آرایش و زیباییپوستسلامت

رنگ درمانی چیست؟ روشی بی نظیر برای بهبود حال روحی تان

رنگ درمانی یا کروموتراپی چیست و چه مزایایی دارد ؟

در یونان باستان و چین، کروموتراپی (chromotherapy) به عنوان داروی روحی استفاده می شده است . در طی چند سال گذشته کاربردهای رنگ درمانی رو به افزایش است. رنگ درمانی یا کروموتراپی درمان از طریق اشعه ی مادون قرمز است که بعدا بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم . نکته ی جالب توجه این است که این روش درمانی که مدتهاست مطالعه  برروی آن انجام گرفته است به طور نامحسوسی در کانون توجه همگان قرار گرفته است . رنگ درمانی به قدری شگفت انگیز است که با چشمهایتان قادر به درک آن نیستید بلکه با تمام وجود  اثر بخشی اعجاب انگیز آن را حس خواهید کرد . با توجه به همین موضوع با چند پزشک حاذق در مورد این قضیه گفت و گو کردیم . چه کسی می داند ؟ شاید در پایان این مقاله متوجه شدید که شما قبلا رنگ درمانی را تحت عنوان های دیگر تجربه کردید ،البته نه به این نام بلکه با نام های دیگر . و اگر هم برایتان پیش نیامده باشد ، قطعا دوست خواهید داشت آن را تجربه کنید .

رنگ درمانی یا کروموتراپی چیست ؟

رنگ درمانی یا کروموتراپی چیست ؟

برای درک بهتر مفهوم آن ، کروموتراپی را به اجزای تشکیل دهنده ی آن تقسیم کردیم . کرومو یعنی رنگ و تراپی یعنی درمان ، پس کروموتراپی درمان از طریق رنگ است . دکتر گابریل فرانسیس (Dr.Gabrielle Francis) یک کیا درمانگر ( درمان کننده از راه طبیعی ، بدون جراحی و دارو ) است . او میگوید : کروموتراپی روش درمانی است که برای بیماری ها و عدم تعادل بدن با به کارگیری نور مرئی از طیف الکترومغناطیسی نور گفته می شود . تمام نورهای مرئی در بخشی از طیف نوری بین فرابنفش و فروسرخ قرار دارند و بسته به محل قرار گرفتن رنگ در طیف نوری ، طول موج و انرژی آنها با هم متفاوت است . براین اساس دکتر فرانسیس یک مشاور سلامتی برای شرکت Love Wellness می گوید: وقتی بدن شما در معرض یک رنگ با منبع انرژی خاص مثل گرما قرار بگیرد ( آهان علت تغییر رنگ پوست شما در سونا معلوم شد ) اثر درمانی بر بافت ها و ارگان های داخلی دارد . وی افزود گرچه به نظر می رسد که این روش درمانی کاملا جدید و نوظهور است ،اما استفاده از رنگ ها برای درمان، از یونان باستان، هند و چین ریشه گرفته است و همچنین این روش توسط کیمیا گران اروپا و شمال آفریقا  مورد استفاده قرار گرفته است  و امروزه استفاده ی مدرن از نور و رنگ در غرب از اهمیت ویژه ایی برخوردار است .

روش های مختلف رنگ درمانی یا کروموتراپی ؟

رایج ترین نوع کروموتراپی ( همان طور که خودتان هم حدس زدید ) سونای اشعه ی مادون قرمز است . و افراد ثروتمند می توانند از این سونا در خانه هایشان استفاده کنند . هایر دوز (Higher Dose ) سونای مجهز به کروموتراپی است ، واقع در نیویورک سیتی که عموم مردم همه روزه می توانند از آن استفاده کنند . بهترین راه برای بهره مند شدن از کروموتراپی ترکیب رنگ با گرماست . البته راه های دیگری هم وجود دارد که با استفاده از رنگ ها می توانید ذهن و بدن خود را تقویت کنید . به گفته ی دکتر الیویا آدری ( Dr.Olivia Audrey ) که یک درمانگر شهودی است ، شما می توانید خود را در یک اتاق رنگی تصور کنید یا در رنگ ها حمام کنید و یا اینکه یک جفت لنز تماسی رنگی یا عینک رنگی تهیه کنید . از هر روش که استفاده کنید در واقع خود را در محاصره ی رنگ ها قرار داده اید . دکتر فرانسیس اظهار داشت که علاوه بر این راه های درمانی ساده و در دسترس ، از کاربردهای پیشرفته ی این روش درمانی می توان به درمان التهابات بدن ، تومورها و دیگر اختلالات متابولیکی اشاره کرد . یک نمونه از این روش درمانی ، بلور درمانی است که به موجب آن شما روی تختی دراز می کشید و یک ردیف بلور را منظم در کنار شما قرار می دهند . سپس با عبور دادن نور از آنها و بازتابش آن بر روی بدن شما ، علاوه بر رنگ درمانی از انرژی آن نیز بهره مند می شوید .

مزایای رنگ درمانی یا کروموتراپی ؟

طبق یک گزارش جامع در ژورنال Evidence Based  که در سال 2005 منتشر شد ، کروموتراپی یک سیستم درمانی است که به علت سازگاری خوب آن با طبیعت می تواند برای همه مفید باشد . هرچیزی که در اطراف خود می بینید از ترکیبی از رنگ های مختلف ساخته شده است . دکتر آدری اضافه کرد که از مزایای کروموتراپی می توان به کاهش التهابات بدن ، تنظیم خلق وخو ، سم زدایی ، بهبود وضعیت خواب و تسریع بهبود حال عمومی بدن اشاره کرد . هر رنگ مزایای مختلفی دارد که در پایین به آنها اشاره می کنیم .

رنگ قرمز

دکتر فرانسیس می گوید رنگ قرمز به شما انرژی می دهد . تحریک کننده است و خستگی تان را می زداید و درد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد . این رنگ درد بین مفاصل و ماهیچه ها را تسکین می دهد.

نارنجی

باعث نشاط و تحریک بدن شما می شود . انرژی شما را افزایش می دهد ، توجه و تمرکز شما را بالا می برد ، خلق و خویتان را بهبود می بخشد و سیستم گوارش شما را تنظیم می کند و در کاهش وزن کمکتان می کند .

زرد

این رنگ سبب سم زدایی ، تصفیه ی خون و شادی و نشاط در شما می شود و روحیه ی شما را بهبود می بخشد .

سبز

این رنگ سبب ایجاد آرامش ، تعادل و سم زدایی در شما می شود . همچنین به گفته ی دکتر فرانسیس این رنگ  می تواند تعادل هورمون ها ، آرامش اعصاب ، باز شدن دریچه ی قلب را سبب شود و ایجاد عطوفت و مهربانی در شما یکی از خاصیت های این رنگ است .

آبی

نور آبی علاوه بر ایجاد آرامش در شما در درمان سردرد و افسردگی بسیار موثر است . به بهبود ارتباطات اجتماعی شما کمک می کند و بی خوابی را رفع می کند .

بنفش

شما را آرام کرده و استرس را کم می کند . باعث شفافیت ذهنی و تقویت حافظه در شما می شود . افزایش تمرکز و کاهش اضطراب و افسردگی را نیز با خود به همراه دارد.

آیا رنگ درمانی عوارض جانبی دارد ؟

به گفته ی دکتر آدری بسته به نوع رنگ به کار رفته در جلسه ی کروموتراپی عوارض جانبی می تواند متفاوت باشد . ممکن است گرسنگی یا اضطراب را به همراه داشته باشد که اگر خوب به آن فکر کنید کاملا منطقی است ، چرا که بعضی از رنگ ها می تواند جریان خون شما را افزایش دهد و درنتیجه ی آن اضطراب شما بیشتر شود و گرسنه می شوید . او می گوید یکی دیگر از عوارض رنگ درمانی ایجاد ناهنجاری در خواب است و این عارضه نیز طبیعی است ، چرا که بعضی از رنگ ها شما را به هیجان می آورند و درنتیجه ی آن به طور شگفت انگیزی نظم خوابتان به هم می خورد . پس باید مراقب رنگ هایی که در طول روز استفاده می کنید باشید تا بیش از اندازه آرام نشوید تا خوابتان ببرد یا به قدری هیجان زده بشوید که درشب بی خوابی به سراغتان بیاد . حتما بی خوابی بعد از یک مهمانی یا عروسی پر از رنگ نور را تجربه کرده اید .

کلام آخر

همه می توانند از این تکنولوژی بهره ببرند . اگر در حال حاضر امکان شرکت در یک جلسه ی کروموتراپی را ندارید ، می توانید برای متعادل ساختن و بالا بردن روحیه ی خود از پوشیدن لباس بارنگ ویژه کمک بگیرید . و در واقع پوشیدن یک رنگ خاص را به عنوان درمان روحیه خود به کار بگیرید . دکتر آدری ، فنگ شویی (feng shui) را بسیار توصیه می کند که در خانه تان با ایجاد رنگ های مناسب و هماهنگ به تعادل انرژی دست پیدا کنید .

رنگ درمانی ده ها و قرن هاست که مورد استفاده قرار گرفته است ،از نورپردازی در رستوران ها گرفته تا استفاده از نور در آبگرم های معدنی ، مطب پزشکان و دیگر مکان ها. مدت هاست که والدین و روانپزشکان از این سیستم فوق العاده برای بهبود عملکرد کودکان در افزایش تمرکز و کاهش استرس استفاده می کنند. پس وسواسی نباشید و از رنگ ها استفاده کنید تا روحیه خود را در زندگی بالا ببرید.

مقاله دیگر بانو مگ درباره 10 مرطوب کننده خانگی برای پوست های خشک شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://hellogiggles.com/lifestyle/health-fitness/what-is-color-therapy

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا