روانشناسیسلامتورزش

فواید مدیتیشن و انواع آن

مدیتیشن چیست و چه فایده هایی دارد؟

فواید مدیتیشن موضوع مقاله ی امروز ماست. در مقاله بعدی در مورد انواع مدیتیشن صحبت می کنیم . یکی از فایده های اصلی مدیتیشن کاهش استرس است. استرس زیاد سبب افسردگی، اضطراب، فشار خون و اختلال در خواب می شود.

در یک مطالعه 8 هفته ای که انجام شد، معلوم شد که مدیتیشن التهاب ناشی از استرس را کاهش می دهد. با توجه به اینکه مدیتیشن سطح استرس را پایین می آورد، می تواند سطح اضطراب را نیز کاهش دهد. مدیتیشن در افرادی که اضطراب زیادی دارند بهتر پاسخ می دهد.

آزمایشی که در افراد مبتلا به اضطراب صورت گرفته، کاهش چشم گیر اضطراب را نشان داده است. مطالعه ی دیگری که روی 47 فرد مبتلا به اضطراب مزمن انجام شده است. نشان داده است که مدیتیشن طی 8 هفته منجر به کاهش چشم گیر افسردگی، اضطراب و درد در طی 1 سال شده است.

فواید مدیتیشن و تاثیرانواع آن بر کاهش استرس و اضطراب

فواید مدیتیشن و انواع آن موضوع مقالات بسیاری است. مدیتیشن دید بهتری از خودتان به شما می دهد. و شما نسبت به خودتان احساس بهتری خواهید داشت. مطالعاتی که در این باره انجام شده است. نشان داده است که مدیتیشن به شکل چشم گیری در درمان استرس و اضطراب موثر است.

افرادی که به طور دائم مدیتیشن انجام می دهند، دید مثبت تری نسبت به خود و دنیای اطراف خود دارند. مدیتیشن سطح هورمون هایی را که سبب استرس ، اضطراب و افسردگی می شوند مانند سیتوکین را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

انواع مدیتیشن
فواید مدیتیشن و انواع آن که در سلامت روح تاثیر بسزایی دارد

مدیتیشن خود آگاهی شما را افزایش می دهد

مدیتیشن درک بهتری از خود به شما می دهد. بهتر خودتان را می شناسید و درک بهتری از اطرافیان پیدا خواهید کرد. به شناسایی افکار منفی کمک می کند. تا آنها را به سمت الگوهای سازنده هدایت کند.

در مطالعه ای که روی 153 نفر فرد بالغ در طی 2 هفته انجام شد. معلوم شد که مدیتیشن خود آگاه، سبب می شود تا خود کمتر احساس تنهایی کنید. و بیشتر ارتباط اجتماعی برقرار کنید. با مدیتیشن شما خلاقیت بیشتری در حل مساله خواهید داشت.

فواید مدیتیشن و تاثیر انواع آن برقدرت تمرکز

یکی از فواید مدیتیشن افزایش قدرت تمرکز است .همان طور که بلند کردن وزنه سبب قوی تر شدن ماهیچه های شما می شود. انجام مدیتیشن به طور منظم قدرت توجه شما را بالا می برد.

طی یک مطالعه ای که در این زمینه انجام شد. معلوم شد که مدت زمان توجه افرادی که مدیتیشن منظم داشتن بیشتر از افرادی است که در گروه کنترل قرار داشتند. حتما هر روز حداقل 13 دقیقه مدیتیشن داشته باشید.

یک مطالعه  نشان داده است که مدیتیشن فقط برای 13 دقیقه در روز باعث افزایش توجه و قوی تر شدن حافظه می شود.

مدیتیشن مانع از آلزایمر می شود

فواید مدیتیشن و انواع آن موضوع مقاله ی امروز ماست. مدیتیشن سبب جوان ماندن ذهن می شود. نوعی از مدیتیشن به نام kitan kriya  است که ترکیب مانترا و یا یک شعر با حرکت تکراری انگشتان است. که برای افزایش تمرکز استفاده می شود. که این نوع مدیتیشن روی افرادی که حافظه ی خود را از دست داده بودند باعث بهبود عملکرد اعصاب روانشناختی شده است. مدیتیشن با زوال عقل مبارزه می کند و سبب کنترل استرس و اضطراب در شما می شود.

فواید مدیتیشن و تاثیر انواع آن برخلقیات فرد

برخی از انواع مدیتیشن سبب به وجود آمدن احساسات مثبت در شما می شود. مثل مدیتیشن متا که مهربانی را در شما تقویت می کند . از طریق تمرین می آموزید که به دوستان و آشنایان و سپس دشمنان گسترش دهید.

طبق مطالعات هرچه افراد وقت بیشتری در تمرین هفتگی بگذارند، احساسات مثبت بیشتری را تجربه می کنند.

فواید مدیتیشن و تاثیر انواع آن بر کیفیت خواب

یکی دیگر از فواید مدیتیشن بهبود کیفیت خواب است. تقریبا نیمی از مردم دنیا در یک مقطعی از زندگی با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند.

مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان داده است که افرادی که مدیتیشن انجام داده اند. طولانی تر در خواب می مانند و خوابشان کیفیت بهتری دارد. مدیتیشن سبب آرامش عمیق در شما و اعضای بدنتان می شود. و در نتیجه خواب آرام و بیشتری خواهید داشت.

مدیتیشن در زندگی روزمره برای کنترل درد مفید است. علاوه براین باعث کاهش درد، بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم افسردگی در افراد مبتلا به درد مزمن می شود.

افرادی که مدیتیشن انجام می دهند با کسانی که این کار را نمی کنند هردو به یک نسبت درد را احساس می کنند. ولی نحوه ی کنار آمدن آنها با درد به گونه ای متفاوت است.

فواید مدیتیشن و تاثیرانواع آن برفشار خون

مدیتیشن با کاهش فشار بر قلب سبب سلامتی جسمی شما می شود. با گذشت زمان فشار خون بالا باعث می شود که قلب برای پمپاژ خون،  بیشتر کار کند. که می تواند به عملکرد ضعیف قلب منجر شود .

فشار خون بالا منجر به تصلب شراین و یا گرفتگی عروق می شود. که منجر به حمله ی قلبی و سکته می شود . چند نوع مدیتیشن سبب کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب می شود. که خود باعث افزایش هوشیاری در شرایط استرس زا می شود.

مقاله ی پیشنهادی:  انواع مدیتیشن و مراقبه

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation#8.-may-help-fight-addictions

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا