جنسی و زناشواییروانشناسیسلامت

مزایا و معایب خود ارضایی چیست؟

آیا خود ارضایی میل جنسی را کاهش می دهد؟

آیا شما از مزایا و معایب خود ارضایی آگاه هستید؟ در سنین پایین خود ارضایی راهکارطبیعی برای کشف بدن است. خود ارضایی نوعی رهایی از تنش های جنسی است. برخلاف افسانه ها و آنچه از گذشته تاکنون سینه به سینه نقل شده است. خود ارضایی بدون عارضه ی جانبی مضر می باشد.

البته باید گفت خودارضایی به شکل افراطی به یک عادت تبدیل می شود. و به زندگی روزمره ی شما آسیب جدی می زند.

برخی بعد از خود ارضایی، احساس گناه می کنند که به مرور به یک بیماری روحی تبدیل می شود. بیشتر احساس گناه مرتبط است با اعتقادات مذهبی ،معنوی وفرهنگی.

اعتیاد به خود ارضایی ممکن است روابط عاطفی شما با دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. و یا آسیب جدی به آن وارد کند. شما مانند سابق به دوستان و عزیزانتان اهمیت نمی دهید. و یا ممکن است بازدهی کافی برای انجام کارهای روزمره تان نداشته باشید.

شما می توانید برای حل این مشکل خود به یک درمانگر جنسی مراجعه کنید. خود را با کارهای دیگر مثل پیاده روی ، ورزش، گذراندن وقت با دوستان و یا مطالعه کردن بگذرانید.

مزایا و معایب خود ارضایی
مزایا و معایب خود ارضایی در میان مردان و زنان

آیا خود ارضایی سبب کاهش میل جنسی می شود؟

برای زنانی که با سرد مزاجی روبه رو هستند، خود ارضایی نوعی تحریک جنسی است که سبب بالا رفتن میل جنسی آنها می شود. مطالعاتی که در سال 2009 در این زمینه انجام شد. نشان داد که خود رضایی در زنان و مردان سبب افزایش میل جنسی می شود.

مزایای خود ارضایی

مطالعات محدودی درباره ی خود ارضایی صورت گرفته است. با این همه خود ارضایی از طریق تحریک جنسی به شما کمک می کند تا استرس تان را کاهش دهید.سبب رفع گرفتگی می شود و خواب آرام تری خواهید داشت. گاهی زوجین برای جلوگیری از بارداری دست به خود ارضایی می زنند.که این خود از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند.

ارتباط خود ارضایی و پروستات

انزال منظم در مردان کمک بسزایی در جلوگیری از پروستات می کند. مطالعه ای که درسال 2016 انجام گرفت نشان داد. مردانی که حداقل 21 بار در ماه انزال می کنند، حدود 20 درصد کمتر دچار پروستات می شوند. البته این نتایج قطعی نیست و علت آن نیز مشخص نشده است.

 مزایا و معایب خود ارضایی در بارداری

در زمان بارداری به علت تغییرات هورمونی مادر با تنش های جنسی رو به رو است. خودارضایی روش خوب و بی خطری برای کاهش این تنش هاست. البته اگر بارداری پر خطر دارید به ارگاسم رسیدن می تواند سبب زایمان زود رس شود.

دور نما

برخلاف آنچه متعارف است در جامعه خود ارضایی هیچ عارضه ی جانبی ندارد. لذت بردن از خود فواید زیادی دارد . ایجاد آرامش و کم شدن استرس یکی از مزایای آن است. باید مراقب باشید که خود ارضایی در شما به یک اعتیاد تبدیل نشود چرا که سبب آسیب های عاطفی می شود. دیگر برای دوستان صمیمی خود وقت کافی نمی گذارید . به آنها اهمیت نمی دهید.

بنابراین در این کار افراط نکنید. اگر بعد از انجام آن احساس شرم و گناه می کنید به یک درمانگر جنسی مراجعه کنید.

مقاله ی پیشنهادی :تاثیر رابطه جنسی بر بدن و احساسات شما

منبع:https://www.healthline.com/health/masturbation-side-effects

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا