دهان و دندانسلامتکودکان

زمان شروع مسواک زدن کودک و نحوه ی انجام آن

نکاتی در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان

اگر در مورد زمان شروع مسواک زدن کودک و نحوه ی مسواک زدن دندان های شیری کودک خود مطمئن نیستید، شما تنها نیستید! حتما شما هم سوالاتی در مورد بهداشت دهان و دندان کودک خود دارید که با خواندن این مقاله می توانید پاسخ پرسش های خود را پیدا کنید. اینکه از چه زمانی مسواک دندان های شیری را شروع  کنید؟ چگونه دندان های شیری را مسواک بزنید؟ اگر فرزندتان از مسواک زدن متنفر است چه کار کنید؟

والدین باید خیلی زودتر از آنچه که اکثر مردم تصور می کنند، تمیز کردن دهان کودک خود را شروع کنند. پوسیدگی دندان می تواند به محض شکستن اولین دندان از لثه کودک شما شروع شود. مهم است که از همان ابتدا عادات خوب مراقبت از دهان را بخشی از برنامه روزانه کودک خود قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که دندان ها و لثه های کودک شما سالم می مانند. در اینجا چند نکته برای نحوه انجام این کار وجود دارد.

زمان شروع مسواک زدن کودک
زمان شروع مسواک زدن کودک

آیا باید لثه های نوزادم را مسواک بزنم؟

تا زمانی که دندان های نوزادتان شروع به رویش نکند، لازم نیست مسواک را با مسواک یا خمیر دندان شروع کنید، اما باید لثه های کودکتان را به صورت روزانه تمیز کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که لثه های کودک خود را به طور منظم تمیز کنید. فقط چند روز پس از تولد این کار را شروع کنید.

تمیز کردن لثه ی نوزاد از ابتدای تولد کمک می کند تا شما و نوزاد به این کار عادت کنید. پاکسازی روزانه به نابودی باکتری‌های دهان کودک کمک می کند.و با پاک کردن لثه‌ها می‌توانید از دهان و دندان کودک محافظت کنید تا زمانی که مشخص شود که دندان روییده است و نیاز به مسواک زدن است.

برای تمیز کردن لثه های کودک، به آرامی لثه ها را با یک پارچه تمیز و مرطوب یا مسواک نوزاد پاک کنید. اگر کودک شما در حال دندان درآوردن است، در نظر داشته باشید که دستمال مرطوب را برای چند دقیقه در یخچال بگذارید یا منجمد کنید. سرما، درد پیش از رویش دندان را آرام می کند.

زمان شروع مسواک زدن دندان های کودک

بسیاری از والدین در مورد زمان شروع مسواک زدن دندان های شیری مطمئن نیستند. اولین دندان کودک اغلب در حدود شش ماهگی در می آید. به محض اینکه کودک شما دندانی درآورد، پلاک روی سطح دندان شروع به تجمع کرده و باعث پوسیدگی می شود. در نتیجه، آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه می کند که به محض بیرون آمدن اولین دندان، مسواک زدن دندان های کودک خود را شروع کنید. اما اگر کودک شما حتی به شما اجازه ورود به دهانش را ندهد چه؟ اگر کودک نوپای شما با دیدن مسواک فرار کند چه؟ آیا اشکالی ندارد که فقط صبر کنید تا فرزندتان کمی بزرگتر شود و از مسواک زدن این قدر اهمیتی نداشته باشد؟

پاسخ کوتاه در اینجا این است که نباید منتظر بمانید. مسواک زدن دندان های کودک خردسال همیشه آسان نیست، اما ایجاد و حفظ یک روال بهداشتی برای دهان و دندان کودک ، برای سالم نگه داشتن  و جلوگیری از عفونت های بالقوه و جدی ضروری است. همانطور که اگر کودکتان تکان می‌خورد و تعویض پوشک را دشوار می‌کند، از تعویض پوشک‌های کثیف کودکتان منصرف نمی‌شوید، هرگز نباید از تمیز نگه داشتن دندان ها او دست بکشید.

نحوه مسواک زدن دندان های شیری

به محض بیرون آمدن اولین دندان کودکتان، از یک مسواک با سر کوچک و پرزهای نرم برای مسواک زدن دندان های کودکتان استفاده کنید. دو بار در روز – صبح و قبل از خواب – یک پوشش نازک از خمیر دندان را روی مسواک بمالید (حداکثر یک عدد خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج)، مسواک را در زاویه 45 درجه قرار دهید و به آرامی مسواک بزنید. یک حرکت دایره ای به مدت دو دقیقه. هنگامی که کودک شما سه ساله شد، می توانید مقدار خمیر دندان را به اندازه یک نخود افزایش دهید.

والدین باید به مسواک زدن کودکان خود ادامه دهند یا به مسواک زدن کودکان خود کمک کنند تا زمانی که خیالشان راحت باشد که فرزندان خود بتوانند کاملاً صحیح مسواک بزنند. سن دقیق به کودک بستگی دارد، اما به طور معمول والدین باید تا زمانی که کودک حداقل هفت یا هشت ساله شود به مسواک زدن کمک کنند.

نحوه ی مسواک زدن دندان های شیری
نحوه ی مسواک زدن دندان های شیری

اگر کودک اجازه نداد به دهانش دست ببرید چه؟

در صورت امتناع اگر احساس می کنید که از نظر تئوری نحوه ی مسواک زدن دندان های شیری را بلد هستید، اما وقتی می خواهید آن را روی نوزاد خود امتحان کنید، کودک شما حتی به شما اجازه نمی دهد جه کار باید انجام دهید ؟ خوشبختانه، چند تکنیک وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند مراقبت‌های دهانی مورد نیاز نوزادتان را فراهم کنید. در صورت امکان، توصیه می کنیم از تکنیک “زانو به زانو” برای مسواک زدن دندان های نوزاد استفاده کنید.

این تکنیک به دو بزرگسال نیاز دارد و به شرح زیر عمل می کند: دو بزرگسال باید رو به روی هم بنشینند و زانوهایشان در تماس باشد. نوزاد را طوری بخوابانید که پشت سرش روی پای یک بزرگسال و پاهایش روی پای بزرگسال دیگر قرار بگیرد. (مطمئن شوید که کودک در وضعیت ثابتی قرار دارد و نمی افتد.) بزرگسالی که سر شیرخوار روی دامان اوست باید با یک دست لب های نوزاد را به آرامی بلند کند تا دندان ها کاملاً نمایان شوند و از دست دیگر برای مسواک زدن آرام دندان های شیرخوار استفاده کند. بزرگسال دوم باید روی حواس نوزاد تمرکز کند و همچنین به آرامی دستان نوزاد را بگیرد تا از چنگ زدن نوزاد به مسواک جلوگیری کند.

نحوه ی مسواک زدن دندان های شیری اگر فقط یک نفر هستید به این شکل است که سعی کنید سر نوزاد را در دامان خود قرار دهید و سپس از یک دست برای بلند کردن لب های کودک و از دست دیگر برای مسواک زدن استفاده کنید.

چگونه مسواک زدن را برای نوزاد به سرگرمی تبدیل کنیم؟

حتی اگر والدین بدانند که چگونه دندان های کودک نوپا را مسواک بزنند، ممکن است کلمه “سرگرمی” برای توصیف آن نباشد. در واقع، مسواک زدن دندان های کودک نوپا ممکن است مانند یک نبرد واقعی به نظر برسد. اگر این مورد برای شما صدق می کند، برخی از تکنیک های زیر را با کودک نوپا خود امتحان کنید.

این گونه مسواک زدن ممکن است به جای جنگ، تبدیل به یک سرگرمی شود! به نوبت دندان های کودک خود را مسواک بزنید تا کودک شما احساس مشارکت یا استقلال بیشتری کند. می‌توانید ابتدا دندان‌های فرزندتان را مسواک بزنید و سپس به او اجازه دهید بعد از آن مسواک بزند، یا می‌توانید ترتیب را برعکس کنید.

عروسک یا حیوان عروسکی مورد علاقه او را بیاورید و به کودک خود اجازه دهید هنگام مسواک،دندان های اسباب بازی را (البته بدون خمیر دندان) مسواک بزند. هنگام مسواک، مقداری موسیقی پخش کنید. یک آهنگ سرگرم کننده که حدود دو دقیقه طول می کشد را روشن کنید و به کودک خود بگویید که وقتی آهنگ تمام شد، زمان آبکشی فرا رسیده است.

متناوبا، آهنگی را بخوانید که به طور خاص مربوط به مسواک زدن است. وقتی کمی بزرگتر شد اجازه دهید خودش  مسواک مورد علاقه خود را انتخاب کند.  مسواک مورد علاقه فرزندتان را با تصویری از یک شخصیت کارتن مورد علاقه او انتخاب کنید تا این روال هیجان انگیزتر شود. امتحان کردن طعم مفرح خمیردندان نیز می تواند کمک کننده باشد.

حتما در مورد نحوه ی صحیح مسواک زدن کودک تحقیق کنید و چکاب سالانه ی دندان های کودک را فراموش نکنید. در مقاله های بعدی با طریقه ی صحیح مسواک زدن کودکان آشنا می شویم .

مقاله ی پیشنهادی: سفید کردن طبیعی دندان در خانه

منبع: https://hurstpediatricdentistry.com/2020/09/10/tips-for-brushing-baby-toddler-teeth/

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا