده برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه

حتما متوجه زرد شدن دندان های خود شده اید. برای اینکه لبخند شما زیباتر شود باید دندان های سفید داشته باشید. محصولاتی در بازار وجود دارد که می توانید برای سفید کردن طبیعی دندان در خانه از آن ها استفاده کنید. با این حال، بیشتر محصولات سفید کننده از مواد شیمیایی ساخته شده اند که این موضوع بسیاری از افراد را نگران می‌کند.

اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید، اما می‌خواهید از مواد شیمیایی نیز اجتناب کنید، این مقاله گزینه‌های بسیاری را فهرست می‌کند که هم طبیعی و هم بی‌خطر هستند.

سفید کردن طبیعی دندان در خانه
سفید کردن طبیعی دندان در خانه

علت زردی دندان ها

عوامل متعددی باعث کدر شدن دندان ها و از دست دادن درخشش و سفیدی می شوند. برخی از غذاها می توانند مینای دندان را که خارجی ترین لایه دندان شماست، لکه دار کنند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان‌ها می‌تواند باعث زرد به نظر رسیدن آن‌ها شود. این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با پاکسازی و سفید کننده های موثر درمان کرد. با این حال، گاهی اوقات دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند، زیرا مینای آنها سخت فرسایش یافته و عاج زیرین نمایان می‌شود. عاج یک بافت استخوانی و زرد رنگ طبیعی است که در زیر مینای دندان قرار دارد. در اینجا 6 روش ساده ی سفید کردن طبیعی دندان در خانه  آورده شده است.

روغن مالی به دندان ها

یکی از روش های سفید کردن طبیعی دندان در خانه روغن مالی است که یک درمان سنتی هندی است که به منظور بهبود بهداشت دهان و حذف سموم از بدن انجام می شود. این عمل شامل قرقره کردن روغن در اطراف دهان برای حذف باکتری ها است که می تواند به پلاک تبدیل شود و باعث زرد به نظر رسیدن دندان های شما شود. به طور سنتی، هندی ها از روغن آفتابگردان یا کنجد برای روغن مالی استفاده می کردند، اما هر روغنی موثر خواهد بود. روغن نارگیل یک انتخاب محبوب است زیرا طعم دلپذیری دارد و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

روغن نارگیل همچنین سرشار از اسید لوریک است که به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب و کشتن باکتری ها شناخته شده است. چند مطالعه نشان داده‌اند که قرقره ی روغن به طور  روزانه، باکتری‌های موجود در دهان را به همراه پلاک و التهاب لثه کاهش می‌دهد. استرپتوکوک موتانس یکی از انواع اولیه ی باکتری ها در دهان است که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود. مطالعه ای در این زمینه نشان داد که مصرف روزانه روغن کنجد به میزان قابل توجهی استرپتوکوک موتانس در بزاق را در کمتر از یک هفته کاهش می دهد.

روش انجام

این یک تمرین ایمن است و ارزش امتحان کردن را دارد. بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که دندان‌هایشان بعد از مالیدن منظم روغن به دندان ها سفیدتر و درخشان‌تر می‌شوند. برای روغن مالی، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و قرقره کنید و با فشار از بین لثه ها عبور دهید. روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، بنابراین ممکن است لازم باشد چند ثانیه صبر کنید تا ذوب شود. روغن مالی را به مدت 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید. پس از انجام، روغن را حتما در توالت یا سطل زباله بریزید، زیرا ممکن است در لوله های تخلیه به حالت جامد برگردد و باعث گرفتگی شود. این روش کاملا بی خطر است.

جوش شیرین

با برس نرم به دندان های خود جوش شیرین بمالید. جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است. به همین دلیل است که یک عنصر محبوب در خمیر دندان های تجاری است. جوش شیرین یک ساینده ملایم است که می تواند به پاک کردن لکه های سطحی روی دندان کمک کند. علاوه بر این، جوش شیرین یک محیط قلیایی در دهان شما ایجاد می کند که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. این درمانی نیست که دندان های شما را یک شبه سفید کند، اما باید به مرور زمان متوجه تفاوت در ظاهر دندان های خود شوید.بنابراین سفید کردن طبیعی دندان در خانه از طریق جوش شیرین امکان پذیر است.

علم هنوز ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین دندان های شما را سفید می کند، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که خمیردندان حاوی جوش شیرین اثر سفید کنندگی قابل توجهی دارد. هرچه غلظت جوش شیرین بیشتر باشد، تأثیر آن بیشتر است. علاوه بر این، مروری بر پنج مطالعه نشان داد که خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین به طور موثرتری نسبت به خمیردندان‌های بدون جوش شیرین، پلاک‌ها را از دندان‌ها پاک می‌کنند.

برای استفاده از این درمان، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 2 قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و دندان های خود را با خمیر مسواک بزنید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

 از پراکسید هیدروژن استفاده کنید

پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است که باکتری های دهان شما را نیز از بین می برد. در واقع، مردم سال‌ها از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌کردند، زیرا توانایی زیادی در کشتن باکتری‌ها دارد. بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسید هیدروژن هستند، اگرچه غلظت آنها بسیار بیشتر از آنچه شما استفاده می کنید. چندین مطالعه خمیردندان های تجاری حاوی پراکسید را تجزیه و تحلیل کرده اند. یک مطالعه نشان داد که خمیردندان حاوی جوش شیرین و 1٪ پراکسید هیدروژن منجر به سفیدتر شدن دندان ها می شود. مطالعه ی دیگری نشان داد که استفاده از یک خمیر دندان تجاری حاوی جوش شیرین و پراکسید دو بار در روز، در 6 هفته سبب سفید شدن دندان ها می شود.

پراکسید هیدروژن

سؤالاتی در مورد ایمنی پراکسید هیدروژن وجود دارد. در حالی که غلظت های بسیار رقیق تر بی خطر به نظر می رسد، غلظت های قوی یا استفاده بیش از حد می تواند باعث تحریک لثه و حساسیت دندان شود. همچنین این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالا ممکن است باعث سرطان شود، اما این موضوع ثابت نشده است. یکی از راه های استفاده از پراکسید هیدروژن به عنوان دهانشویه قبل از مسواک است.

رایج ترین غلظت پراکسید هیدروژن در داروخانه محلول 3٪ است. به راحتی می توانید این غلظت را با مخلوط کردن مقادیر مساوی پراکسید و آب تا 1.5 درصد رقیق کنید. راه دیگر استفاده از پراکسید هیدروژن مخلوط کردن آن با جوش شیرین برای تهیه خمیر دندان است. 2 قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن را با 1 قاشق چایخوری جوش شیرین ترکیب کنید و به آرامی دندان های خود را با این مخلوط مسواک بزنید. استفاده از این خمیر خانگی را به چند بار در هفته محدود کنید، زیرا استفاده بیش از حد می تواند مینای دندان شما رافرسوده کند.

 میوه و سبزیجات بخورید

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات هم برای بدن و هم برای دندان شما مفید است. در حالی که آنها جایگزینی برای مسواک نیستند، میوه ها و سبزیجات ترد و خام می توانند به پاک کردن پلاک هنگام جویدن کمک کنند. توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که ادعا می شود به سفید شدن دندان های شما کمک می کنند.استفاده از مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین یک درمان طبیعی است.

توت فرنگی و آناناس

طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی تغییر رنگ روی دندان های شما را از بین می برد، در حالی که جوش شیرین لکه ها را از بین می برد. در حالی که توت فرنگی ممکن است به لایه برداری دندان های شما کمک کند و آنها را سفیدتر نشان دهد، بعید است که به لکه های روی دندان شما نفوذ کند. مطالعه ای که اخیرا در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین در مقایسه با محصولات سفید کننده تجاری تغییر رنگ بسیار کمی در دندان ایجاد می کنند.

اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید. علیرغم مطالعاتی که نشان می دهد خمیر توت فرنگی و جوش شیرین تاثیر کمتری بر مینای دندان دارند، استفاده بیش از حد آن می تواند باعث آسیب شود. برای استفاده از این درمان، یک توت فرنگی تازه را له کنید، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و مخلوط را روی دندان های خود بکشید.

برخی ادعا می کنند که آناناس می تواند دندان ها را سفید کند. یک مطالعه نشان داد که خمیردندان حاوی بروملین، آنزیمی که در آناناس یافت می‌شود، در از بین بردن لکه‌های دندان به طور قابل‌توجهی نسبت به خمیردندان استاندارد مؤثرتر است.

از ایجاد لکه ها جلوگیری کنید

از لکه های دندان قبل از ایجاد شدن، جلوگیری کنید. در حالی که با افزایش سن، دندان‌های شما به طور طبیعی زرد می‌شوند، برخی موارد می‌توانند به جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان‌های شما کمک کنند. غذاها و نوشیدنی هایی را که سبب لکه دار شدن دندان ها می شوند محدود کنید. این نوشیدنی ها  مثل قهوه، شراب قرمز، نوشابه و توت‌های تیره. این بدان معنا نیست که شما باید به طور کامل از آنها اجتناب کنید، اما باید مدت زمان تماس این مواد با دندان های خود را محدود کنید. علاوه بر این، تقریباً 30 دقیقه پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر آن ها بر رنگ دندان هایتان محدود شود.

استفاده از سیگار و تنباکو باعث زردی دندان ها می شود. پس از انجام آن خووداری کنید. مصرف قند خود را محدود کنید اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، مصرف قند خود را کاهش دهید. رژیم غذایی سرشار از قند از رشد استرپتوکوک موتانس، نوع اولیه باکتری که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود، حمایت می کند.

هنگامی که یک غذای شیرین مصرف می کنید، حتما دندان های خود را سریع مسواک بزنید. مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی خود دریافت کنید.برخی از تغییر رنگ دندان ها به دلیل فرسایش مینای دندان و نمایان شدن عاج زیرین که زرد است ایجاد می شود. بنابراین، هر کاری که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، به سفید ماندن دندان‌هایتان کمک می‌کند.

مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

در حالی که برخی از تغییر رنگ دندان ها به طور طبیعی با افزایش سن ایجاد می شود، این تا حد زیادی در نتیجه تجمع پلاک است. استفاده از مسواک و نخ دندان به طور منظم می تواند با کاهش باکتری ها در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک به دندان های شما کمک کند تا سفید بمانند. خمیر دندان به آرامی لکه های روی دندان های شما را محو می کند، و نخ دندان، باکتری هایی را که منجر به ایجاد پلاک می شوند از بین می برد.

مقاله پیشنهادی: 8 راه حل جذاب بودن و جذب دیگران به سمت خود

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally#What-causes-teeth-to-look-yellow?

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا