بارداری و زایمانبیماری هاجنسی و زناشواییسلامت

واریکوسل و ناباروری

ارتباط ناباروری با واریکوسل

در این مقاله می خواهیم به ارتباط واریکوسل و ناباروری بپردازیم. بسیاری از مردان درکیسه ی بیضه دارای رگ های ورم کرده و پیچ خورده هستند. که واریکوسل نامیده می شود. اغلب واریکوسل علائم خاصی ندارد. واریکوسل در بین مردان شایع است و حدود 10 تا 15 درصد از مردان مبتلا به واریکوسل هستند. گاهی درمان واریکوسل مشکل ناباروری را حل می کند.

واریکوسل و ناباروری
ارتباط واریکوسل و ناباروری

واریکوسل چیست؟

زمانی رخ می دهد که برآمدگی به علت متورم شدن رگ های خونی در کیسه ی بیضه ایجاد می شود. این تورم بدون تغییر رنگ در پوست بیضه رخ می دهد. اگر بیضه ها خیلی گرم باشند نمی توانند اسپرم سالم ایجاد کنند. سلامت اسپرم ها تاثیر مستقیم در قدرت باروری دارد. بنابراین ضروری است که وریدها بتوانند خون را خنک کنند. اکثر افراد مبتلا به واریکوسل علائم خاصی ندارند. ولی گاهی ممکن است درد و حساسیت در بیضه ها مشاهده شود.

ارتباط واریکوسل و ناباروری

بیشتر مردانی که واریکوسل دارند مشکلات باروری ندارند. ولی تعداد زیادی از مردانی که واریکوسل دارند و از آن خبر ندارند مشکلات ناباروری دارند. گاهی علت واریکوسل است که مانعی در ساخت و ذخیره سازی اسپرم می شود .

مطالعه ای که در سال 2014 روی 816 مرد مبتلا به مشکلات ناباروری صورت گرفت. نشان داد که یک سوم آن ها واریکوسل داشتند. این عدد نشان می دهد که واریکوسل اغلب و نه همیشه سبب ناباروری می شود.

تحقیقات نشان داده است که درمان واریکوسل تاثیر چشم گیری در درمان ناباروری داشته است .که البته باید تحقیقات بیشتری در این مورد صورت بگیرد. نگرانی اصلی این است که برآمدگی وریدی در واریکوسل سبب آسیب به اسپرم ها و کاهش تعداد آن ها می شود.

هنگامی که یک زوج باردار نمی شوند آزمایشات شمارش اسپرم ، بررسی سرعت و کیفیت آنها  در شناسایی واریکوسل موثر است.

عوامل خطر آفرین

پزشک معمولا برای تشخیص از سونوگرافی استفاده می کند. هر رگ دریچه ای دارد که از برگشت خون به سمت عقب خودداری می کند. اما گاهی این دریچه ها خوب کار نمی کنند و خون به عقب برمی گردد که سبب آسیب به رگ ها و ایجاد تورم می شود. علت این اتفاق معلوم نیست که این امر سبب ایجاد واریکوسل می شود .

اغلب سیگار کشیدن و ایستادن زیاد عواملی هستند که سبب ایجاد واریکوسل می شوند. بیشتر افراد پس از مشخص شدن ناباروری به واریکوسل خود پی می برند. پس ارتباط نزدیکی بین واریکوسل و ناباروری وجود دارد.

درمان

واریکوسل هایی که علائمی ایجاد نمی کنند معمولا نیاز به درمان ندارند. اما اگر یک مرد با واریکوسل دارای اسپرم کم و یا مشکلات باروری باشد  باید درمان شود. به ندرت واریکوسل باعث درد و تورم می شود. برای درمان می توان از آمبولیزه استفاده کرد .

آمبولیزاسیون

آمبولیزاسیون یکی از راه های درمان واریکوسل می باشد. آمبولیزاسیون نوعی جراحی است که به طور موقت جریان خون را قطع می کند. با این روش پزشک از طریق یک سوزن که از طریق کشاله ی ران وارد رگ می شود و سپس رگ واریکوسلی را مسدود می کند. بعد از عمل کمی احساس درد خواهید کرد ولی زمان بهبودی کوتاه است و بلافاصله می توانید زندگی روزمره ی خود را آغاز کنید .

جراحی

یکی دیگر از راه های درمان واریکوسل جراحی می باشد. معمولا جراحی از طریق بی هوشی عمومی است. ابتدا با جلوگیری از جریان خون، ورید آسیب دیده درمان می شود. که مدت زمان بهبودی در این روش طولانی تر خواهد بود. جراح باید ماهر و دقیق باشد چرا که جراحی از نوع باز است.

پیام آخر

درمان واریکوسل تصمیم درستی است. مطالعات نشان می دهد که با انجام جراحی، تعداد اسپرم ها از 2.4 به 11.6 میلیون در میلی متر افزایش می یابد. که البته هنوز قطعا نمی توان گفت که مشکل باروری حل شده است.

درباره ی جراحی و درمان واریکوسل حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است یک زوج با تکنیک هایی چون لقاح داخلی رحم IUI و یا لقاح آزمایشگاهی IVF نتایج بهتری بگیرند که در مقالات بعدی بیشتر درمورد این دو روش گفت و گو خواهیم کرد. هیچ مدرکی دال بر اینکه واریکوسل باعث ناباروری در مرد می شود وجود ندارد ولی می تواند یکی از دلایل ناباروری باشد . بنابراین ارتباط واریکوسل و ناباروری یک ارتباط نزدیک است .

 

مقاله ی پیشنهادی: راه های افزایش شانس بارداری

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicocele/symptoms-causes/syc-20378771

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا