تغذیهخوراکی هاسلامت

فواید شگفت انگیز خرما

18 خاصیت بی نظیر خرما

خرما یک نوع میوه محبوب است که از دیرباز وجود داشته است. منشا تاریخی آن برمی گردد به 5320 سال قبل از میلاد. این میوه یک کالای اصلی برای مردم خاورمیانه و شمال آفریقا است. خرما که عمدتاً در این مناطق کشت می شود، به دلیل ترکیب ذاتی درشت مغذی ها و بسیاری از عناصر سالم دیگر، بسیار مفید است.در این مقاله سعی داریم تا به شما در مورد فواید شگفت انگیز خرما برای سلامتی و همچنین شگفتی‌های تغذیه‌ای آن آموزش دهیم. در مقاله ی بعد با برخی دستورالعمل های مصرف آن و خواص بی نظیر خرما آشنا می شویم تا این میوه ی شگفت انگیز را به راحتی وارد رژیم غذایی خود کنید.

خرما چیست؟

خرما یکی از میوه های گرمسیری است که در درختان خرما رشد می کند. این میوه از نظر علمی با نام Phoenix Dactylifera شناخته می شود و یکی از سالم ترین میوه ها در جهان است. خرما جزو میوه های خشک دسته بندی می شود و بخش مهمی از میراث غرب آسیا بوده است.

خرما دارای قند طبیعی بالا است. نوع میوه خشک خرما نسبت به میوه تازه کالری بیشتری دارد. پر کالری بودن خرما باعث محبوبیت آن شده است زیرا در طول روز به شما انرژی زیادی می دهد.

خواص شگفت انگیز خرما
خواص شگفت انگیز خرما

فواید شگفت انگیز خرما

یک رژیم غذایی سالم بدون خرما امکان پذیر نیست. در بخش زیر در مورد فواید مختلفی که خرما می تواند برای سلامتی شما داشته باشد صحبت خواهیم کرد.

1. خرما بسیار مغذی است

داده های تغذیه ای خرما واقعاً خارج از نمودار است. میوه ها سرشار از ویتامین های ضروری و سایر مواد مغذی هستند که می توانند برای سلامت کلی شما بسیار مفید باشند. خرما همچنین سرشار از فیبر و کربوهیدرات است که بدون شک آن را به یکی از سالم ترین میوه های خشک تبدیل می کند. ارزش غذایی هر 100 گرم خرما: 282 کالری،  5.1 گرم پروتئین ، 0.4 گرم چربی کل ،2 میلی گرم سدیم ، 656 میلی گرم پتاسیم ، 75 گرم کربوهیدرات (فیبرهای غذایی و شکر). خواص بی نظیر خرما خارج از تصور شماست.

2. به حرکات روده کمک می کند

یکی از فواید شگفت انگیز خرما پرفیبر بودن این میوه است. فیبر می تواند برای افرادی که از مشکلات سلامتی ناشی از حرکات نامنظم روده رنج می برند بسیار مفید باشد. در مطالعه ای که روی 21 نفر انجام شد، نشان داد که خرما به حرکات منظم روده برای گروهی که به مدت یک هفته آن را به صورت روزانه مصرف می کردند، کمک می کند. گروهی که خرما مصرف نکردند با حرکات نامنظم روده مواجه شدند. همچنین مشاهده شد که غلظت آمونیاک در مدفوع نیز با مصرف منظم خرما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین به طور قاطع می توان گفت که تاثیر خرما بر رژیم غذایی و سلامت کلی شما بی نظیر است. آنها می توانند به سلامت گوارش شما کمک کرده و به شما کمک کنند تا زندگی سالمی داشته باشید.

3. غلظت بالای آنتی اکسیدان ها

یکی دیگر از فواید شگفت انگیز خرما و خواص بی نظیر آن وجود آنتی اکسیدان هاست. آنتی اکسیدان ها اساساً ترکیباتی هستند که فرآیند اکسیداسیون را مهار می کنند و در نتیجه رادیکال های آزاد خطرناک را که می توانند آسیب زیادی به سلول های شما وارد کنند، از بین می برند.

اکسیداسیون می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا می تواند برای یکپارچگی ساختاری و ژنتیکی سلول های شما بسیار مضر باشد. خرما به دلیل غلظت بالای آنتی اکسیدان شناخته شده است. خرما در مقایسه با سایر میوه های خشک در همان دسته، با بالاترین غلظت آنتی اکسیدان در صدر جدول قرار دارد. نیاز به آنتی اکسیدان در رژیم غذایی روزانه شما نمی تواند بیشتر مورد تاکید قرار گیرد.

خرما سرشار از آنتی اکسیدان هایی از جمله:

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها به دلیل توانایی خود در کاهش چشمگیر احتمال دژنراسیون ماکولا که می تواند برای سلامت چشم شما بسیار خطرناک باشد شناخته شده است. این ماده همچنین به دلیل توانایی خود در معجزه کردن قلب شما شناخته شده اند. سلامت قلب یکی از مبرم‌ترین مسائل در سناریوی سلامت امروزی است و استفاده از خرما می‌تواند به ارتقای سلامت قلب کمک کند.

فلاونوئیدها

این یک آنتی اکسیدان است که می تواند با کمک به مشکلات متعدد به بدن شما کمک کند. فلاونوئیدها به دلیل خواص ضد التهابی و میل ترکیبی بالای خود در کمک به کاهش اثرات بیماری های مزمن مانند دیابت شناخته شده اند. فلاونوئیدها همچنین برای مغز شما مفید هستند و برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تخریب‌کننده مغز مانند آلزایمر بسیار کار می‌کنند. همچنین نشانه هایی وجود دارد که ثابت می کند فلاونوئیدها می توانند خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را نیز کاهش دهند.

اسید فنولیک

اسید فنولیک یک آنتی اکسیدان بسیار مورد بحث است که عمدتا به دلیل خواص ضد التهابی آن شناخته شده است. سابقه بسیار خوبی در کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی دارد و همچنین در کاهش احتمال ابتلا به انواع خاصی از سرطان بسیار موثر است.

4. عملکرد مغز را بهبود می بخشد

سایتوکین های التهابی مانند اینترلوکین می توانند برای مغز شما بسیار خطرناک باشند. افزایش حضور IL-6 (اینترلوکین 6) به ایجاد بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر نسبت داده می شود. وجود نشانگرهای التهابی هرگز نشانه خوبی برای سلامت عصبی شما نیست و بنابراین باید با دقت زیاد مورد توجه قرار گیرد. خواص بی نظیر خرما کمک به بهبود عملکرد مغز است.

استفاده منظم از خرما در کاهش سطح IL-6 مفید است و در نتیجه به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تخریبی مغز مانند آلزایمر کمک می‌کند. یک مطالعه in-vivo روی موش‌ها همچنین نشان داد که گنجاندن نخل خرما در خوراک منجر به کاهش فعالیت پروتئین بتا آمیلوئید می‌شود که می‌تواند تولید پلاک‌هایی را که می‌تواند به مغز آسیب برساند، کاهش می‌دهد. پلاک‌ها بسیار خطرناک هستند و می‌توانند منجر به مرگ سلولی شوند که باعث بیماری‌های شدیدی مانند آلزایمر می شود. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف خرما مشکلات مربوط به اختلال اضطراب را کاهش می دهد و همچنین به تقویت حافظه و یادگیری کمک می کند.

اثراتی که مصرف منظم خرما می تواند بر سلامت عصبی شما داشته باشد بسیار زیاد است. علاوه بر پیشگیری از بیماری های دژنراتیو مانند آلزایمر، می توانند به بهبود کلی مغز شما نیز کمک کنند.

5. زایمان طبیعی را تسهیل می کند

یکی دیگر از فواید شگفت انگیز خرما تسهیل زایمان طبیعی است. زنان بارداری که مرتب خرما می خورند شانس بیشتری برای زایمان طبیعی دارند. عوارض ناشی از زایمان سزارین برای زنان مضر است. خوردن خرما در مراحل بعدی بارداری می تواند به روان تر شدن کل روند زایمان کمک کند. نتایج مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از خرما به عنوان بخشی از رژیم غذایی منظم زنان باردار می تواند به کاهش فشار وارده در هنگام تلاش برای زایمان کمک کند.

این اثرات به دلیل ترکیبات منحصر به فرد موجود در خرما ظاهر می شود که توانایی کاهش نیاز به اکسی توسین در دوران بارداری را دارد. این ترکیبات با اتصال به گیرنده‌ها، اثرات اکسی توسین را با موفقیت تقلید می‌کنند و فرصتی برای داشتن انقباضات سالم در طول زایمان به ارمغان می‌آورند. خرما همچنین دارای غلظت بالایی از تانن است که به تسهیل انقباضات در طول زایمان نیز کمک می کند.

6. خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

از فواید شگفت انگیز خرما خاصیت ضد سرطانی آن است. مطالعات عمیق در مورد خرما نشان داد که وجود ترکیبی به نام بتا دی گلوکان در خرما برای تقویت فعالیت ضد تومور در بدن بسیار مفید است. غلظت بالای آنتی اکسیدان موجود در خرما همچنین به کاهش فعالیت رادیکال های آزاد (عناصری که می توانند باعث سرطان شوند) کمک می کند و در نتیجه احتمال بروز سرطان را کاهش می دهد. مصرف روزانه خرما می تواند خطر ابتلا به سرطان و همچنین بروز تومورهای خوش خیم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

7. از عفونت های میکروبی جلوگیری می کند

عفونت های باکتریایی گاهی اوقات می توانند کشنده باشند و همچنین هزینه زیادی برای درمان دارند. در سناریوی پزشکی کنونی، تقریباً تمام عفونت‌های میکروبی با کمک آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند که روشی گران‌قیمت برای درمان است و همچنین با مجموعه‌ای از عوارض جانبی همراه است. جایگزینی آنتی بیوتیک ها با محصولات طبیعی می تواند هم از نظر فیزیکی و هم از نظر مالی یک تصمیم درست باشد.

مطالعه ای که با استفاده از عصاره های هسته و برگ خرما انجام شد، نشان داد که این خرما مقاومت فعالی در برابر برخی باکتری های مضر دارد. مشخص شد که خرما می تواند در برابر میکروب های کشنده ای مانند E-coli و ذات الریه مفید باشد.

8. به مبارزه با دیابت کمک می کند

دیابت ملیتوس یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر جهان است. دیابت با استفاده از داروهای مصنوعی با ترکیبی از چندین داروی خوراکی و مکمل انسولین درمان می شود. خرما توانایی افزایش تولید انسولین را دارد و همچنین دارای خواص متعددی است که می تواند به کاهش سرعت جذب گلوکز از روده کمک کند. این می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک زیادی کند. کاهش جذب گلوکز به ناچار سطح گلوکز خون را کاهش می دهد که برای افراد مبتلا به دیابت مفید است. روش دقیق چگونگی کمک خرما به کاهش اثرات دیابت هنوز در حال تحقیق است.

9. به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند

از فواید شگفت انگیز خرما خاصیت ضد التهابی آن است. التهاب مکانیسم واکنشی بدن انسان است که به مبارزه با چندین بیماری، تروما و عفونت کمک می کند. تنظیم عوامل التهابی نقش مهمی در حفظ سلامت کلی بیمار دارد. ترکیبات موجود در خرما به نام فنولیک و فلاونوئید در کاهش التهاب در بدن موثر است. شواهدی از مطالعات قطعی وجود دارد که نشان می دهد عصاره برگ خرما را می توان به عنوان یک داروی ضد التهابی موثر استفاده کرد.

10. می تواند از کلیه های شما محافظت کند

یکی از فواید شگفت انگیز خرما خاصیت محافظتی آن است.در مطالعه ای که روی Ajwa، نوعی خرما که عمدتاً در غرب آسیا یافت می شود، انجام شد، مشخص شد که این میوه می تواند به طور فعال ضایعات ناشی از اختلالات نفرولوژیک را کاهش دهد. عصاره خرما همچنین می تواند به کاهش پلاسما و کراتینین اضافی در کلیه کمک کند که سلامت کلی کلیه ها را بهبود می بخشد.

11. می تواند باروری را در بین مردان بهبود بخشد

ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی در این میوه وجود دارد که می تواند به بهبود تعداد اسپرم و همچنین افزایش میل جنسی در فرد کمک کند. وجود فلاونوئیدها و اسیدهای آمینه مختلف در خرما باعث می شود که عملکرد جنسی نر با انرژی کافی برآورده شود. ریز عناصر تشکیل دهنده درخت خرما مانند استرون و استرول ها می توانند تا حد زیادی به بهبود باروری مردان کمک کنند. عصاره گرده خرما نیز به دلیل اثرات مثبت آنها بر تحرک و تعداد اسپرم مردانه به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

12. ارتقاء سلامت استخوان

خرما از نظر ریزمغذی هایی مانند سلنیوم، منگنز، منیزیم و مس بسیار غنی است. این ریز مغذی ها به رشد سلامت استخوان شما کمک می کنند. اگر از مشکلات استخوانی رنج می برید خرما می تواند یکی از مهم ترین مکمل های رژیم غذایی شما باشد. خواص بی نظیر خرما وجود ریزمغذی های در آن است که  در درمان بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان بسیار موثر هستند. بنابراین، بسیار توصیه می شود که خرما را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود برای داشتن استخوان های سالم تر بگنجانید.

13. به سیستم عصبی شما قدرت می بخشد

سیستم عصبی اساساً شبکه ارتباطی است که عملکرد بدن شما را حفظ می کند. مشکلات عصبی بسیار خطرناک هستند زیرا می توانند چندین قسمت بدن را به طور همزمان تحت تأثیر قرار دهند. خرما سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم است که برای سلامت عصبی شما بسیار مفید است. غذاهای سرشار از پتاسیم ارتباط بین سلول های عصبی را آسان تر می کند. مقدار کم سدیم موجود در خرما نیز احتمال ابتلا به فشار خون را کاهش می دهد که به نوبه خود به حفظ اعصاب شما از افزایش فشار خون کمک می کند.خواص بی نظیر خرما وجود پتاسیم فراوان درآن است.

14. میزان ریزش مو را کاهش می دهد

خرما جایگزین بسیار خوبی برای بسیاری از داروهای بدون نسخه است که ادعا می کنند ریزش مو را متوقف می کنند. خرما بسیار غنی از آهن است که آن را برای موهای شما بسیار مفید می کند. افزایش محتوای آهن در خرما تضمین می کند که جریان خون قوی باقی می ماند و پوست سر تغذیه ای را که شایسته آن است دریافت می کند. افزایش جریان اکسیژن به پوست سر، رشد موهای جدید را تسهیل می کند و همچنین سرعت ریزش مو را تا حد زیادی کاهش می دهد.از خواص بی نظیر خرما حل مشکلات ریزش مو می باشد.

 17. خرما سرشار از ویتامین است

از فواید شگفت انگیز خرما خاصیت مولتی وینامین بودن آن است. خرما می تواند مقدار زیادی ویتامین مورد نیاز بدن شما را تامین کند. این یک جایگزین عالی برای مکمل های ویتامین است. خرمای خشک یا تازه هر دو منبع بسیار خوبی از ویتامین ها از جمله B1، B2، B3 و B5 هستند. اینها همه ویتامین های ضروری هستند که برای حفظ سلامت مطلوب بدن شما مورد نیاز هستند. نیاز به ویتامین ها را می توان با گنجاندن مقدار کافی خرما در رژیم غذایی روزانه به راحتی برطرف کرد.

18. خرما شیرین کننده ی عالی است

میزان بالای فروکتوز در خرما شیرینی کاراملی مانند میوه را فراهم می کند. این میوه به جایگزینی برای شکر سفید تبدیل شده است. با خمیر کردن خرما و افزودن آن به غذاها  می توانید غذای خود را  شیرین و در عین حال سالم کنید. پس مصرف شکر سفید را کاهش دهید و مقداری خمیر خرما را وارد رژیم غذایی خود کنید تا مصرف شکر فرآوری شده را کاهش دهید. خرما را به شکل شیره یا شربت در قنادی و شیرینی پزی استفاده می کنند.از خواص بی نظیر خرما همه کاره بودن این میوه ی خوش طعم است.

مقاله ی پیشنهادی: فواید شکر قهوه ای

منبع: https://pharmeasy.in/blog/20-health-benefits-of-dates-and-date-recipes/

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا