بارداری و زایمانسلامتمادر و کودک

سرنوشت واژن شما بعد از زایمان طبیعی

چگونه پس از زایمان طبیعی ، واژن بهبود پیدا می کند . همه ی کسانی که از طریق زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا می آورند ، کنجکاو هستند که بدانند آیا بعد از زایمان طبیعی واژن به شکل قبل خود برمی گردد یا خیر ؟ آیا سایزش تغییر خواهد کرد و آیا همسر شما متوجه ی این تغییرات می شود یا نه ؟ تمام این سوالات احتمالا در ذهن یک زن باردار که قصد دارد زایمان طبیعی انجام دهد نقش خواهد بست.

در این مقاله ما می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم . شما چه کاری می توانید انجام دهید تا واژن شما برای زایمان آماده شود و چه کارهایی باید انجام دهید تا واژن پس از تولد دوباره به شکل اول خود بازگردد . همان طور که برای تولد نوزاد خود مضطرب هستید و هرروز شاهد تغییرات و بزرگ تر شدن واژن خود در زمان بارداری هستید . طبیعی است که نتوانید تصور کنید که این نوزاد چند کیلویی چطور قرار است از این ناحیه عبور کند . آیا واژن شما می تواند به اندازه ی سر نوزادتان کشیده و بزرگ شود . آیا پرینه ( بافت بین دهانه ی واژن و راست روده ) خود به خود کشیده می شود یا پاره می شود . آیا پزشک عمل اپیزیوتومی را انجام می دهد ( برش ناحیه ی جلوی رحم که اجازه می دهد سربچه از این ناحیه عبور کند ). که البته این روزها کمتر انجام می شود و چه مدت طول می کشد تا واژن شما به شکل بعد از زایمان خود بازگردد . همان طور که انسان ها باهم متفاوت هستند زایمان ها نیز متفاوت هستند . هرچه بیشتر در این زمینه مطالعه کنید و آگاه باشید بهتر می توانید از پس زایمان خود بربیایید .

چگونه یک واژن برای زایمان ساخته شده است ؟

گرچه تصور تولد نوازاد از این بخش از بدن کار چندان ساده ای به نظر نمی رسد اما بدن شما از ابتدای بارداری تا تولد نوزاد ، با ترشح هورمون های ویژه ،خود را برای زایمان آماده می کند . با افزایش هورمون استروژن در چین های واژن ،میزان خون بسیار زیادی به این بخش وارد می شود. بنابراین در هنگام زایمان ، این بخش خاصیت کشسانی و الاستیکی زیادی پیدا می کند و بهتر قادر است کشیده و باز شود . ریلاکسین(Relaxin) ترشح شده در این ناحیه ،به بدن شما کمک می کند تا رباط ها و مفاصل ناحیه ی لگن شل شده بنابراین قادر به گسترش و ایجاد فضای اضافی برای ورود نوزاد و گذشتن از این ناحیه می شود .

در هنگام تولد واژن به چه میزان کشیده می شود ؟

واژن در حین زایمان
واژن در حین زایمان

اینکه در حین زایمان سزارین یا طبیعی ،واژن شما به چه میزان کشش پیدا می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد . اندازه ی کودک ، وضعیت ژنتیک شما ، اینکه چندمین زایمان شماست (به این معنا که قبلا دهانه ی واژن شما به چه میزان باز شده است . در هرزایمان باز شدن واژن کمی بیشتر از قبل است ) و شرایط تولد . اگر در زایمان طبیعی پرینه پاره نشده باشد ، بازهم پس از زایمان در این ناحیه احساس درد می کنید . چرا که این ناحیه کشیده شده و هنوز احساس کشیدگی و کبودی می کنید . اغلب زنان بعد از زایمان طبیعی به شکل خفیف یا شدید ، حدود 3 تا 5 هفته در ناحیه واژن احساس ناراحتی و درد می کنند ( االبته در هر فردی این روند متفاوت است ). چند روز اول پس از زایمان نفس کشیدن برایتان دشوار خواهد بود و اگر سرفه یا عطسه کنید دردتان دو چندان می شود و این درد کم کم بهبود پیدا می کند . اگر در حین زایمان پرینه پاره شود یا اپیزیوتومی کنید به دلیل پارگی ، احساس درد و سوزش خواهید کرد ( که معمولا به بخیه نیاز دارد ). حدود 10 الی 7 روز طول می کشد تا زخم هایتان بهبود پیدا کند . گاهی ممکن است بهبودی شما تا چند هفته طول بکشد . پس بهتر است به خودتان سخت نگیرید و آرامش خود را حفظ کنید تا زودتر بهبود پیدا کنید . اگر بخیه ها سریع بهبود پیدا کند . دردها حدود 6 هفته بعد به طور کامل بهبود پیدا می کنند . ( و بازهم باید گفت که ممکن است این روند زودتر یا دیرتر اتفاق بیافتد بسته به شرایط بدنی شماست ) . اگر شما زایمان سزارین را تجربه کنید . چون زور نمی دهید پس بعد از زایمان نباید انتظار پاره گی یا کشش در واژن خود را داشته باشید . اگر قبل از زایمان سزارین ، زور بدهید ، نوزاد فشار زیادی را به پرینه وارد می کند . پزشک برای باز شدن دهانه ی رحم و پرینه این ناحیه را ماساژ می دهد . هنگام زور دادن واژن شما کاملا کشیده می شود . مخصوصا اگر نوزاد به شکل طبیعی به دنیا بیاید . اما اگر سر نوزاد از این ناحیه خارج نشود ، پس فشار کمترخواهد بود . مهم نیست که از چه طریقی نوزاد را به دنیا بیاورید ، پزشک شما حتما تاکید خواهد کرد که حدود 6 هفته بعد از زایمان از نزدیکی خودداری کنید . ممکن است زودتر یا دیرتر چراغ سبز دریافت کنید . در این مدت از استفاده از تامپون یا هر شی خارجی خودداری کنید که باعث ایجاد عفونت می شود . در ضمن برای تسکین درد پرینه بعد از زایمان این نکات را رعایت کنید .

آیا بعد از زایمان واژن به شکل قبلی خود برمی گردد؟

آیا بعد از زایمان واژن به شکل قبلی خود برمی گردد؟
آیا بعد از زایمان واژن به شکل قبلی خود برمی گردد؟

این سوال بسیار مهمی است که هر زنی  می خواهد بداند که بعد از زایمان واژن او به چه شکل در می آید و سرنوشت واژن بعد از زایمان چیست ؟ آیا به شکل اول خود بازمی گردد؟ اگرچه ممکن است این چیزی نباشد که دوست دارید بشنوید اما پاسخ این است ؟ نه دقیقا ولی تقریبا . واژن نه تنها خاصیت الاستیکی و کشیده شدن دارد بلکه قابلیت بازگشت و جمع شدن مجدد دارد . اگرچه یک پزشک متخصص زنان و زایمان با معاینه متوجه می شود که شما قبلا زایمان طبیعی داشته اید یا خیر ولی شاید خودتان تفاوت چندانی را احساس نکنید . اگر ورزش های مربوط به لگن را خوب انجام دهید بعد از گذشت مدتی می تواند به شکل اول خود بازگردد .

آیا شریک زندگی تان متوجه تغییرات واژن بعد از زایمان می شود ؟

اگر شما دچار پاره گی نوع سه یا چهارم واژن شوید که از نوع شدید پاره گی است . همسر شما حتما متوجه تغییرات می شود در غیر این صورت نباید متوجه مساله ی خاصی شود. این در حالی است که بعضی از زوج ها بعد از زایمان بیشتر به هم نزدیک می شوند و رابطه ی جنسی قوی تر و لذت بخش تری را تجربه می کنند.

چگونه واژن خود را برای زایمان آماده کنید ؟

چگونه واژن خود را برای زایمان آماده کنید ؟
چگونه واژن خود را برای زایمان آماده کنید ؟

بهترین شیوه برای کمک به واژن  برای موفقیت در زایمان انجام تمرینات مخصوص لگن برای تقویت عضلات آن ناحیه است . تمرینات کگل به منظور تقویت و کنترل ارادی عضلات لگن انجام می شود . با انجام مداوم این تمرینات در دوران بارداری ،از پارگی پرینه در زایمان جلوگیری می شود و همچنین به شما کمک می کند که بعد از زایمان به سرعت به حالت قبل خود بازگردید . برای اینکه بهترین تنیجه را دریافت کنید در طول دوران بارداری و پس از آن ،حدود سه بار در روز به مدت 5 دقیقه این تمرینات را انجام دهید . یکی دیگر از روش های آماده سازی واژن برای زایمان طبیعی ، انجام ماساژ مخصوص این ناحیه است که البته این موضوع اثبات علمی نشده است ولی ماساژ این قسمت توصیه می شود . اگر زایمان دوم یا سوم شماست ماساژ پرینه توصیه نمی شود . فقط مطمئن شوید که قبل از زایمان از تحریک و خراشیده شدن واژن جلوگیری شود .

چه کارهایی انجام دهیم تا واژن بعد از زایمان طبیعی به شکل قبل خود برگردد

چه کارهایی انجام دهیم تا واژن بعد از زایمان طبیعی به شکل قبل خود برگردد
چه کارهایی انجام دهیم تا واژن بعد از زایمان طبیعی به شکل قبل خود برگردد

به محض اینکه بعد از زایمان احساس بهبودی پیدا کردیم تمرینات کگل را آغاز کنید . این تمرینات ، بهترین چیزی است که می تواند واژن شما را به شکل و اندازه ی قبل برگرداند . کگل عضلات کف لگن را تقویت می کند . و به رفع بی اختیاری ادراری پس از زایمان کمک می کند . هنگامی که کاملا آماده شدید رابطه جنسی تان را آغاز کنید . اگر با وجود نوزاد سرتان شلوغ شده است در هنگام شیر دادن یا چک کردن ایمیل نیز می توانید این کار را انجام دهید . مهم نیست که چه اقداماتی را انجام می دهید مطمئن باشید که واژن شما برای زایمان ساخته شده است و گذشت زمان به بهبودی آن کمک می کند تا به شکل سابقش برگردد.در مقاله ی بعدی بیشتر با تمرینات کگل آشنا خواهید شد.

مقاله دیگر بانو مگ درباره ۵ ویتامین مهم و موثر برای رشد مو شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.whattoexpect.com/first-year/vagina-after-birth/

5/5 - (20 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا