ازدواجروانشناسیهمسرداری

چگونه همسرتان را شیفته ی خود کنید ؟

1.هرگز همسر خود را نادیده نگیرید!

وقتی افراد برای مدتی در کنار هم هستند و با هم زندگی می کنند کمتر به یکدیگر اهمیت می دهند . که این وضعیت چالش برانگیز در اغلب رابطه ها دیده می شود . اما شما سعی کنید برایتان رخ ندهد . برای جلوگیری از این کار چند بار درهفته در مورد نقاط قوت همسر خود فکر کنید برای اینکه همسرتان را شیفته ی خود کنید به او اهمیت بدهید .مثلا اینکه وقتی اوضاع خوبی ندارید او کمک حالتان است و برای شما پیتزا می خرد و یک فیلم خوب می آورد تا حالتان را خوب کند . می توانید به او بگویید که کدام ویژگی های او را دوست دارید . البته در این کار افراط نکنید و خیلی به او نچسبید زیرا نزدیک شدن بیش از حد به شخصی سبب اضطراب و ناراحتی او می شود . اگر او گفت شما را دوست دارد و اعمالش این را ثابت می کرد نیاز نیست دائم از او بپرسید آیا مرا دوست داری یا خیر .

2.شنونده ی خوبی باشید !

اگر دائم حواستان به کارهای خودتان باشد متوجه حرف های طرف مقابل خود نمی شوید و زود حواستان پرت می شود . این اتفاق برای همه می افتد . یاد بگیرید شنونده ی خوبی باشید . اگر شما شنونده خوبی باشید همسر شما احساس ارزشمندی پیدا می کند و مطمئن باشید از حرف هایش چیزهای مفیدی می آموزید . هنگامی که همسرتان صحبت می کند حرف هایش را تایید کنید و گاهی بخش هایی را تکرار کنید . این کار سبب می شود تا روابط احساسی تان محکم تر شود . مثلا بپرسید آیا درست شنیده ام این گونه بود ؟ یا مثلا چه کار کردی ؟ و اجازه دهید او دوباره توضیح دهد و با دقت کامل به حرف هایش گوش کنید . با این کار اورا تشویق می کنید و به او انگیزه می دهید تا با شما صحبت کند و سر ذوق بیاید و از جملاتی همچون خب سپس چه اتفاقی افتاد ، می توانید استفاده کنید و اینکه تو چه کار کردی ؟ و به علامت تایید سرتان را تکان دهید . و گفته هایش را خلاصه کنید تا او متوجه شود خوب گوش می کردید و از کلماتی چون اوه اوه استفاده کنید .

3.سوال بپرسید!

سوال پرسیدن فقط شامل اینکه امروز چه کار کردید و یا چیزی می خوری یا نه نیست . می توانید از سوالات معنی دار استفاده کنید که گفت و گوی شما را قوی تر کند . این گونه همسر شما تشویق می شود تا افکار و احساسات خود را بیان کند . تحقیقات نشان داده است که پرسیدن سوالات واقعی و عمیق سبب نزدیکی و ایجاد عشق و علاقه بین طرفین می شود. برای مثال اگر همسرتان راجع به کلاس های درسی اش صحبت کرد شما می توانید بپرسید ، فکر می کنی اگر تلاش کنی نتیجه بخش باشد ؟

4.از سرزنش کردن بپرهیزید تا همسرتان را شیفته ی خود کنید

سوالاتی که با عبارات “شما” و یا ” چرا” آغاز می شوند سبب ایجاد مشکل می شوند . چرا که سرزنش کننده به نظر می رسند و سبب می شوند طرف مقابل ساکت شود و حرفی برای گفتن نداشته باشد یا اینکه حالت تدافعی به خود بگیرد. مثلا اینکه بپرسید چرا تو هرروز فراموش می کنی مرا از مدرسه برداری . این سوال فقط سرزنش کننده است و نشان از عصبانیت و ناراحتی شما دارد . در عوض می توانید بپرسید متوجه شدم که امروز نرسیدی مرا از مدرسه برداری البته طوری سوال کنید که کنایه آمیز نباشد ولی احساستان را بیان کند که او متوجه شود شما ناراحت هستید ولی مودبانه سوالتان را بپرسید .

5. از موعظه بپرهیزید تا همسرتان را شیفته ی خود کنید!

موعظه کردن کار متخصصان اهل منبر است درست است که نصیحت کردن دیگران گاهی وسوسه انگیز و جالب به نظر می رسد ولی تا زمانی که کسی از شما مشاوره نخواسته نصیحت نکنید چرا که نصیحت دیگران سبب می شود او احساس حقارت کند و اینکه نشان می دهد که شما به او اعتماد کافی ندارید و او را قبول ندارید . باید از او بپرسید که دارد درد و دل می کند و یا اینکه به دنبال راهکار می گردد تا شما بتوانید بهتر کمکش کنید . از بایدها فاصله بگیرید . هیچ کس دوست ندارد به او امر و نهی شود . چرا که احساس حقارت به او دست می دهد . درعوض می توانید بپرسید آیا این راهکار را قبلا امتحان کردی . یا این روش هم جالب است و ممکن است به شما کمک کند .

6.همیشه حق با شما نیست !

ما همیشه حق را به خودمان می دهیم در حالی که این طور نیست طوری با همسر خود وارد گفت و گو نشوید که انگار در یک رقابت یا جنگ شرکت کرده اید . درست است که شما احساس و افکار خود را دارید ولی فراموش نکنید که او نیز احساس و افکار خود را دارد . در مورد احساس، غلط و درست وجود ندارد . مثلا تصور کنید که همسرتان می آید و می گوید که شما جلوی دوستانش خرابش کرده اید ولی شما احساس می کنید که در حق تان بی عدالتی شده است و شما منظوری نداشته اید و این اصلا درست نیست اما زمان بگذارید و خود را جای او قرار دهید تا به او حق بدهید و ابراز شرمندگی کنید و پس از ابراز شرمندگی می توانید دلیل خود را نیز بیان کنید تا متوجه شود که عمدا این کا را نکرده اید . اگر از ابتدا از خود دفاع کنید و حق را به خودتان بدهید او حرف هایتان را گوش نخواهد کرد و نظرتان را قبول نخواهد کرد . اگر اصرار نداشته باشید که همیشه حق با شماست مشکلات راحت تر حل می شود . همیشه شنونده ی خوبی باشید و بهترین راهکار برای مصالحه همین است .

7.گاهی در مورد چیزهای شرم آور صحبت کنید !

گاهی در مورد چیزهای شرم آور صحبت کنید تا همسرتان را شیفته ی خود کنید اگر در مورد چیزهای وحشتناک و رازهای خود با شریک زندگی خود صحبت نکنید در طول زمان رابطه تان صدمه می بیند. مطالعات نشان داده است که کسانی که به راحتی در مورد احساسات و نیازهای خود با شریک خود صحبت نمی کنند از نظر عاطفی احساس امنیت نمی کنند . همچنین مطالعات نشان داده است که زوج هایی که بی پرده با هم در مورد نیازهایشان گفت و گو می کنند رابطه ی پایدارتر و مطمئن تری دارند . نیازهای خود را احمقانه نپندارید و سعی کنید با آرامش در مورد آنها با همسر خود صحبت کنید حتی در مورد ترسناک ترین آنها . برای اینکه خود را قوی نشان دهید از مخفی کردن احساسات و نیازهای خود بپرهیزید که آسیب جدی به شما و رابطه ی شما وارد می کند . با گوش جان به نیازهای طرف مقابل گوش کنید و تا حد امکان بر آنها جامه ی عمل بپوشانید .

8.مواظب زبان بدن خود باشید !

اگر مراقب زبان بدن خود باشید می توانید همسرتان را شیفته ی خود کنید .

ما بیشتر مواقع با زبان بدن با افراد ارتباط برقرار می کنیم .ارتباط چشمی قوی با طرف مقابل داشته باشید از دست به سینه صحبت کردن بپرهیزید که حالت دفاعی دارد و اگر هنگام مکالمه ارتباط چشمی نداشته باشید نشانه ی این است که علاقه ای به گفت و گو با او ندارید حداقل 50 درصد هنگام گفت و گو ارتباط چشمی برقرار کنید که ارتباط شما را نزدیک می کند.وقتی گفت و گو می کنید رو به روی طرف مقابل بنشینید . در کنار او نشستن نشانه ی بی علاقه گی شما به مکالمه با اوست .

مقاله دیگر بانو مگ درباره راهکارهای موثر برای شناخت مردان مریخی شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید
اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا