بیماری هاپوستجنسی و زناشواییسلامت

زگیل ناحیه ی تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود . زگیل تناسلی هم در زنان و هم مردان ایجاد می شود ولی در زنان شایع تر است . زگیل تناسلی قابل درمان است ولی ممکن است دوباره برگردد . مگر اینکه عفونت زمینه ای درمان شود . زگیل تناسلی به آرامی و به تدریج در ناحیه تناسلی ظاهر می شود که ممکن است باعث درد ، ناراحتی و خارش شود. زگیل تناسلی یکی از گروه، بیماری های مقاربتی محسوب می شود که ناشی از برخی ویروس های کم خطر چون پاپیلوما است که گاهی می تواند سبب بیماری های خطرناکی چون دیسپلازی دهانه ی رحم و سرطان رحم شود .

در میان بیماری های مقاربتی که انواع آن ها را در مقاله های بعدی مورد بررسی قرار می دهیم HPV از همه شایع تر است . زنان و مردان که رابطه ی جنسی فعال دارند در معرض این بیماری هستند . عفونت HPV به ویژه برای خانم ها خطرناک است چرا که می تواند منجر به سرطان دهانه ی رحم یا ولوا شود .

علائم زگیل تناسلی چیست ؟

این زگیل ها از طریق رابطه جنسی ،سکس دهانی ، واژینال و مقعد قابل انتقال است . ممکن است چندین هفته یا چندماه پس از ورود عفونت هنوز هیچ زگیلی ظاهر نشود . این زگیل ها گاهی اینقدر کوچک هستند که با چشم انسان قابل مشاهده نیستند و گاهی رنگ پوست یا تیره تر می شوند . ممکن است این زگیل ها شبیه گل کلم باشند و یا وقتی پوست خود را لمس می کنید کمی احساس برجستگی یا دست انداز داشته باشید . ممکن است به شکل خوشه ای یا فقط یک زگیل مشاهده شوند . این زگیل ها در مردان در مناطق : آلت تناسلی ، کیسه های بیضه ، کشاله ی ران ، ران ، داخل مقعد یا اطراف مقعد دیده می شوند .

در زنان زگیل در : داخل واژن یا مقعد ، خارج از واژن یا مقعد ، روی دهانه ی رحم ظاهر می شوند این زگیل ها ممکن است در دهان ،لب ها ، دندان و یا گلوی شخصی که باکسی که HPV داشته ، سکس دهانی برقرار کرده باشد دیده می شود . حتی اگر زگیل تناسلی را با چشم مشاهده نکردید ممکن است با علائمی مانند ترشحات شدید واژن ، خارش ، خونریزی و سوزش همراه باشد . در صورت بزرگتر شدن این زگیل ها شرایط ناخوشایند و حتی دردناک می شود .

علت ایجاد  زگیل تناسلی

در بیشترموارد زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می شود . 30 تا 40 نوع ویروس HPV وجود دارد که به طور خاص دستگاه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد . فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند . این ویروس ها از طریق تماس پوست با پوست قابل انتقال است به همین دلیل یک بیماری مقاربتی محسوب می شود . در واقع HPV به قدری شایع است که طبق منابع معتبر مراکز پیشگری و کنترل بیماری های جنسی ، اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا شده اند با این حال این ویروس همیشه منجر به عوارضی چون زگیل نمی شود . در برخی موارد زگیل خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی فرد پیش نمی آید . این زگیل ها نمی توانند از دست کسی به دستگاه تناسلی منتقل شوند یا بالعکس .

عوامل خطرآفرین در زگیل تناسلی

هر فردی ممکن است مبتلا به این ویروس شود اما زگیل های تناسلی بیشتر در افراد زیر دیده می شود :

افراد زیر 30 سال

افراد سیگاری

افراد با سیستم ایمنی ضعیف

افرادی که در کودکی دچار آزار جنسی شده اند

افرادی که فرزندان مادری هستند که هنگام زایمان ویروس را داشته اند

سایر عوارض احتمالی ویروس HPV چیست؟

یکی از عوامل اصلی سرطان دهانه ی رحم همین ویروس است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه ی رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود . انواع دیگرHPV ممکن است منجر به سرطان ولوا شود که قسمت های خارجی دستگاه تناسلی زنان را تحت تاثیر قرار می دهد . آنها همچنین می توانند باعث سرطان آلت تناسلی و مقعدی شوند .

چگونه زگیل های تناسلی تشخیص داده می شوند ؟

برای تشخیص این بیماری ، پزشک در مورد سلامتی و سابقه جنسی شما سوال می کند و اینکه آیا بدون کاندوم رابطه ی جنسی دارید و یا با کاندوم و در مورد سکس دهانی از شما سوال خواهد پرسید . پزشک به معاینه ی فیزیکی نواحی که احتمال وجود زگیل در آن وجود دارد می پردازد .

فقط مخصوص خانم ها

از آن جایی که این زگیل می تواند در اعماق بدن زنان ایجاد شود، شاید پزشک لازم بداند که شما را معاینه ی لگنی کند . پزشک ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کند تا به  دیده شدن بیشتر زگیل ها در  لگن کمک  کند و همچنین ممکن است پزشک از آزمایش پاپ اسمیر استفاده کند . انواع خارجی از HPV ممکن است سبب ایجاد نتایج غیر طبیعی در آزمایش پاپ اسمیر شود که ممکن است نشان دهنده ی تغییرات پیش سرطانی باشد . اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد برای کنترل هرگونه تغییر یا به روش خاصی به نام کولپوسکوپی نیاز به غربالگری های مکرر دارد . اگر شما یک زن هستید ،نگران هستید که ممکن است به نوعی ویروس HPV مبتلا شده باشید که به عنوان عامل سرطان دهانه ی رحم شناخته می شود پزشک شما می تواند از آزمایش DNA کمک بگیرد . آزمایش تشخیص HPV برای مردان هنوز دردسترس نیست .

زگیل های تناسلی چگونه درمان می شوند ؟

در حالی که زگیل های تناسلی که قابل مشاهده هستند به مرور زمان از بین می روند HPV خود می تواند درسلول های شما باقی بماند این بدان معناست که شما در طول زندگی ممکن است چندبار این ویروس را مشاهده کنید که دوباره به طور خود به خود محو شوند . بنابراین کنترل علائم آن مهم است . زیرا شما می خواهید از انتقال آن به دیگری جلوگیری کنید . زگیل های تناسلی حتی در صورت مشاهده نشدن ممکن است به دیگران منتقل شوند . پزشک  شما برای درمان موضعی این زگیل ها از داروهای زیر استفاده می کند :

پودوفیلین و پودوفیلوکس ، تری کلر واستیک اسید یا TCA . اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند ممکن است برای درمان آنها از جراحی استفاده شود البته جراحی جزئی .همچنین از روش الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل ، فریز کردن زگیل ، لیزردرمانی ، برداشتن یا قطع زگیل و تزریق داروی ایترفرون می توان این زگیل ها را ازبین ببرد . زگیل هایی که دردست ایجاد می شوند با زگیل های ناحیه ی تناسلی متفاوت هستند . بنابراین از درمان های خانگی که برای زگیل های دست استفاده می کنید برای ناحیه تناسلی استفاده نکنید .

چگونه می توان مانع از ایجاد زگیل های تناسلی شد ؟

می توانید از واکسن های پیش گیری استفاده کنید . این واکسن ها شامل گردازیل می شوند که می توانند مانع از ایجاد این ویروس ها شوند . واکسن دیگری به نام سرواریکس نیز موجود است . این واکسن از ایجاد  سرطان دهانه ی رحم محافظت می کند. افراد از 9 تا 45 سال نیز می توانند این واکسن ها رادریافت کنند . بسته به سن ، دریک سری یا دو سری تزریق می شود . این واکسن ها باید قبل از اینکه فرد شروع به رابطه ی جنسی کند تزریق شود .استفاده از کاندوم خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد .

نکته آخر

زگیل تناسلی عارضه ای است که بر اثر ویروس HPV ایجاد می شود که بسیار شایع و قابل درمان است. با گذشت زمان ممکن است این زگیل ها  ناپدید شوند اما درمان برای جلوگیری از بازگشت و عوارض احتمالی ضروری است . اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید باید حتما با پزشک خود صحبت کنید پزشک به تشخیص و درمان می پردازد . علاوه بر این حتما با شریک جنسی خود صحبت کنید شاید سخت باشد اما صراحت به شما کمک می کند تا مانع از انتقال این بیماری شوید و سریع تر اقدام به درمان کنید.

مقاله دیگر بانو مگ درباره چرا خون قاعدگی سیاه رنگ می شود شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/std/genital-warts

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا