بیماری هاسلامتمو

ارتباط تیروئید و ریزش مو

ریزش مو و بیماری تیروئید چه ارتباطی با هم دارند؟

وجود هورمون‌های غیرطبیعی اغلب سبب ریزش موی سر شما می شود. بسیاری از عوامل مختلف دیگر می تواند منجر به ریزش مو شوند که ما در مورد آنها در مقاله های پیشین گفت و گو کردیم. زنان پس از زایمان و در زمان یائسگی ممکن است دچار ریزش مو شوند. و تقریباً هر مردی تا رسیدن به سن بلوغ، مقداری مو از دست خواهد داد. مردان و زنان مسن دچار طاسی در درجات مختلف می شوند که تا حد زیادی توسط عوامل ژنتیکی تعیین می شود. یکی از اختلالاتی که سبب ریزش مو در مردان و زنان می شود . اختلال تیروئید است. در این مقاله به ارتباط تیروئید و ریزش مو می پردازیم.

ارتباط تیروئید و ریزش مو
ارتباط تیروئید و ریزش مو

فرآیند رشد و ریزش مو

موهای سر انسان به طور مداوم رشد نمی کند. هر فولیکول مو (واحد تولید مو) مراحل رشدی را پشت سر می گذارد که در طی آن موها بلند می شوند و به دنبال آن یک دوره استراحت (فاز تلوژن) رخ می دهد.

در طول تلوژن، مو ریخته شده و با یک موی جدید جایگزین می شود. در برخی از حیوانات این فرآیند هماهنگ است. به همین دلیل است که سگ ها به طور همزمان موهای زیادی را از دست می دهند. رشد موی انسان به طور یکسان هماهنگ نیست. بنابراین در هر زمان فولیکول های موی مختلف در مراحل مختلف چرخه رشد خود هستند. بنابراین، طبیعی است که مقداری ریزش مداوم داشته باشید. که معمولاً با رشد موهای جدید متعادل می شود.

یکی از شایع ترین علل ریزش مو «تلوژن افلوویوم» نام دارد. که معمولا بعد از یک بیماری شدید رخ می دهد. به عنوان مثال ذات الریه یا یک عمل جراحی بزرگ. استرس ناشی از بیماری باعث می شود تمام فولیکول های مو وارد فاز استراحت خود شوند و رشد مو به طور موقت متوقف شود. از آنجایی که چرخه موی انسان طولانی است (چند ماه)، ممکن است ریزش مو تا چند ماه آشکار نشود و تا آن زمان بیماری فرد بهبود یابد.

ارتباط تیروئید و ریزش مو

کم کاری و پرکاری تیروئید شدید و طولانی مدت می تواند باعث ریزش مو شود. این ضایعه به جای نواحی مجزا، کل پوست سر را درگیر می کند. موها به طور یکنواخت نازک به نظر می رسند. رشد مجدد با درمان موفقیت آمیز اختلال تیروئید معمول است، اگرچه چندین ماه طول می کشد و ممکن است ناقص باشد.

برخی از اشکال کم کاری و پرکاری تیروئید به طور ناگهانی ظاهر می شوند و زود تشخیص داده می شوند. در حالی که برخی دیگر ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از تشخیص وجود داشته باشند.

ریزش مو به دلیل بیماری تیروئید چند ماه پس از شروع بیماری تیروئید آشکار می شود. این به دلیل چرخه طولانی رشد مو است. در چنین مواردی، ممکن است ریزش مو با مصرف داروها شروع شود. واحتمالا داروهای تیروئیدی به اشتباه مقصر شناخته می شوند. این خود منجر به قطع درمان می شود که به نوبه ی خود ممکن است ریزش مو را بدتر کند.

ریزش مو و درمان ضد تیروئید

داروهای ضد تیروئیدی کاربیمازول و پروپیل تیوراسیل در موارد نادر می توانند باعث ریزش مو شوند. تشخیص اینکه آیا ریزش مو به دلیل اثرات فعالیت بیش از حد قبلی تیروئید است یا داروهای ضد تیروئید، ممکن است بسیار دشوار باشد. به احتمال زیاد داروهای ضد تیروئید علت نیستند و این غیرعادی است بنابراین باید به دنبال درمان جایگزین برای پرکاری تیروئید باشید.

ارتباط بیماری خود ایمنی تیروئید و ریزش مو

اگر فردی یک بیماری خودایمنی داشته باشد، نسبت به سایرین احتمال ابتلا به برخی بیماری های خود ایمنی دیگر را دارد. آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش مو می شود و در افراد مبتلا به بیماری خودایمنی، تیروئید بیشتر از حد انتظار اتفاق می افتد. بر خلاف انواع ریزش موی  که در بالا توضیح داده شد، آلوپسی آره آتا باعث ایجاد نواحی مجزا، اغلب دایره ای، ریزش مو می شود. در بیشتر موارد گذرا است و پیشرفت نمی کند، اما متاسفانه می تواند باعث طاسی قابل توجهی شود.

بیماری خودایمنی نادر دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث ریزش مو از طریق اسکار شود مثلاً لوپوس اریتماتوز. که با بیماری های خود ایمنی تیروئید مرتبط است. سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز با بیماری خودایمنی تیروئید مرتبط است و ممکن است به صورت ریزش مو آشکار شود. علائم دیگر آن شامل : پریود نامنظم، چاقی و آکنه است.

تحقیق در مورد ریزش مو

غیرعادی است که بیماری تیروئید بدون سایر علائم کم کاری یا پرکاری باعث ریزش مو شود. پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا انجام آزمایش‌های اضافی برای رد سایر علل ریزش مو مانند کمبود آهن مناسب است یا خیر. همچنین دلایل نادر دیگری برای ریزش مو وجود دارد که ممکن است پزشک شما لازم بداند که در مورد آنها تست بدهید. برای تشخیص دقیق نیاز به مراجعه به متخصص پوست است.

چه می توانم بکنم؟

اکثر موارد ریزش موی سر و ابرو ناشی از اختلالات تیروئید موقتی است، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دارو باعث تحریک مجدد موهای شما شود. سعی کنید صبور باشید زیرا رشد مجدد می تواند غیرقابل پیش بینی باشد. و توجه داشته باشید که موهای جدید ممکن است از نظر بافت و رنگ متفاوت باشند.

اگر موهای خود را از دست دادید، حتی به طور موقت، سعی کنید آنچه را که  اتفاق افتاده است بپذیرید. روی تمام ویژگی های مثبت خود تمرکز کنید و در صورت لزوم، ظاهر تغییر یافته ی خود را تقویت کنید. در آن صورت زندگی آسان تر خواهد شد. با عزیزان، دوستان و خانواده خود صحبت کنید. به طبیعت بروید و از وجود زیبایی ها لذت ببرید. در این باره مقاله بخوانید و اطلاعات خود را بالا ببرید.

تحت درمان های معجزه آسا قرار نگیرید و توجه داشته باشید که این مشکل ممکن است به تیروئید شما مرتبط نباشد. از پزشک یا متخصص خود مشاوره بگیرید. می توانید برای داشتن احساس خوب موی خودرا با کلاه گیس، اکستنشن مو، روسری یا آرایش بپوشانید.

از برس ها یا شانه های دندانه پهن استفاده کنید. موهای خود را اتو و سشوار نکشید. در شستن، درمان و نظافت موهای خود دقت کنید. از محصولات حرفه ای توصیه شده برای رنگ، هایلایت و حالت دهنده استفاده کنید. اگرچه شامپوهای حاوی کافئین محبوب هستند، اما مفید نیستند. باید از مصرف برخی از مکمل های مو خودداری کرد زیرا ممکن است حاوی ید باشند یا در جذب لووتیروکسین اختلال ایجاد کنند.

ترجیحاً یک رژیم غذایی متنوع و سالم داشته باشید. و غذاهای غنی از کلسیم استفاده کنید.

آیا بیوتین می تواند به رشد مجدد مو کمک کند؟

بیوتین همچنین به عنوان ویتامین B7 شناخته می شود. به مقدار کمی در مواد غذایی از جمله زرده تخم مرغ، جگر، آجیل و دانه ها، ماهی قزل آلا، آووکادو و سیب زمینی شیرین یافت می شود. اغلب برای تقویت مو و ناخن توصیه می شود.  در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین در قرص های مولتی ویتامین وجود دارد.

مصرف روزانه توصیه شده بیوتین برای بزرگسالان 30 میکروگرم است، اما بسیاری از مکمل های بیوتین که به دلایل زیبایی به بازار عرضه می شوند، حاوی دوزهای بسیار بالاتری هستند که از 5000 میکروگرم تا 10000 میکروگرم متغیر است.

بیماران تیروئیدی باید توجه داشته باشند که این مگا دوزهای بیوتین می تواند منجر به سطوح کاذب TSH، FT4 و FT3 شود که نشان دهنده پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) است. اگر از مکمل‌های بیوتین برای تقویت رشد مو استفاده می‌کنید، انجمن تیروئید آمریکا توصیه می‌کند حداقل چند روز قبل از انجام آزمایش خون از مکمل‌های بیوتین خودداری کنید تا خطر خواندن اشتباه را به حداقل برسانید. همچنین توصیه می شود به پزشک خود اطلاع دهید که از این مکمل ها یا هر مکمل دیگری استفاده کرده اید.

مقاله پیشنهادی: علل ریزش مو و درمان آن

منبع: https://www.btf-thyroid.org/hair-loss-and-thyroid-disorders 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا