بیماری هازنان و ماماییسلامت

راه های تشخیص سرطان سینه

روش های تشخیص سرطان سینه

سرطان سینه یکی از سرطان های شایع در بین زنان است. شما باید به عنوان یک زن با راه های تشخیص سرطان سینه آشنا شوید تا بتوانید مراقب سلامتی خود باشید.

روش های تشخیص سرطان سینه
روش های تشخیص سرطان سینه

راه های تشخیص سرطان سینه

ماموگرافی

ماموگرافی یک عکس رادیوگرافی از پستان است. که معمولا برای غربالگری سرطان سینه استفاده می شود. اگر در غربالگری یک ناهنجاری تشخیص داده شود، پزشک ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی را برای ارزیابی بیشتر آن ناهنجاری توصیه کند.

سونوگرافی سینه

اولتراسوند از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای اعماق بدن استفاده می کند. سونوگرافی ممکن است برای تعیین اینکه آیا توده جدید سینه یک توده جامد است یا یک کیست پر از مایع استفاده می شود.

بیوپسی

بیوپسی تنها راه قطعی برای تشخیص سرطان سینه است. در طول بیوپسی، پزشک از یک دستگاه سوزنی تخصصی که توسط اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگری هدایت می‌شود، برای استخراج هسته‌ای از بافت از ناحیه مشکوک استفاده می‌کند. اغلب، یک نشانگر فلزی کوچک در محل سینه شما باقی می‌ماند تا در آزمایش‌های تصویربرداری بعدی بتوان آن ناحیه را به راحتی شناسایی کرد.

نمونه‌های بیوپسی برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا کارشناسان سرطانی بودن سلول‌ها را تعیین کنند. نمونه بیوپسی نیز برای تعیین نوع سلول‌های درگیر در سرطان سینه، تهاجمی بودن، (درجه) سرطان و اینکه آیا سلول‌های سرطانی گیرنده‌های هورمونی یا گیرنده‌های دیگری دارند که ممکن است بر گزینه‌های درمانی شما تأثیر بگذارد، تجزیه و تحلیل می‌شود.

 

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی پستان (MRI)

دستگاه MRI از آهنربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از داخل سینه شما استفاده می کند. قبل از MRI ​​سینه، تزریق رنگ دریافت می کنید. برخلاف سایر انواع تست های تصویربرداری، MRI از تشعشع برای ایجاد تصاویر استفاده نمی کند.

بسته به شرایط شما ممکن است از آزمایش‌ها و روش‌های دیگری استفاده شود.

مرحله بندی سرطان سینه

هنگامی که پزشک سرطان سینه شما را تشخیص داد، برای تعیین میزان (مرحله) سرطان شما تلاش می کند. مرحله سرطان به تعیین پیش آگهی شما و بهترین گزینه های درمانی کمک می کند. اطلاعات کامل در مورد مرحله سرطان ممکن است تا زمانی که تحت عمل جراحی سرطان سینه قرار نگیرید در دسترس نباشد.

آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای مرحله بندی سرطان سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد: آزمایشات خون، مانند شمارش کامل سلول های خونی ،ماموگرافی سینه برای بررسی علائم سرطان، ام آر آی سینه، اسکن استخوان، توموگرافی کامپیوتری (CT)، اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET).

همه زنان به همه این آزمایش ها و روش ها نیاز ندارند. پزشک بر اساس شرایط خاص شما و با در نظر گرفتن علائم جدیدی که ممکن است تجربه کنید، آزمایش های مناسب را انتخاب می کند. مراحل سرطان پستان از 0 تا 4 متغیر است که 0 نشان دهنده سرطان غیر تهاجمی یا موجود در مجاری شیر است.

مرحله چهارم سرطان سینه

که سرطان سینه متاستاتیک نیز نامیده می شود، نشان دهنده سرطانی است که به سایر نواحی بدن گسترش یافته است. مرحله بندی سرطان سینه درجه سرطان شما را نیز در نظر می گیرد. وجود نشانگرهای تومور، مانند گیرنده های استروژن، پروژسترون و HER2 همگی در تشخیص مرحله ی درگیری شما نقش دارند.

راه های تشخیص سرطان سینه در خانه

صاف بایستید، دست ها را روی باسن قرار دهید و به سینه های خود در آینه نگاه کنید. تورم غیر معمول، چروکیدگی، فرورفتگی، قرمزی یا برآمدگی در سینه و اطراف آن را به دقت بررسی کنید. همچنین به دنبال هرگونه تغییر در نوک سینه ها، از جمله ترشح یا وارونگی نوک سینه باشید.

بازوهای خود را بالا بیاورید و به دنبال ناهنجاری های سینه باشید. روی تخت یا کاناپه خود دراز بکشید و از دست راست خود برای احساس توده در سینه چپ و از دست چپ برای احساس توده در سینه راست استفاده کنید. بافت سینه اغلب به طور طبیعی توده ای است، بنابراین خود را با آنچه برای سینه های شما طبیعی است آشنا کنید. از یک لمس محکم باانگشت اشاره، انگشت وسط و حلقه خود استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام سینه، از استخوان یقه تا دنده ها را معاینه کنید. در نهایت بسیاری از خانم ها این مرحله را در حمام انجام می دهند.

نکات خودآزمایی سینه

بهتر است چند روز پس از پایان دوره قاعدگی و کاهش تورم و حساسیت سینه، معاینه را انجام دهید. توده مرتبط با سرطان سینه اغلب بدون درد، سفت و بی حرکت است، اگرچه بسته به محل آن در پستان و آرایش سلولی ممکن است همیشه اینطور نباشد. اگر توده ای پیدا کردید، نترسید. بیشتر توده های سینه سرطانی نیستند. با این حال، اگر متوجه توده سینه یا هر گونه ناهنجاری قابل مشاهده در سینه خود شدید، حتما با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.

در مقاله ی بعدی با روش های درمان سرطان سینه بیشتر آشنا می شویم.

مقاله ی پیشنهادی: روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/diagnosis-treatment/drc-20352475

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا