بیماری هاسلامتکروناکودکان

تاثیر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان

Omicron چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد؟

سویه ی جدید بیماری کرونا امیکرون است که کشورهای زیادی را در جهان به خود درگیر کرده است. برخلاف نوع دلتا این سویه ی جدید کرونا، کودکان را نیز درگیر می کند. بنابراین اگر کودکی در خانه دارید باید مراقبت خود را دو چندان کنید تا بتوانید از فرزندان خود در مقابل این ویروس منحوس محافظت کنید. به زودی واکسن برای کودکان در بین کشورها توزیع می شود. و کودکان با واکسینه شدن ایمنی بیشتری خواهند داشت. تاثیر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان نسبت به نسخه های پیشین کووید19 بیشتر است.

اثر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان
اثر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان

تاثیر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان

تاکنون، شواهد نشان می‌دهد که عفونت‌های Omicron در مقایسه با انواع قبلی کرونا، اغلب منجر به بیماری خفیف می‌شوند. در سطح فردی، به نظر می رسد Omicron کمتر شما را در بیمارستان یا ICU بستری می کند، به خصوص اگر واکسن زده باشید. در حالی که دانشمندان هنوز در حال مطالعه ی نحوه تأثیر این نوع جدید بر کودکان هستند. متخصص بیماری‌های عفونی کودکان، آشا بوون، می‌گوید واضح است که عفونت‌های COVID-19 در اکثریت قریب به اتفاق کودکان همچنان خفیف است. دکتر بوون از مؤسسه تله‌تون کیدز می‌گوید: «به طور کلی، اکثر کودکان یا بدون علامت هستند یا علائم بسیار خفیف دارند که ممکن است شامل آبریزش بینی، تب یا احساس ناخوشی برای چند روز باشد.». اکثر کودکان به مراقبت های پزشکی و بیمارستانی نیاز پیدا نمی کنند.

طبق تحقیقات از هر پنج کودک زیر 16 سال، یک کودک هیچ علامتی ندارد. از بیش از 17400 کودک مبتلا به کووید-19 بین آبان ماه تا بهمن ماه در سیدنی 1.26 درصد به دلایل پزشکی در بیمارستان بستری شدند. از این تعداد، 93 درصد نیازی به پشتیبانی اکسیژن نداشتند. دکتر بوون گفت: «ما می‌دانیم که وقتی بچه‌ها در بیمارستان بستری می‌شوند، میانگین مدت اقامت حدود دو روز است. آنها برای مدت طولانی نمی‌مانند و به مراقبت زیادی نیاز ندارند.»

سایر داده‌های در اوایل این ماه نشان می‌دهد که از زمان ورود Omicron، خطر بستری شدن در بیمارستان در کودکان زیر پنج سال به یک سوم از میزانی که در اوج دلتا وجود داشت کاهش یافته است. . دکتر دانچین، که همچنین یک محقق واکسن در پژوهش کودکان مرداک است، گفت: «آنچه در تمام گروه‌های سنی نشان داده‌اند این است که احتمال بستری شدن کودکان در بیمارستان با Omicron در مقایسه با دلتا حدود 50 تا 60 درصد کمتر است.

با افزایش Omicron، آیا کودکان بیشتری در بیمارستان بستری می شوند؟

در حالی که Omicron به طور متوسط ​​کمتر سبب کسالت شدید می شود، بسیار سریعتر از هر نوع دیگری گسترش می یابد. در نتیجه افراد بیشتری از جمله کودکان مبتلا می شوند. دکتر بوون گفت: «به دلیل تعداد بسیار زیاد، کودکان بیشتری در بیمارستان بستری هستند. “اما آنها هنوز هم نسبت بسیار کمی [از موارد کلی] هستند.”

پروفسور بو از دانشگاه سیدنی گفت: «اگرچه بستری شدن در بیمارستان [اطفال] در حال افزایش است، اما به سطح نگران کننده ای افزایش نمی یابد. “آنها متناسب با سطح قرار گرفتن در معرض و انتقال در حال افزایش هستند.”در خارج از کشور، نرخ پذیرش کودکان و نوجوانان در بیمارستان ها در هفته های اخیر افزایش یافته است، اما کمتر از هر گروه سنی دیگری باقی مانده است. احتمالاً این افزایش، حداقل تا حدی، با مسری بودن نوع Omicron توضیح داده می شود، که در مجموع تعداد بیشتری از کودکان مبتلا می شوند. اما کارشناسان می گویند که این افزایش ممکن است به دلیل بستری شدن تعداد بیشتری از کودکان در بیمارستان به دلایل دیگر و سپس مثبت شدن تصادفی آزمایش COVID-19 در طول غربالگری معمول باشد.

آیا واکسن ها برای بازگشایی ایمن مدارس کافی است؟

گسترش واکسیناسیون برای کودکان 5 تا 11 ساله، کمک چندانی به کاهش نگرانی های فزاینده در مورد نحوه ایمن نگه داشتن مدارس با گسترش Omicron نمی کند. اینها استراتژی هایی هستند که کارشناسان توصیه می کنند که به محافظت از دانش آموزان و معلمان آنها کمک می کند. میزها در کلاس های درس با فاصله ی مناسب قرار گرفتند. کودکان با تعداد کمتر و ساعات کمتری به مدرسه می روند ولی واکسینه شدن کودکان در این شرایط بحرانی به هیچ وجه نمی تواند تضمین سلامتی آنها و خانواده هایشان باشد.

تاثیر ا میکرون ( Omicron) بر کودکان زیر 5 سال

طبق تحقیقات با گسترش این نسخه ی جدید تعداد بستری های زیر 5 سال به دو برابر رسیده است. که این فقط در کشور مانیست و در بیشتر کشورها آمارها به همین منوال است. چنین جهشی  در سایر گروه های سنی کمتر دیده می شود. این کودکان تنها گروه سنی هستند که هنوز واجد شرایط واکسن COVID-19 نیستند.البته که هیچ مدرکی مبنی بر افزایش شدت مرتبط با Omicron در کودکان زیر پنج سال وجود ندارد.

علت بستری شدن کودکان زیر پنج سال این است که پزشکان چون این کودکان بسیار خردسال و ضعیف هستند و تحت خطر عفونت شدید قرار می گیرند جوانب احتیاط را نظر می گیرند. بسیاری از این کودکان احتمالا برای نظارت و دریافت مایعات بستری می شوند. گسترش سایر عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا می تواند منجر به افزایش بستری شدن در بیمارستان شود.

فواید واکسیناسیون در کودکان

اگرچه به نظر می رسد کووید-19 در اکثریت قریب به اتفاق کودکان خفیف است، واکسیناسیون افرادی که واجد شرایط هستند دو مزیت دارد: به محافظت از سایر گروه های آسیب پذیر کمک می کند و خطر ابتلا به بیماری های شدید در کودکان را کاهش می دهد. پروفسور بووی می گوید که این امر به ویژه برای کودکانی که شرایط پزشکی زمینه ای دارند بسیار مهم است.

شواهد کنونی نشان می‌دهد که کودکان مبتلا به بیماری‌های پیچیده ژنتیکی، عصبی یا متابولیک، و همچنین مبتلایان به بیماری‌های قلبی یا ریوی، در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ شدید هستند. و مانند بزرگسالان، کودکان مبتلا به چاقی، دیابت یا آسم شدید نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.

کودکانی که مشکلات جدی سلامتی دارند مانند:  سندرم داون، فلج مغزی یا مشکلات مزمن پزشکی، واقعاً مهم است که  در صف اول برای واکسینه شدن باشند. و دوز دوم آنها برای محافظت، بسیار مهم خواهد بود. برای اکثر کودکان،  یک دوز واکسن احتمالاً “سطوح بسیار بالایی از محافظت” را ارائه می دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد واکسیناسیون همچنین به محافظت از کودکان در برابر یک بیماری جدی اما نادر مرتبط با COVID-19 که شامل التهاب چندین اندام است کمک می‌کند. سندرم التهابی چند سیستمی علائمی مانند تب مداوم، درد شکم و بثورات ایجاد می کند. حدود یک کودک از هر 3000 کودک به سندرم التهابی چند سیستمی مبتلا می‌شود. که در عرض دو تا سه هفته پس از کووید رخ می‌دهد. بیشتر کودکان از آن بهبود می یابند، اما موارد نادری از مرگ وجود دارد. افرادی که واکسن را تزریق کردند. احتمال ابتلا و مرگ و میر آنها به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

مقاله ی پیشنهادی: علائم ا میکرون (Omicron)

منبع: https://www.abc.net.au/news/health/2022-01-13/covid-19-coronavirus-how-omicron-variant-affect-kids-children

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا