بیماری هاجنسی و زناشواییسلامتقاعدگی

آنچه که لازم است در مورد پاپ اسمیر بدانید

انجام تست پاپ اسمیر که به آن پاپ تست نیز گفته می شود  یک نوع روش غربالگری برای تست سرطان دهانه ی رحم است که امروزه شایع شده است . این آزمایش وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطانی بر روی دهانه ی رحم شما را نشان می دهد . این روش در مطب پزشک انجام می شود . ممکن است یک درد خفیف ناخوشایند داشته باشد اما معمولا درد طولانی ایجاد نمی کند .

چه کسانی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند ؟

طبق یک منبع معتبر ، زنان از سن 21 سالگی ، هر سه سال یکبار مرتبا باید تست پاپ اسمیر بدهند .ضرورت این تست برای  افرادی که HIV مثبت هستند ، افرادی که سیستم ایمنی ضعیف ناشی از شیمی درمانی دارند ، یا افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند بسیار بیشتر است . اگر بیش از 30 سال سن دارید و آزمایش پاپ اسمیر شما غیر عادی نبوده است می توانید با توجه به توصیه ی پزشک خود هر 5 سال یکبار این تست را انجام بدهید . پزشک می تواند این تست را همراه با تست غربالگری HPV ( نوعی ویروس که عامل اصلی زگیل تناسلی است ) با هم بگیرد . این ویروس احتمال ایجاد سرطان رحم را افزایش می دهد . زنان بالای 65 سال با سابقه ی نتایج طبیعی تست پاپ اسمیر ممکن است در آینده بتوانند آزمایش را متوقف کنند. بدون توجه به وضعیت فعالیت جنسی ، هنوز هم باید به طور منظم پاپ اسمیر بدهید به این دلیل که ویروس HPV می تواند سالها غیر فعال بوده و ناگهان فعال شود .

هرچند وقت یکبار باید تست پاپ اسمیر داد؟

اینکه هر چند وقت یکبار به پاپ اسمیر احتیاج دارید توسط عوامل مختلف از جمله سن و اینکه گروه پرخطر هستید یا نه بستگی دارد .

افراد کمتر از 21 سال                    نیاز به انجام تست ندارند .

افراد بین 21 تا 29 سال                هر سه سال یکبار باید تست بدهند.

افراد بین 30تا 65 سال                هر سه سال همراه با تست HPV تست پاپ اسمیر بدهند یا به توصیه ی پزشک هر دو تست را هر 5 سال یکبار بدهند.

افراد 65 سال به بالا                  ممکن است دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشند.

این آزمایشات مربوط به زنانی است که گردن رحم دارند ، زنانی که به علت های مختلف گردن رحم خود را جراحی کرده اند نیاز به انجام این آزمایشات ندارند .

چگونه برای تست پاپ اسمیر آماده شویم ؟

سعی کنید انجام تست پاپ اسمیر را با معاینات سالانه ی خود تنظیم کنید که نیاز به معاینات چندباره نباشد . پاپ اسمیر معمولا تحت پوشش بیمه ی درمانی قرار می گیرد پس هزینه ی چندانی ندارد . اگر در روز تست دچار قاعدگی شدید، ممکن است پزشک تاریخ انجام تست را عوض کند زیرا این گونه نتایج دقیق تر می شود . شب قبل از انجام تست سعی کنید رابطه ی جنسی نداشته باشید . از دوش قاعدگی استفاده نکرده باشید و از مصرف اسپرم کش ها خودداری کنید . دربیشتر موارد انجام تست در 24 هفته ی اول بارداری مانعی ندارد . همچنین باید 12 هفته از زایمان شما گذشته باشد تا بتوانید تست پاپ اسمیر بدهید . هنگام تست دادن نفس عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید .

چگونه تست پاپ اسمیر گرفته می شود ؟

ممکن است تست پاپ اسمیر کمی ناخوشایند باشد ولی خیلی سریع انجام می شود . در حین انجام تست باید به پشت داراز بکشید و پاها را از هم باز کنید و روی رکاب های صندلی مخصوص قرار دهید . پزشک  یک اسپکولوم را آرام وارد واژن شما می کند تا دسترسی به دهانه ی رحم را فراهم  کند . پزشک یک نمونه ی کوچک از سلول های دهانه ی رحم را تراش می دهد و برمی دارد . ممکن است حین تراش درد و فشار خفیفی احساس کنید . نمونه ی سلول های دهانه ی رحم حفظ می شود و به آزمایشگاه فرستاده می شود . ممکن است بعد از تست کمی احساس خستگی کنید و مقدار کمی نیز خونریزی داشته باشید که در صورت تداوم بعد از چند روز حتما به پزشک مراجعه کنید .

بررسی نتایج تست پاپ اسمیر

نتایج پاپ اسمیر به دو صورت است : طبیعی یا غیر طبیعی

تست پاپ اسمیر طبیعی :

اگر نتایج طبیعی بود به این معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است . یعنی تست شما منفی است . پس تا 3 سال نیازی به انجام تست ندارید .

تست پاپ اسمیر غیر طبیعی :

اگر نتایج پاپ اسمیر شما طبیعی نباشد به آن معنی نیست که شما سرطان دارید . این بدان معنی است که سلول های غیر طبیعی در دهانه ی رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند سلول های پیش سرطانی باشند . چندین سطح از سلول های غیر طبیعی وجود دارد : آتیپی ، خفیف ، در حد متوسط ، دیسپلازی شدید و سلول های غیر طبیعی ملایم که نسبت به نوع شدید شیوع بیشتری دارد . بسته به نتایج آزمایش شما پزشک می خواهد که آزمایش شما تکرار شود . پزشک با روش کولپوسکوپی از نزدیک دهانه ی رحم را معاینه می کند . در طول معاینه از نور و بزرگنمایی استفاده می کند تا بافت واژن با وضوح بیشتری مشاهده شود . در برخی موارد ممکن است نمونه ی بافت گردن رحم را از طریق بیوپسی بگیرند .

دقت آزمایش پاپ اسمیر بسیار بالاست به طوریکه شما با غربالگری منظم ، میزان ابتلا به سرطان دهانه ی رحم و مرگ ومیر را حداقل تا 80 درصد کاهش می دهید . بنابراین ارزشش را دارد تا به طور منظم تست پاپ اسمیر بدهید تا به سلامت بدن خود کمک کنید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره انواع بیماری های مقاربتی شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/pap-smear

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا