سلامتقاعدگی

چرا خون قاعدگی سیاه رنگ می شود ؟

گاهی خون قاعدگی به رنگ های مختلف دیده می شود . اغلب زنان در سن 12 و13 سالگی دوران قاعدگی خود را آغاز می کنند . قاعدگی معمولا هر 21 تا 35 روز یکبار رخ می دهد . به گفته ی انجمن زنان و زایمان آمریکا خون قاعدگی خود نشانه ی سلامت جسمی شماست . هرگونه ترشحاتی که در این دوران شاهد آن هستید همه نشان از سلامت و واکنش های بدن شما دارد . شاید علت مراجعه ی شما به پزشک رنگ خون قاعدگی شما باشد که ممکن است سیاه تا قرمز روشن ،قهوه ای یا حتی نارنجی باشد .

خون قاعدگی سیاه رنگ نشانه ی چیست ؟

ممکن است با دیدن خون سیاه در دوران قاعدگی وحشت کنید ولی دلیلی برای وحشت و نگرانی نیست . معمولا این خون سیاه مربوط به همان خون قهوه ای است که با تاخیر از واژن شما خارج شده و درنتیجه تیره شده و به رنگ سیاه در آمده است .

خون قاعدگی قهوه ای نشانه ی چیست ؟

اگر خون با تاخیر از رحم خارج شود زمان دارد تا اکسید شود بنابراین از رنگ قرمز به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می دهد . اغلب در آغاز و پایان پریود خون به این رنگ تبدیل می شود چرا که سرعت خروج خون از رحم شما کم می شود وقتی خون بیشتر در رحم باقی بماند تا از بدن خارج شود اکسید می شود و به رنگ قهوه ای درمی آید.گاهی ممکن است خون  از قاعدگی قبلی شما نیز در رحم باقی مانده باشد .

زچگی

زنان بعد اززایمان در طی چهار تا شش هفته ی اول دچار خونریزی می شوند که آن را زچگی می نامند . این خونریزی در ابتدا بسیار سنگین است سپس چهار روزبعد به رنگ صورتی یا قهوه ای در میاد .

بارداری

اگر در دوران بارداری دچار خونریزی شدید ولی این خون ریزی فعال نبود معمولا به شکل لکه بینی یا قهوه ای رنگ دیده می شود. در چنین شرایطی اغلب زنان با پزشک خودشان تماس می گیرند که ایده ی خوبی است.

سقط جنین

سقط جنین اغلب با خون قرمز روشن همراه است ممکن است بعد از پایان سقط جنین حدود 4 هفته دچار لکه بینی قهوه ای رنگ شوید که علتش کهنه شدن این خون است که در رحم باقی مانده است .

خون قاعدگی قرمز تیره نشانه ی چیست ؟

اگر در زمان قاعدگی زیاد استراحت کنید و داراز بکشید ممکن است خون قرمز تیره مشاهده کنید که نشان می دهد خون مدتی در رحم شما باقی مانده است و بعد تخلیه شده است ولی این خون به حدی باقی نمانده است که کاملا اکسید شده و قهوه ای رنگ شود . معمولا وقتی دوره ی پریودی شما رو به اتمام است خون شما به رنگ قرمز تیره در میآید که کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست .

زچگی

پس از زایمان تا مدتی حدودا 4 هفته دچار خونریزی و لکه بینی هستید که به این خون زچگی می گویند که ممکن است حاوی لخته ی خون نیز باشد که این لخته ها بافت های خونی هستند که از دیواره ی رحم ریزش کرده اند . این خون ممکن است در سه روز اول غلیظ و تیره رنگ باشد به خصوص در زنانی که زایمان سزارین داشته اند .

خون قرمز روشن نشانه ی چیست ؟

ممکن است در شروع قاعدگی با خون بسیار روشن روبرو شوید که نشان از تازگی آن و سرعت بالای قاعدگی شماست. احتمال دارد تا پایان قاعدگی خون ریزی شما به همین شکل و رنگ باشد و یا اینکه کم کم این خون رو به تیرگی گرایش پیدا کند . اما گاهی خون قرمز روشن نشانه ی عفونت هایی  مانند کلامیدیا و سوزاک است. اگر قبل از شروع قاعدگی با خونریزی خون قرمز روشن رو به رو شدید حتما با پزشک خود مشورت کنید . خون قرمز روشن می تواند نشانه ی بارداری باشد . اگر باردار هستید و در عین حال خون قرمز روشن را مشاهده کردید می تواند نشانه ی شروع سقط جنین باشد . گاهی زنان باردار خونریزی می کنند ولی نوزاد سالم به دنیا می آورند .پس این که خونریزی نشانه ی سقط جنین باشد . قطعی نیست پس بهتر آن است که که اگر در دوران بارداری با خونریزی مواجه شدید به هر دلیلی حتما با پزشک خود مراجعه کنید . خون قرمز روشن می تواند نشانه ی وجود یک فیبروم در رحم شما باشد این فیبروم ها می توانند سبب خونریزی شدید شوند که البته همراه با درد و فشار است بسته به اندازه ی فیبروم ، میزان فشار و درد متفاوت است .

قاعدگی صورتی رنگ به چه معناست ؟

ممکن است در ابتدا یا انتهای قاعدگی با رنگ صورتی مواجه شوید . به خصوص اگر در حد لکه بینی باشد . این به این معناست که خون قاعدگی با مایع دهانه ی رحم مخلوط شده و در نتیجه رقیق و روشن تر شده است .

زچگی

از روز چهارم به بعد ممکن است خون زچگی صورتی رنگ شود . خون صورتی نشانه ی مقدار کم استروژن است . استروژن به ایجاد ثبات در رحم کمک می کند در نتیجه بدون این هورمون ،ممکن است خون قاعدگی به رنگ های مختلف و رقیق دربیاید که منجر به صورتی رنگ شدن خون قاعدگی شود . ممکن است در اواسط چرخه ی قاعدگی زمان که تخمک گذاری رخ می دهد وقتی خون از رحم خارج می شود با مایع شفاف دهانه ی رحم مخلوط شود و در نتیجه صورتی رنگ به نظر برسد .

سقط جنین

اگر باردار هستید ممکن است یک مایع شفاف یا صورتی که از واژن خارج می شود نشانه ی سقط جنین باشد . که اگر این مایع همراه با گرفتگی ،عبور بافت و ازبین رفتن علائم بارداری همراه باشد احتمال سقط جنین بیشتر می شود .

 خون قاعدگی نارنجی رنگ نشانه ی چیست ؟

هنگامی که خون با مایع دهانه ی رحم مخلوط می شود ممکن است نارنجی به نظر برسد . خون نارنجی ممکن است نشانه ی لانه گزینی باشد .  10 تا 14 روزبعد از لقاح  لانه گزینی  رخ می دهد . ممکن است لانه گزینی را تجربه کنید که البته همه ی زنان با این پدیده رو به رو نمی شوند . اگر لکه بینی دارید که به پریود منجر نمی شود باید یک تست بارداری بدهید . هرگونه ترشح غیر طبیعی و غیر معمول ممکن است نشانه ی عفونت باکتریایی یا عفونت منتقله ی مقاربتی باشد .

خون پریودی خاکستری رنگ به چه معناست

خون خاکستری رنگ می تواند نشانه ی عفونت واژینوزباکتریایی باشد که اگر این خونریزی همراه با تب ،درد،خارش و بوی بد همراه باشد حتما باید به پزشک مراجعه کنید . گاهی خون خاکستری رنگ نشانه ی سقط جنین است .

آیا طبیعی است که خون قاعدگی در آغاز و پایان پریود رنگ متفاوتی داشته باشد؟ بله . شما ممکن است در ابتدا ، اواسط و انتهای پریود با خون به رنگ های مختلفی رو به رو شوید. همان طور که گفتیم تغییر از قرمز روشن به تیره مرتبط به جریان خون و مدت زمان تخلیه ی آن است . ممکن است به علت استراحت زیاد و دراز کشیدن خون شما تیره شود پس از تمام این ها طبیعی است اما اگر خونی به رنگ خاکستری مشاهده کردید که با علائم دیگر همراه بود بلافاصله به پزشک مراجعه کنید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره نوار بهداشتی یا تامپون شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/period-blood

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا