ازدواججنسی و زناشواییهمسرداری

تاثیر رابطه جنسی بر بدن و احساسات شما

مزایا و معایب رابطه جنسی

در یک رابطه ی جنسی به دلیل افزایش جریان خون و بالا رفتن ضربان قلب و هجوم هورمون ها و اندروفین ها  تمام جسم شما تحت  تاثیر قرار می گیرد. ممکن است در حین رابطه ی جنسی کاملا احساس سیری کنید. وقتی کسی در شما نفوذ می کند شما احساس خاصی خواهید داشت و این احساس معمولا مطلوب و خوشایند است. در این مقاله تاثیر رابطه ی جنسی بر بدن را مورد بررسی قرار می دهیم.

ورود آلت تناسلی مردانه به یک واژن درست مثل قرار دادن تامپون در بدن است که البته بزرگتر و خوشایند تر است. اگر اولین بار است که رابطه  دارید و شما هنوز دوشیزه هستید کمی احساس ناراحتی خواهید کرد . عواملی مثل سوار شدن پشت اسب یا دوچرخه سواری یا استفاده از تامپون و یا خود ارضایی نفوذی همگی ممکن است سبب از بین رفتن پرده ی بکارت شما شده باشد.

اگر پرده ی شما سالم باشد و شما سکس نفوذی داشته باشید در ابتدا کمی درد و خونریزی خواهید داشت و سپس احساس لذت خواهید کرد . این را در ذهن داشته باشید که سکس نباید دردناک باشد درد در زمان سکس غیر طبیعی است و حتما باید مورد مطالعه قراربگیرد . اگر در زمان سکس احساس درد می کنید حتما قبل از شروع رابطه از روان کننده ها استفاده کنید . اگر در اوج رابطه ی جنسی هستید و هنوز هم احساس درد می کنید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

علل وجود درد در رابطه  می تواند یکی از موارد زیر باشد : زخم در واژن ، واژینیسموس ، التهاب کف لگن ، فیبروئید رحم ،آندومتریوز.

تاثیر رابطه جنسی بر بدن 

با انجام رابطه ی جنسی ضربان قلب شما بالا می رود . نفس های شما تندتر می شود و گرمای شدید کل بدن شما را فرا می گیرد . هیجان بسیار شدیدی در زمان نعوظ و ارگاسم به جریان می افتد و بعد از اتمام رابطه ی جنسی شما احساس خستگی و خواب آلودگی خواهید داشت .

در زمان ارگاسم اندورفین زیادی ترشح می شود که احساس آرام بخشی خاصی به شما می دهد . ممکن است تمام بدنتان سرخ شود . این افزایش جریان خون می تواند موجب تورم و کلیتور گونه ها و قفسه ی سینه یا مناطق دیگر شود. عضلات شما ممکن است متشنج شوند.;که البته رابطه  مانند یک ورزش می ماند . تنش عضلانی حتی ممکن است منجر به گرفتگی در قسمت های خاصی از بدن شما شود . مثلا در دست ها ،پاها،ران و ساق پا .

بعد از رابطه ی جنسی به میزان کافی آب بنوشید تا خطرات کم شود . در هنگام رابطه ی جنسی ممکن است مایعات مختلفی چون عرق ، ادرار ، آب منی ، پیشاب و ترشحات واژن رد وبدل شود .پس حتما پیش از رابطه ی جنسی از ملحفه ای روی تخت خود استفاده کنید تا بعد از اتمام رابطه با یک لکه ی بزرگ روی تخت خود روبرو نشوید . اگر رابطه ی مقعدی داشته باشید ممکن است با لکه های مدفوع نیز روبه رو شوید .

تاثیر رابطه جنسی بر بدن
تاثیر رابطه جنسی بر بدن

تاثیر رابطه جنسی بر احساسات ؟

این که در رابطه ی جنسی چه احساسی به شما دست می دهد به عوامل مختلفی بستگی دارد . این عوامل شامل : استرس ،میزان گرسنگی ،آنچه تربیت فرهنگی ودینی در مورد فعالیت های جنسی به شما آموخته است . چقدر از نظر احساسی به شریک جنسی خود علاقمند هستید و چقدر با او احساس امنیت می کنید .

اگر شریک جنسی شما در یک خانواده محترم پرورش یافته باشد شما احساس فوق العاده و رضایت خواهید داشت . اما اگر دریک خانواده ی سرکوبگر جنسی بزرگ شده باشد شما احساس گناه ،شرم و آسیب پذیربودن خواهید کرد . در طول فعالیت های جنسی، موجی از اکسی توسین آزاد می شود . که این هورمون در زمان به دنیا آوردن فرزند نیز آزاد می شود که به هورمون پیوند مشهور است . پس اگر بعد از رابطه ی جنسی احساس خوبی به همسرتان دارید و احساس نزدیکی به او دارید به همین دلیل است .

بعد از رابطه ی جنسی چه می شود ؟

بلافاصله بعد از رابطه ی جنسی احساس خیسی خواهید کرد . اگر انزال داخل واژن صورت گرفته باشد که تخلیه خواهد شد و شما کاملا احساس خیسی و نامطلوبی خواهید داشت .

پس از رابطه ی جنسی بدون کاندوم و حفاظ، واژن شما بوی خاصی خواهد گرفت . واژن شما اسیدی است پس از انزال PH آن تغییر خواهد کرد .اگر این بو بعد از سه روز هنوز نرفته بود باید با یک متخصص صحبت کنید . چون ممکن است دچار واژینوز باکتریایی شده باشید. بعد از سکس ممکن است واژن شما زخم شود که این نرمال نیست. باید قبل از شروع رابطه تحریک شوید تا روان کننده ی کافی ترشح شود در غیر این صورت نفوذ دردناک خواهد بود . نفوذ باید آهسته و به نرمی صورت گیرد .

 ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوید

زنان بیشتر از مردان بعد از رابطه ی جنسی دچار عفونت ادراری می شوند زیرا لوله ی مجرای ادراری در زنان کوتاهتر است . بعد از رابطه ی جنسی ادرار کنید تا باکتری ها از این مجرا خارج شوند .

 احتمال بارداری زیاد است

بعد از هر مقاربت جنسی احتمال بارداری وجود دارد . بنابراین در صورت که رقبتی به داشتن فرزند ندارید حتما از کنترل های بارداری استفاده کنید . اگر72 ساعت بعد از رابطه ی جنسی  بدون حفاظ با علائمی چون خستگی ، گرفتگی ، حالت تهوع و نوسانات خلق و خوی و سردرد روبروشدید، احتمال بارداری زیاد است . بایداز تست بارداری کمک بگیرید .

 احتمال انتقال بیماری های مقاربتی وجود دارد

بسته به نوع فعالیت جنسی اگر شریک جنسی شما دارای بیماری های مقاربتی باشد عفونت می تواند به دستگاه تناسلی ، دهان و مقعد منتقل شود . این بیماری ها علائم خاصی ندارند بنابراین اغلب افراد از وجود آنها بی خبر هستند .

در مقالات پیشین مفصل در مورد این بیماری ها صحبت کردیم . سعی کنید در رابطه ی جنسی حتما از محافظ استفاده کنید تا مانع از انتقال این بیماری شوید. تنها راه شناخت بیماری های مقاربتی آزمایش است که توسط پزشکان متخصص انجام می گیرد.  برای پیشگیری از این بیماری ها باید واکسن زده شود .

اگررابطه ی جنسی نداشته باشید چه اتفاقی می افتد ؟

برای کنترل انتقال بیماری ها می توانید از محافظ ها استفاده کنید که بهترین آنها کاندوم ها هستند. ولی نباید رابطه ی جنسی را کنار بگذارید چرا که ارگاسم خود سبب کاهش استرس ،بهبود کیفیت خواب ، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ، افزایش اعتماد به نفس و ایجاد نشاط و جوانی در شما خواهد شد . و تاثیر رابطه جنسی بر بدن و احساسات شما بسیار مفید می باشد.

ارگاسم باعث انقباض عضلات کف لگن می شود که با افزایش سن سبب کنترل قدرت و خونرسانی به بافت های تناسلی می شود . هرچه بیشتر رابطه  داشته باشید تمایل شما به آن بیشتر می شود و عدم انجام آن میل جنسی را پایین می آورد .

علائمی که باعث نگرانی می شوند

تغییر در ظاهر و بوی واژن ، لکه بینی در قاعدگی یا خونریزی غیر معمول ، درد یا ناراحتی که بیش از 3 روز طول بکشد . مشکوک به بیماری های مقاربتی هستید یا به شریک خود مشکوک هستید و یا اگر هنگام رابطه احساس گناه ، شرم و خجالت می کنید حتما با یک درمانگر جنسی مشورت کنید .

هر کاری که انجام می دهید مزایا و معایبی دارد مثلا دوچرخه سواری ، رانندگی و سایر کارها ولی ما به خاطر معایب آنها از انجام آنها امتناع نمی کنیم. رابطه ی جنسی هم همین طور است . مزایای آن بسیار زیاد است به طوری که با  حفاظت کامل و دقیق می توانیم از مزایای آن لذت ببرید.

مقاله ی پیشنهادی : چگونه همسرتان را شیفته ی خود کنید ؟

منبع: https://www.healthline.com/health/healthy-sex/side-effects-of-sex

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا