آرایش و زیباییپوستجراحی ها

روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی

پزشکان از چه روش هایی برای از بین بردن خال ها استفاده می کنند؟

ضایعات پوستی قطعات کوچک و نرمی هستند که روی یک ساقه نازک بیرون می آیند. آنها اغلب در گردن، زیر بغل، تنه بالایی و چین های بدن ظاهر می شوند. علت ایجاد آنها مشخص نیست. آنها بی ضرر هستند.ما اغلب ترجیح می دهیم آنها را برداریم. در ادامه روش های پزشکی برداشتن خال ها و برداشتن ضایعات پوستی را مورد بررسی قرار می دهیم.

روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی
روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی

چرا خال یا ضایعات پوستی را برمی داریم؟

بیشتر خال های  پوستی نیازی به درمان ندارند. اما گاهی اوقات افراد به دلایل زیبایی یا به دلیل ایجاد ناراحتی در هنگام ساییدن لباس ، آنها را از بین می برند. اگر خال دارید که با سایر خال هایتان متفاوت به نظر می رسد، با پزشک خود مشورت کنید.  ممکن است نیاز به بیوپسی از خال داشته باشید که به معنای برداشتن خال و فرستادن آن به آزمایشگاه برای بررسی سرطان است.

روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی

پزشک شما ممکن است خال را به یکی از روش های زیر حذف کند:

جراحی کردن

یکی از روش های پزشکی برداشتن خال ها حذف آنهاست. ضایعات پوستی ممکن است با چاقوی جراحی یا قیچی جراحی کنده شوند. برخی از خال ها را می توان به صورت هم سطح با پوست تراشید. سایر خال‌ها ممکن است دارای سلول‌هایی باشند که در زیر پوست قرار می‌گیرند، بنابراین پزشک ممکن است برش عمیق‌تری برای برداشتن کل خال و جلوگیری از رشد مجدد آن ایجاد کند. این برش ممکن است نیاز به بخیه داشته باشد.

منجمد کردن آن با نیتروژن مایع

یکی از روش های پزشکی شایع  برداشتن خال ها و ضایعات پوستی منجمد کردن آنهاست. پزشک مقدار کمی نیتروژن مایع فوق سرد را روی خال یا ضایعه ی پوستی می‌کشد یا اسپری می‌کند. ممکن است در جایی که خال یا ضایعات پوستی وجود دارد، تاول کوچکی داشته باشید، اما خود به خود بهبود می‌یابد.

سوزاندن

شایع ترین روش  پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی سوزاندن آنهاست. جریان الکتریکی از سیمی عبور می کند که داغ می شود و برای سوزاندن لایه های بالایی پوست استفاده می شود. ممکن است برای برداشتن خال به بیش از یک جلسه درمان نیاز داشته باشید. ضایعات پوستی با سوزاندن از طریق ساقه باریکی که آنها را به پوست می چسباند، از بین می روند. گرما به جلوگیری از خونریزی کمک می کند. این روش ممکن است کمی درد داشته باشد، اما پزشک قبل از شروع، ناحیه مورد نظر را با یک ماده بی حس کننده بی حس می کند. اگر این روش باعث خونریزی شود، پزشک ممکن است از دارویی استفاده کند که به توقف خونریزی کمک کند. سپس روی آن بانداژ می‌گذارد. این روش ها معمولاً هیچ جای زخم یا اثری بر جای نمی گذارند.

آیا می توانید خال ها و ضایعات پوستی را در خانه از بین ببرید؟

درمان‌های خانگی، مانند استفاده از ناخن‌گیر برای بریدن ضایعات پوستی یا لوسیون‌ها و خمیرها برای از بین بردن خال‌ها، ممکن است باعث خونریزی، عفونت و جای زخم شود. و مهم است که پزشک قبل از برداشتن خال ها را بررسی کند. بسیار ایمن‌تر است که پزشکتان خال‌ها و ضایعات پوستی را برای شما حذف کند.

خال های عادی

خال ها معمولاً قبل از 20 سالگی ظاهر می شوند. بیشتر آنها خوش خیم هستند، به این معنی که سرطانی نیستند. اگر خالی بعداً در زندگی شما ظاهر شد، یا اگر شروع به تغییر اندازه، رنگ یا شکل کرد، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر سلول های سرطانی داشته باشید، پزشک می خواهد فورا آن را خارج کند. پس از آن، در صورت رشد مجدد، باید منطقه را بررسی کند. اگر ظاهر یا احساس آن را دوست ندارید، می توانید خال را بردارید. اگر  مزاحمتان است، مانند زمانی که اصلاح می کنید یا لباس می پوشید، حذف آن ایده خوبی است.

چگونه بفهمم خال سرطانی است؟

ابتدا پزشک شما خال را به خوبی بررسی می کند. اگر فکر کند طبیعی نیست، یا نمونه بافتی می گیرند یا آن را به طور کامل برمی دارند. آنها ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهند تا این کار را انجام دهد. پزشک شما این ناحیه را بی حس می کند. آنها از یک چاقوی جراحی یا یک تیغه دایره ای تیز برای بریدن خال و مقداری پوست سالم اطراف آن استفاده می کنند. سپس پوست را بخیه می زنند.

اصلاح جراحی

این کار بیشتر بر روی خال های کوچکتر انجام می شود. پس از بی حس کردن ناحیه، پزشک از یک تیغه کوچک برای تراشیدن خال و مقداری بافت زیر آن استفاده می کند. بخیه معمولاً مورد نیاز نیست.

روش های پزشکی برداشتن خال ها و ضایعات پوستی خطر دارد؟

بزرگترین خطر پس از جراحی این است که محل ممکن است عفونی شود. دستورالعمل های مراقبت از زخم را تا زمان بهبودی به دقت دنبال کنید. این بدان معنی است که آن را تمیز، مرطوب و پوشیده نگه دارید. گاهی اوقات وقتی به خانه می روید، ناحیه مورد نظر کمی خونریزی می کند، به خصوص اگر داروهایی مصرف کنید که خون شما را رقیق می کند. با نگه داشتن ملایم فشار روی ناحیه با پارچه یا گاز تمیز به مدت 20 دقیقه شروع کنید. اگر آن را متوقف نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید. یک خال معمولی پس از برداشتن کامل آن بر نمی گردد. مراقب این ناحیه باشید و در صورت مشاهده تغییر به پزشک خود اطلاع دهید.

ضایعات پوستی معمولاً بی ضرر و بدون درد هستند. مالیدن چیزی به آن می تواند آن را تحریک کند. ممکن است روی جواهرات و لباس ها گیر کند. گاهی اوقات افراد تصمیم می‌گیرند که آنها را حذف کنند زیرا ظاهر آن را دوست ندارند. پزشک شما یکی از چندین راه را برای برداشتن آن در طول ویزیت توصیه می کند.

خال های سرطانی

سرطان پوست تا حد زیادی شایع ترین نوع سرطان است.سعی کنید علائم هشدار دهنده سرطان پوست را زود تشخیص دهید. تشخیص زودهنگام آن، زمانی که کوچک است و گسترش نیافته است، درمان سرطان پوست را بسیار آسان‌تر می‌کند. برخی از پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی معاینات پوستی را به عنوان بخشی از معاینات روتین بهداشتی انجام می دهند. بسیاری از پزشکان نیز توصیه می کنند که پوست خود را حدود یک بار در ماه بررسی کنید. به پوست خود در اتاقی با نور مناسب در مقابل یک آینه تمام قد نگاه کنید.

از یک آینه دستی برای نگاه کردن به مناطقی که به سختی قابل مشاهده هستند استفاده کنید. از “قانون ABCDE” برای جستجوی برخی از علائم رایج ملانوم، یکی از کشنده ترین انواع سرطان پوست استفاده کنید:سرطان‌های پوست سلول‌های بازال و سنگفرشی شایع‌تر از ملانوم هستند، اما معمولاً بسیار قابل درمان هستند.

هر چیزی که در مورد آن نگران هستید را به پزشک خود گوشزد کنید، از جمله: هر نقطه جدید، هر نقطه ای که شبیه نقاط دیگر بدن شما نیست، هر زخمی که خوب نشود، قرمزی یا تورم جدید فراتر از مرز خال، رنگی که از مرز یک نقطه به پوست اطراف پخش می شود، خارش، درد یا حساسیت در ناحیه‌ای که از بین نمی‌رود یا  دوباره عود می‌کند. تغییرات در سطح خال: تراوش، پوسته پوسته شدن، خونریزی، یا ظاهر یک توده یا برآمدگی همگی ممکن است هشدار باشند که باید با پزشک درمیان گذاشته شوند.

مقاله ی پیشنهادی: روش های خانگی حذف خال های بدن

منبع : https://www.uofmhealth.org/health-library/abk9606

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا