سلامتقاعدگیورزش

حرکات یوگا برای درمان درد قاعدگی

چطور با یوگا درد قاعدگی مون رو خاتمه بدیم!

بسیاری از خانم ها و دختران جوان در زمان قاعدگی درد های زیادی را تجربه می کنند . این دردها معمولا در ناحیه ی شکم ، لگن (ناحیه ی ران ) و کمر و بالای پاها احساس می شود. اغلب این دردها در روز اول و یک روز پیش از شروع قاعدگی بیشتر است . گاهی درد و گرفتگی به حدی زیاد است که قادر به انجام هیچ کاری نیستید. برای تسکین این دردها می توانید از چند حرکت کششی یوگا استفاده کنید که بسیار برای درمان دردهای شما موثر هستند . در اولین روز قاعدگی معمولا خونریزی و درد بیشتر است . ممکن است احساس کنید انرژی شما نسبت به حالت طبیعی کمتر است . تمرینات با شدت زیاد در این شرایط مناسب نیستند در عوض تمرینات یوگا و تنفس ، حال شما را بهتر می کنند. یوگا سبب کاهش استرس می شود ، انعطاف پذیری را بهبود می بخشد و عضلات را تقویت می کند.

مقاله درمان های خانگی برای تسکین دردهای قاعدگی شاید برای شما مفید باشد. برای مطالعه آن کلیک نمایید .

حرکات یوگا برای درمان درد قاعدگی :

ژست های کبری ، گربه ، گاو و ماهی چند تمرین خوب برای درمان دردهای قاعدگی هستند . با این تمرینات می توانید به درد شدید قاعدگی غلبه کنید و روزهای سخت قاعدگی را به آرامی سپری کنید . بهتر است وقتی بدنتان گرم است مثل زمانی که تازه حمام کرده اید این حرکات را انجام دهید . هر حرکت کششی را 30تا 60 ثانیه نگه دارید ولی سعی کنید تا حدی فشار نیاورید که احساس درد و ناراحتی کنید .

ژست کبری یکی از مهم ترین حرکات یوگا برای درمان درد قاعدگی : 

روی شکم دراز بکشید . پاها را صاف به هم بچسبانید و دستان خودرا درزیر شانه ها قرار دهید با فشار آوردن بر زمین سر وشانه ها را بلند کنید . نفس عمیق بکشید و حدود 30 تا 60 ثانیه در همین حالت باقی بمانید به شرطی که احساس ناراحتی نکنید . سپس به حالت خوابیده ی خود برگردید و نفس عمیق بکشید . نفس کشیدن باید عمیق باشد . سعی کنید هنگام نفس کشیدن شکم را کاملا پر کنید و بعد منقبض کنید. وقتی نفس خود را بیرون می دهید شکم رو به داخل حرکت می کند و نرم می شود . اگر در این حالت قادر به نفس کشیدن نیستید کمی کشش را کم کنید . به حالت عادی برگردید. 2 تا 3 نفس استراحت کنید و دوباره حرکت را تکرار کنید .

حالت گربه  :

حالت گربه یکی از حرکات یوگا برای درمان درد قاعدگی است . روی دست ها و زانوها قراربگیرید و مطمئن شوید که دستانتان مستقیما زیر شانه ها قرار دارند و زانوها نیز مستقیما زیر لگن قرار دارند . نفس عمیق بکشید و شکم خود را به سمت پایین بیآورید در حالیکه سر و گردن کاملا کشیده به سمت بالا قرار می گیرد 30 تا 60 ثانیه در این حالت بمانید و دوباره به حالت اول بازگردید . وقتی آماده ی  تغییر حرکت هستید نفس عمیق بکشید سپس همین طور که نفس خود را بیرون می دهید پشت خود را به سمت بالا حلقوی یا گرد کنید در حالیکه سر و گردن به آرامی به سمت پایین کشیده می شوند . این ژست گربه است . به حالت اول برگردید بین دو حالت هی عقب و جلو بروید و حرکت را تکرار کنید .

تمرینات یوگا برای درمان درد قاعدگی

ژست ماهی :

ژست ماهی یکی دیگر از حرکات یوگا برای درمان درد قاعدگی می باشد. یک بالش روی زمین قرار دهید . پشت و سرخود را روی بالش قرار دهید و پاها را مستقیما در مقابل خود روی زمین قرار دهید بازوها را به راحتی در کنار خود قرار دهید . کف دست ها رو به بالا باشد تا زمانی که احساس راحتی می کنید در این حالت باقی بمانید و به آرامی نفس بکشید  . لطفا زانوها را با پاها صاف روی زمین خم کنید.

تمرینات یوگا برای درمان درد قاعدگی

در روزهای قاعدگی سبک تر میتوانید با انجام ورزش های هوازی و پیاده روی به بهبودی کامل دردها کمک کنید . این نوع فعالیت بدنی نفخ (آب اضافی بدن ) و گرفتگی عضلات را رفع می کند. ورزش های هوازی به گردش خون و ترشح هورمون های خوبی چون اندروفین کمک می کنند . این ورزش ها به تسکین سردرد و مشکلات خلق و خو کمک می کنند.

منبع : 

https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/health-wellness-and-safety-resources/helping-hands/yoga-exercises-and-menstrual-cramps

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا