بارداری و زایمانجنسی و زناشواییزنان و مامایی

قرص اورژانسی لوونورژسترول

طریقه مصرف قرص پیش گیری از بارداری

قرص اورژانسی لوونورژسترول  نوعی قرص ضد بارداری است که برای پیش گیری فوری از بارداری در مواقع نزدیکی بدون محافظت استفاده می شود. این قرص بدون نسخه در دسترس است و در دو دوز در داروخانه ها موجود است. برای پیش گیری از بارداری سعی کنید بلافاصله بعد از نزدیکی از آن استفاده کنید. این قرص ها معمولا تا سه روز بعد از نزدیکی نیز موثر هستند. البته که نباید به این روش عادت کنید و باید برای پیش گیری جدی از بارداری از روش های محافظتی مثل کاندوم استفاده کنید. با ما همراه باشید تا با با نحوه ی عملکرد و طرز استفاده آن بیشتر آشنا شوید.

قرص اورژانسی لوونورژسترول چیست؟

این قرص هورمونی شبیه پروژسترون آزاد می کند که مانع از تخمک گذاری می شود. و علاوه بر این از لقاح تخمک و اسپرم جلوگیری می کند و مانع از بارداری ناخواسته می شود. اگر سلول تخم تشکیل شده باشد این قرص مانع از لانه گزینی تخم به دیواره ی رحم می شود. این قرص در دو دوز به مصرف کنندگان ارائه می شود.

قرص اورژانسی لوونورژسترول
قرص اورژانسی لوونورژسترول

طریقه مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول

این قرص برای پیشگیری از بارداری استفاده می شود که معمولا در دو دوز یافت می شود. قرص دو دوزی 0.75 است که حاوی دو عدد قرص است. شما ابتدا در 12 ساعت اول بعد از نزدیکی یک عدد قرص را مصرف می کنید و 12 ساعت بعد قرص دوم را مصرف می کنید. اما در قرص تک دوزی که 1.5 است. هرچه زودتر بعد از رابطه ی جنسی مصرف شود اثر بهتری خواهد داشت. اغلب 72 ساعت بعد از رابطه ی جنسی از اثربخشی آن کاسته می شود. اگر شما احساس می کنید که بعد از مصرف قرص تک دوزی دچار حالت تهوع می شوید بهتر است از قرص دو دوزی استفاده کنید که احتمال حالت تهوع را پایین بیارد. اگر هم بعد از مصرف قرص بالا آوردید حتما باید یک جایگزین مصرف کنید.

این قرص  با میفپریستون (Mifeprex) که با نام RU-486 یا قرص سقط جنین نیز شناخته می شود، یکسان نیست. این دارو یک بارداری ثابت را خاتمه می دهد. بارداری که در آن تخمک بارور شده به دیواره رحم چسبیده و شروع به رشد کرده است.

خطرات استفاده از قرص اورژانسی لوونورژسترول

استفاده از قرص های اورژانسی برای بارداری ناخواسته یک گزینه موثر است، اما به اندازه سایر روش های پیشگیری از بارداری موثر نیست و برای استفاده روتین توصیه نمی شود. همچنین، این قرص هیچ محافظتی در برابر انواع بیماری های مقاربتی نمی دهد. و البته این قرص برای همه مناسب نیست. افراد ممکن است به آن واکنش های آلرژیک نشانه دهند که در این صورت باید از مصرف آن خودداری کنید. این قرص با برخی داروها تداخل دارد.  مانند باربیتورات ها یا خار مریم . اغلب در زنانی که دچار اضافه وزن هستند کم اثر تر است. پس از مصرف آن ممکن است تا چند روز دچار سردرد، سرگیجه، تهوع ، درد در ناحیه لگن، تغییرات فشار خون و گرفتگی عضلات شوید. البته که عوارض مرگبار بعد از مصرف این قرص گزارش نشده است.

اگر در دوران شیردهی هستید مصرف آن توصیه نمی شود.

چند روز بعد از مصرف این قرص ها پریود می شوم؟

به طور معمول، پس از استفاده از این قرص تا دوهفته بعد پریود می شوید.استفاده از قرص اورژانسی لوونورژسترول  ممکن است پریود شما را تا یک هفته به تاخیر بیاندازد. اگر در عرض سه تا چهار هفته پس از مصرف این قرص  پریود نشدید، تست بارداری بدهید. با این حال، اگر خونریزی یا لکه بینی دارید که بیش از یک هفته طول می کشد یا سه تا پنج هفته پس از مصرف قرص دچار درد شدید زیر شکم شدید، با پزشک خود تماس بگیرید . اینها می توانند نشان دهنده سقط جنین باشند یا اینکه نشانه ی حاملگی خارج از رحم  باشد. در این مورد باید به میزان دقت بیبی چک ها دقت لازم را داشته باشید.

در چه مواردی اثربخشی قرص اورژانسی لوونورژسترول کاهش می یابد؟

1- وزن بالا یا چاقی

اگر وزن شما بالا باشد یا مشکل چاقی داشته باشید، احتمالاً اثربخشی قرص اورژانسی لوونورژسترول کاهش می یابد. هورمون‌های این قرص‌ها ممکن است در چاقی به اندازه‌ی کافی جذب نشوند و از اثربخشی آن ها کاسته شود.

2- مصرف هم‌زمان دیگر داروها

مصرف هم‌زمان برخی داروها می‌تواند اثربخشی قرص اورژانسی لوونورژسترول را کاهش دهد. برخی از داروها ممکن است باعث کاهش جذب هورمون‌های قرص اورژانسی شوند و از کارایی آنها کاسته شوند.

3- اختلالات گوارشی

اختلالات مربوط به گوارش می‌توانند باعث کاهش جذب هورمون‌های قرص اورژانسی شوند و اثربخشی آن‌ها را کاهش دهند.

4- استفاده مکرر و پیاپی

مصرف مکرر و پیاپی قرص‌های اورژانسی لوونورژسترول می‌تواند باعث کاهش اثربخشی آن‌ها شود و احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد. بهتر است از این قرص‌ها فقط به عنوان یک روش پیشگیری اضطراری استفاده کرده و مصرف مکرر آنها را به حداقل برسانید.

4- سابقه‌ی عوارض جانبی

اگر قبلاً به علت مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول عوارض جانبی داشته‌اید، احتمال کاهش اثربخشی این قرص‌ها و تکرار عوارض نیز وجود دارد.

برای اطمینان از اثربخشی کامل قرص اورژانسی لوونورژسترول، بهتر است دقیقاً به دستورات مصرف آن پایبند باشید و در صورت داشتن هرگونه مشکل یا سوال، با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات کاربران بانومگ در مورد قرص اورژانسی لوونورژسترول

قرص اورژانسی لوونورژسترول چگونه مصرف می‌شود؟

قرص اورژانسی لوونورژسترول باید در اسرع وقت پس از رابطه‌ی جنسی بدون محافظت مصرف شود تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی می توانید از آن استفاده کنید ولی بعد از 72 ساعت از اثربخشی آن کاسته می شود. بیشتر از یک دوز تا دو دوز از این قرص‌ها توصیه می‌شود که بهتر است با فاصله‌ی ۱۲ ساعتی از هم مصرف شوند

آیا مصرف قرص اورژانسی لوونورژسترول ایمن است؟

قرص اورژانسی لوونورژسترول به طور کلی به عنوان یک روش پیشگیری اضطراری ایمن است، اما همچنین ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ و تغییرات در چربی خون را ایجاد کند. بهتر است قبل از مصرف این قرص‌ها با پزشک خود مشورت کنید

در چه مواردی اثربخشی قرص اورژانسی لوونورژسترول کاهش می یابد؟

1- وزن بالا یا چاقی 2-مصرف هم زمان داروهای دیگر 3-اختلالات گوارشی 4-استفاده مکرر و پیاپی 5-سابقه وارض جانبی

آیا قرص اورژانسی لوونورژسترول برای همه‌ی زنان مناسب است؟

بله، قرص اورژانسی لوونورژسترول برای همه‌ی زنان مناسب است. این قرص برای بانوان مختلف در سنین مختلف حتی کسانی که سابقه بارداری داشتند مناسب است.
اما در هر صورت، برای اطمینان از مطابقت با وضعیت و نیازهای خود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می‌تواند شرایط شما را بررسی کند و توصیه‌های مناسبی را برای استفاده از قرص اورژانسی لوونورژسترول در مورد شما ارائه دهد.

آیا قرص اورژانسی لوونورژسترول در جلوگیری از بارداری مطمئن است؟

در صورت مصرف به موقع و درست ، تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از بارداری دارد. با این حال، مهم است به طور کامل از دستورات مصرف این قرص‌ها پیروی کنید و آن‌ها را هرچه زودتر پس از رابطه‌ی بدون محافظت مصرف کنید تا احتمال بارداری کاهش یابد.

آیا مصرف مکرر قرص اورژانسی لوونورژسترول برای سلامتی مضر است؟

مصرف مکرر و پیاپی قرص اورژانسی لوونورژسترول برای سلامتی ممکن است مضر باشد و بهتر است این قرص‌ها را به عنوان یک روش پیشگیری اضطراری و فقط در موارد اورژانسی استفاده کنید.
استفاده مکرر از قرص‌های اورژانسی ممکن است به تغییرات هورمونی و سلامت جنسی زنان آسیب برساند.

آیا قرص اورژانسی لوونورژسترول برای جلوگیری از بارداری خارج از رحم موثر است؟

قرص اورژانسی لوونورژسترول برای جلوگیری از بارداری خارج از رحم، مانند بارداری لوله‌ای، موثر نیست. این قرص‌ها تنها می‌توانند از بارداری پس از رابطه‌ی جنسی بدون محافظت جلوگیری کنند و فقط برای موارد اضطراری توصیه می‌شوند.

اگر هرگونه سوال یا ابهامی درباره‌ی قرص اورژانسی لوونورژسترول دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این روش مناسب و منطبق با وضعیت شماست. همچنین حتماً به دستورات مصرف و موارد استفاده این قرص‌ها توجه کنید تا از اثربخشی آن‌ها به‌طور کامل بهره‌برداری کنید.

منبع: ncbi

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا