آرایش و زیباییپوست

روش های خانگی حذف خال های بدن

راه های خلاص شدن از شر خال های بدن

خال نوعی لک پوستی  است که می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود. بسیاری از مردم مایلند خال را از بین ببرند، اما این می تواند هزینه بر باشد. در عوض، برخی از افراد ممکن است به درمان های خانگی روی بیاورند. اما آیا آنها موثر و ایمن هستند؟ در ادامه روش های خانگی حذف خال های بدن را مورد بررسی قرار می دهیم.

اکثر افراد بین 10 تا 40 خال روی بدن خود دارند. آنها معمولا بی ضرر هستند اما گاهی اوقات می توانند سرطانی شوند. اگر فردی خال سرطانی داشته باشد، بیمه پزشکی معمولاً هزینه برداشتن آن را پوشش می دهد. با این حال، بیمه ممکن است شامل برداشتن خال های خوش خیم نباشد، به همین دلیل است که برخی از افراد ممکن است درمان های خانگی را در نظر بگیرند.

روش های خانگی حذف خال ها
روش های خانگی حذف خال ها

 

روش های خانگی حذف خال ها

روش‌های زیر جزو محبوب‌ترین روش های خانگی از بین بردن خال هستند، اما علی‌رغم ادعای مؤثر بودن آن‌ها، ثابت نشده است. هرکسی که سعی در این راه‌حل‌ها دارد باید دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کند و از آسیب، سوزش و زخم احتمالی پوست اطراف آگاه باشد.

1. سیر

استفاده از سیر روی خال برای مدتی باعث کاهش یا ناپدید شدن کامل آن می شود. این به این دلیل است که سیر حاوی آنزیم هایی است که ممکن است خوشه های سلولی ایجاد کننده خال را حل کند. البته سیر می تواند باعث سوختگی پوست شود. یکی از روش های خانگی حذف خال ها مالیدن عصاره ی سیر به آن ناحیه است که البته باید چند روز پشت سر هم انجام شود.

2. مخلوط جوش شیرین و روغن کرچک

مخلوط کردن روغن کرچک و جوش شیرین با هم پمادی ایجاد می کند که اگر برای چند هفته استفاده شود ممکن است خال ها را از بین ببرد. تئوری پشت این موضوع این است که جوش شیرین خال را خشک می کند و روغن کرچک به محافظت از پوست کمک می کند.

3. روغن پونه کوهی

اسانس پونه کوهی می تواند برای پوست خشن باشد و باید با روغن حامل مانند روغن کرچک رقیق شود. هنگامی که چند بار در روز به مدت چند هفته استفاده شود، ترکیب روغن ها سبب از بین رفتن خال می شود. یکی دیگر روش های خانگی حذف خال ها مالیدن روغن پونه کوهی است.

4. ید

استفاده از غلظت خاصی از ید برای چند هفته ممکن است باعث پوسته پوسته شدن خال شود. ید می تواند بسوزد، بنابراین برای محافظت از پوست، وازلین را در اطراف ناحیه خال بمالید. ید سمی است، بنابراین هنگام استفاده از آن بسیار مراقب باشید. هرگز روی پوست زخمی استفاده نکنید.

5. آبلیمو

یکی دیگر از روش های خانگی حذف خال ها استفاده از آب لیمو چند بار در روز است. این کار سبب کم رنگ شدن خال و به مرور محو شدن آن می شود.

6. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن ضروری است که به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است که بیشتر به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی آن شناخته شده است. برخی افراد ادعا می کنند که استفاده از روغن درخت چای چند بار در روز برای یک دوره باعث از بین رفتن خال می شود. هنگام استفاده از روغن درخت چای مراقب باشید زیرا در صورت قورت دادن قوی و سمی است.

7. سیب زمینی

تصور می شود که سیب زمینی دارای اثر سفید کنندگی طبیعی است. اگرچه ممکن است سیب زمینی خال را به طور کامل از بین نبرد، اما ممکن است به مرور زمان به محو شدن آن کمک کند.

8. روغن بذر کتان

برخی از مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که روغن بذر کتان حاوی خواصی است که به بهبود بریدگی ها و سایر پارگی ها کمک می کند. مردم همچنین از آن برای کمک به خلاص شدن از شر لکه ها و لکه های تیره از جمله خال استفاده می کنند.

9. روغن کندر

تصور می‌شود که روغن کندر پوست را خشک می‌کند و باعث ایجاد دلمه و ریزش خال‌ها می‌شود. اسانس کندر دارای خواصی است که به جذب روغن و خشکی پوست کمک می کند. طرفداران بر این باورند که وقتی روغن کندر روزانه استفاده می شود، با خال واکنش نشان می دهد و باعث خشک شدن، پوسته پوسته شدن و افتادن آن می شود. همیشه قبل از استفاده روی پوست، از روغن هایی چون روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل رقیق استفاده کنید.

10. پوست موز

پوست موز حاوی آنزیم ها و اسیدهای خاصی است که می تواند به از بین بردن خال کمک کند. یکی از مزایای بالقوه استفاده از پوست موز بر روی پوست این است که به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند.

11. عسل

برخی از مطالعات نشان می دهد که عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. برخی بر این باورند که استفاده از عسل روی خال ها باعث محو شدن آنها در عرض چند روز می شود. بنابراین یکی دیگر از روش های خانگی حذف خال ها استفاده از پوست موز می باشد.

12. پراکسید هیدروژن

بر اساس گزارش‌ها، پراکسید هیدروژن دارای خواصی است که به از بین بردن خال‌ها هنگام استفاده روی پوست کمک می‌کند. باید سه تا چهار بار در روز استفاده شود. برای یافتن نوع پراکسید هیدروژن که برای این منظور مناسب است، با یک داروساز مشورت کنید. یکی دیگر از روش های خانگی موثر حذف خال ها پراکسیدهیدروژن است.

13. آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی بسیاری از خواص به رسمیت شناخته شده برای تقویت پوست است. برخی افراد بر این باورند که در صورت استفاده از آلوئه ورا به مرور زمان به از بین بردن خال ها کمک می کند. مهم است که ابتدا تست آلرژی انجام دهید، زیرا ممکن است به آلوئه ورا حساسیت داشته باشید.

14. روغن نارگیل

روغن نارگیل سایر مشکلات پوستی را حل می کند. برخی افراد بر این باورند که در صورت استفاده روزانه، اندازه خال را کاهش می دهد.

پیشگیری از ایجاد خال ها

توجه به این نکته ضروری است که درمان های خانگی به طور موثر خال سرطانی را درمان نمی کنند. هرکسی که خال مشکوکی دارد یا می‌خواهد خال را بردارد، ابتدا باید به پزشک مراجعه کند. پزشک می تواند بررسی کند که آیا خال سرطانی است یا خیر و می تواند در مورد گزینه های برداشتن صحبت کند. مردم باید در مورد کرم های رفع خال موجود در داروخانه ها یا فروشگاه های دیگر احتیاط کنند. بسیاری از این کرم‌های بدون نسخه که می‌تواند خال را بردارد، لک پوستی به جای می گذارد.

افراد مبتلا به دیابت، باید با پزشک خود برای برداشتن ایمن خال ها همکاری کنند. همچنین فرد باید از هر گونه درمان خانگی که باعث واکنش نامطلوب می شود، اجتناب کند یا آن را متوقف کند. در صورت استفاده از روش خانگی، در صورت بروز قرمزی، تورم یا هر عارضه جانبی دیگری، فرد باید فوراً استفاده از آن را قطع کند.

مقاله ی پیشنهادی: روش های درمان تبخال

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321216#seeing-a-doctor

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا