بیماری هاسلامت

روش های درمان دیسک کمر

بهترین روش های درمانی دیسک کمر

 دیسک کمر در همه افراد وجود دارد، ولی منظور مردم از اینکه دیسک کمر دارم یعنی دیسک کمرشان پاره یا معیوب شده است . تشخیص بیماری دیسک کمر به چندین طریقه صورت می گیرد: مهم ترین آن ها شرح حال بیمار است. بیماری دیسک کمر، بیماری افراد میان‌ سال است، یعنی شایع ترین سن ابتلا به دیسک کمر بین 30 تا 40 سالگی است.

در بسیاری از موارد ، بیمار درد کمر یا اندام تحتانی را ماهها یا حتی سالها دارد و معمولا با دارو بهبود نسبی پیدا می کند. در یکی از این حملات درد کمر بسیار شدید می‌شود و دیگر به درمان های طبی پاسخ نمی‌دهد.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

دیسک ها در واقع بلبرینگهای زنده هستند که در بین مهره های ما قرار گرفتند ، و باعث می شوند که ما به طرف جلو و عقب و طرفین خم شویم یا بتوانیم بچرخیم. در واقع دیسک کمر فاصله بین مهره ها هستند. از لحاظ جنس و نوع، دیسک یک نوع غضروف است. از لحاظ ساختمانی دیسک از یک حلقه و هسته درست شده است ، درست مانند تایر ماشین که دارای یک لاستیک پر از باد و یک لاستیک دیگر که در پیرامون آن قرار گرفته است. بنابراین در کمر ما که ۵ مهره دارد که پنج عدد دیسک در بین آنها قرار گرفته است.

ممکن است بیمار سابقه کمردرد های مبهمی را در گذشته داشته باشد ، اما به ناگهان دچار یک کمردرد یا پا درد بسیار شدید می شود. درد دیسک کمر معمولاً در مسیرعصب سیاتیک است. یعنی دردی است که از کمر شروع می شود و به داخل لگن و به پشت ران و سپس پشت ساق پا انتشار پیدا می کند. برای تشخیص باید از ام آر آی استفاده کنیم، که دیسک کمر را کاملا نشان می دهد.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

آیا دیسک کمر خوب می شود؟

بله دیسک کمر بیماری است که در اکثر موارد خوب می شود و در موارد کمی خوب نمی شود. زیرا اول اینکه 80 درصد بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر بادرمان های غیرجراحی خوب می شوند و بنابراین ۲۰ درصد آنها نیاز به عمل جراحی دارند. و اگر عمل جراحی در زمان مناسب یا زمان طلایی برای بیمار انجام شود ۸۰ درصد بیمارانی که نیاز به عمل جراحی دارند نیز بهبود کامل پیدا می کنند. توجه داشته باشید که دیسک بیماری بسیار شایع است به طوری که در جوامع ، حدود 12 درصد افراد جامعه در هر زمان به بیماری دیسک کمر مبتلا هستند.

روش های درمان دیسک کمر

1- طب سوزنی

طب سوزنی یکی از بهترین روش های درمان دیسک کمر است. همه بیماران مبتلا به به پارگی دیسک با دارو خوب نمی شوند همه بیماران با طب سوزنی نیز خوب نمی شوند. در این روش در نقاط خاصی از بدن فشار ایجاد می شود که سبب تحریک اعصاب در آن ناحیه می شود.  سوزنی در محل بین ستون مهره ها  وارد می شود که باعث بهبود درد در آن نقطه از بدن می‌شود.

2- داروهای دیسک کمر

یکی دیگر از روش های درمان دیسک کمر مصرف داروهای مسکن بدون نسخه و داروهای استروئیدی است. اگر درد شما خفیف تا متوسط ​​است، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول، سایرین)، ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) را توصیه کند. علاوه بر این یک داروی شل کننده عضلانی مانند متوکاربامول یا تیزانیدین نیز در کنار آن مصرف می شود. داروی دیگری که کمک می‌کند داروهایی که انتقال درد را مهار می‌کنند شامل پرگابالین و گاباپنتین است.

تزریق کورتیزون اگر درد شما با داروهای خوراکی بهبود نیافت، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدی را توصیه کند که می تواند در ناحیه اطراف اعصاب نخاعی تزریق شود.

3- فیزیوتراپی و درمان دیسک کمر

یکی از راه های درمان دیسک کمر فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست ها می توانند موقعیت ها و تمرین هایی را به شما نشان دهند . درمان فیزیکی فعال شامل تمرینات پایداری و تقویت کننده هسته، ورزش‌های هوازی در آب، تمرینات کششی و بدنسازی کم برخورد است. گذشته از درمان‌های فیزیکی، فیزیوتراپیست‌ها آموزش‌های مربوط به سلامتی را به شما ارائه می‌دهند که تمرکز آن بر تغییر سبک زندگی و رفتار شما است.

ورزش های درمان دیسک کمر

1- ورزش کشش گربه

به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. به آرامی حالت خود را تغییر داده و به کمر خود قوس دهید تا هر سه بخش ستون فقرات، کمر (پایین)، قفسه سینه (میانی) و گردن (فوقانی) در ترکیب با یکدیگر شکل نیم دایره به خود بگیرند و سپس به حالت اول بازگردید. این کار را به آرامی انجام دهید و به خود فشار وارد نکنید. یک چرخه 3-4 ثانیه طول می‌کشد. 5-6 بار این کشش را تکرار کنید.

ورزش گربه برای درمان دیسک کمر
ورزش گربه برای درمان دیسک کمر
مقاله دیگر بانو مگ درباره ورزش کشش گربه شاید برایتان جالب باشد.  بخوانید

2- حرکت بتمن

به شکم دراز بکشید، سر و قفسه سینه خود را کمی از روی زمین بلند کنید و دست‌هایتان را پشت کمر تحتانی خود و رو به زمین قرار دهید (دست‌های را پایین نگه دارید). در ابتدا 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به تدریج زمان را افزایش داده و به 20 ثانیه برسانید. این کار را 8-10 بار تکرار کنید. همچنین می‌توانید به شکم دراز بکشید و سر و قفسه سینه را پایین‌تر و نزدیک به زمین نگه دارید، و به آرامی یک دست و پای مخالف را بالا ببرید. زانوی خود را 7 تا 8 سانتی متر از کف زمین بلند کنید. این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید. این تمرین باید 8 تا 10 بار تکرار شود. قدرت خود را تقویت کنید و به آرامی مدت زمان انجام تمرین را افزایش داده و آن را به 20 ثانیه برسانید.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

3- کششی پیشرفته دیسک کمر

مانند تصویر پایین به شکم دراز بکشید، قسمت فوقانی بدن خود را روی دستانتان قرار دهید و به سمت بالا فشار دهید. در این حالت لگن شما باید روی زمین باشد و پایین کمر و باسن خود را برای یک کشش ملایم آرام کنید. این موقعیت را به مدت 1 ثانیه نگه دارید و سپس 10 بار تکرار کنید

اگر نمی‌توانید صاف دراز بکشید، می‌توانید بایستید و دستانتان را روی لگن خود قرار دهید و کمر خود را به سمت عقب قوس دهید و به این ترتیب مشابه تمرین بالا را انجام دهید.

درمان دیسک کمر
درمان دیسک کمر

عمل جراحي دیسک کمر

تعداد کمی از افراد مبتلا به فتق دیسک نیاز به جراحی دارند. در صورتی که درمان های محافظه کارانه بعد از شش هفته نتواند علائم شما را بهبود بخشد، به خصوص اگر ادامه داشته باشد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد. جراحان می توانند فقط قسمت بیرون زده دیسک را بردارند. به ندرت، کل دیسک باید حذف شود. در این موارد، مهره‌ها ممکن است نیاز به پیوند با پیوند استخوان داشته باشند. برای همجوشی استخوان، که ماه‌ها طول می‌کشد، سخت‌افزار فلزی در ستون فقرات قرار می‌گیرد تا ثبات ستون فقرات را فراهم کند. به ندرت، جراح شما ممکن است کاشت دیسک مصنوعی را پیشنهاد دهد.

اشعه لیزر برای دیسک کمر

در صورتی که بیمار به درمان های فوق پاسخ ندهد ، می‌توان از به کار بردن اشعه لیزر که با یک سوزن در واقع از راه سوراخ بین مهره ای وارد فضای دیسکی می شود استفاده کرد. اشعه لیزر را به این ترتیب وارد فضای دیسک می‌کنند و در داخل فضای دیسک یک حفره کوچک ایجاد می‌شود و در واقع فشار داخل دیسک کم می شود. و درصد موفقیت آن بسیار بالاست.

مقاله دیگر بانو مگ درباره جراحی کانتورینگ یا پیکر تراشی شاید برایتان جالب باشد.  بخوانید

تغییر سبک زندگی

علاوه بر مصرف داروهای مسکن توصیه شده توسط پزشک می توان با اعمال گرما یا سرما به درمان دیسک کمر پرداخت. در ابتدا  از بسته های سرد برای تسکین درد و التهاب استفاده کنید. پس از چند روز، ممکن است برای تسکین و راحتی، به گرمای ملایم تغییر دهید.

پرهیز از استراحت بیش از حد در رختخواب. استراحت زیاد می تواند منجر به سفتی مفاصل و تضعیف عضلات شود.  در عوض، 30 دقیقه در یک موقعیت راحت استراحت کنید و سپس کمی پیاده روی کنید یا کاری انجام دهید. سعی کنید از فعالیت هایی که درد شما را بدتر می کند اجتناب کنید.

از سرگیری فعالیت به آرامی.. مطمئن شوید که حرکات شما آهسته و کنترل شده است، به خصوص خم شدن به جلو و بلند کردن.

ماساژ. این درمان عملی می تواند تسکین کوتاه مدتی را برای افرادی که با کمردرد مزمن سروکار دارند فراهم کند.

منبع: .mayoclinic.org

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا