بیماری هاسلامتکودکان

درمان تب کودکان

وقتی کودکتان تب دارد چه کاری انجام دهید

اگر در خانه فرزند کوچکی دارید حتما این صحنه برای شما بسیار آشناست. دستت را روی پیشانی فرزند بیمارت می گذاری و احساس گرما می کنی. سپس دماسنج شک شما را تأیید می کند: آنها تب دارند. اما اگر از برخی قوانین ساده پیروی کنید، درمان تب کودکان در خانه کار دشواری نیست.

تب، مکانیزم دفاعی در برابر عفونت است. بدن کودک شما دمای خود را برای از بین بردن میکروب ها افزایش می دهد. در بیشتر موارد بی ضرر است و در عرض 3 روز خود به خود از بین می رود.

درمان تب کودکان
درمان تب کودکان

درمان تب کودکان

استامینوفن بهترین گزینه برای پایین آوردن تب است. میزان دوز مصرفی بر طبق سن فرزند شما رو بطری ذکر شده است. اگر فرزند شما بالای شش ماه سن داشته باشد می توانید در صورت شدت تب از ایبوپروفن نیز استفاده کنید. کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا آنها احساس بهتری داشته باشند. یک کمپرس خنک روی سر آنها بگذارید و اتاق آنها را در دمای متوسط ​​،نه خیلی گرم و نه خیلی سرد،تنظیم کنید. یک لباس نازک به کودکتان بپوشانید و از یک پتوی سبک استفاده کنید. همچنین می توانید آنها را با یک اسفنج حمام  ولرم خنک کنید.

کارهایی که در زمان تب باید از آنها بپرهیزید

برای درمان تب کودکان ،هرگز به کودک خود آسپرین ندهید. این می تواند باعث یک بیماری جدی به نام سندرم ری شود. از دادن  داروهای ترکیبی سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان خردسال خودداری کنید. این داروها نباید در کودکان زیر 4 سال استفاده شوند. در کودکان بزرگتر، مشخص نیست که چقدر خوب عمل می کنند. اگر تصمیم به استفاده از داروی سرماخوردگی دارید، با پزشک اطفال خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که سن کودک مناسب این دارو است.

طبق گفته  سازمان غذا و داروی آمریکا، به هیچ کودک زیر 2 سال نباید هیچ نوع داروی ضدسرفه یا ضد سرماخوردگی که حاوی ضداحتقان یا آنتی هیستامین باشد داده شود و حتی در کودکان بالای 2 سال نیز باید احتیاط کرد. در سنین بالا باید محصولی داده شود که ترکیبی از داروهای سرفه و سرماخوردگی باشد.

عوارض جانبی احتمالی می تواند جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد. اگر پزشک گفت که استفاده از داروی سرفه یا سرماخوردگی اشکالی ندارد، قبل از خرید برچسب آن را بخوانید و دارویی را انتخاب کنید که بیشتر با علائم کودک شما مطابقت دارد. از حمام سرد استفاده نکنید و پوست کودکتان را با الکل مالش ندهید. هر دو واقعاً می توانند تب را بالا ببرند. و حتی اگر کودک شما لرز دارد، آن را با پتو یا لباس ضخیم نپوشانید.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

معمولاً نیازی نیست فرزند بیمار خود را نزد پزشک ببرید. اما گاهی اوقات تب می تواند یک علامت هشدار دهنده جدی باشد. اگر فرزندتان: دمای بالای 37.5 درجه یا بالاتر دارد، زیر 3 ماه سن دارد و تب او بیش از 72 ساعت طول کشید (یا اگر کودک شما زیر 2 سال سن دارد بیش از 24 ساعت) تب همراه با علائم دیگر مانند سفتی گردن، گلودرد شدید، گوش درد، بثورات پوستی یا سردرد شدید و تشنج دارد به نظر بسیار بیمار، ناراحت یا بی پاسخ به نظر می رسد. حتما فورا به اوراژنس مراجعه کنید.

در موارد زیر می توان گفت کودک تب دارد:

مقعدی 38 درجه سلسیوس.

دهانی 37.5 درجه سلسیوس.

زیربغلی 37.2 درجه سلسیوس.

نکاتی در مورد اندازه گیری دمای بدن نوزاد

معمولاً اگر کودکتان آرام می‌خوابد، نیازی نیست دمای بدن او را با وسواس اندازه بگیرید یا او را بیدار کنید. اما اگر انرژی آنها کم به نظر می رسد یا اگر کودک شما سابقه تشنج همراه با تب دارد، باید دائم دمای بدن او را اندازه گیری کنید و از دماسنج های دیجیتال های استفاده کنید. آنها را می توان در دهان، مقعد یا زیر بازو استفاده کرد.

برای کودکان خردسال، دمای مقعدی دقیق ترین است. اگر فرزند شما 4 تا 5 سال یا بزرگتر هستند، احتمالاً با دماسنج در دهان می توانید دما را دقیق اندازه گیری کنید. زیر بازو کمتر قابل اعتماد است اما انجام آن آسان تر است. برای نتیجه ی بهتر می توانید از زیر بغل نیز استفاده کنید. تا آنجایی که امکان دارد به او مایعات بدهید و می توانید از سرم های خوراکی استفاده کنید.

مقاله ی پیشنهادی: تربیت فرزندان شاد

منبع: https://www.webmd.com/children/guide/treat-fever-young-children

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا