سلامتطب سنتی

فواید طب سوزنی

مزایا و معایب طب سوزنی

طب سوزنی نوعی درمان مکمل است که شامل قرار دادن سوزن های بسیار نازک در بدن است. پزشکان برای درمان مسائل مختلف سلامتی، سوزن‌ها را در مکان‌ها و اعماق مختلف وارد می‌کنند. از فواید طب سوزنی، می توان به تسکین درد و درمان طیف وسیعی از مشکلات بدن  اشاره کرد. بیماری های اسکلتی-عضلانی، سردرد، بیماری صبحگاهی و سیاتیک تنها چند نمونه از بیماری هایی است که به طور موثر درمان می شوند. برخی معتقدند که طب سوزنی با ایجاد تعادل در انرژی های حیاتی، کار می کند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این درمان بر روی اعصاب کار می کند.

طب سوزنی روش معجزه‌بخش برای درمان بیماری‌ها به‌شمار می‌رود. این روش درمانی ساده و کم‌هزینه، با بهبود طیف وسیعی از بیماری‌ها از دل‌درد و حالت تهوع، تا استرس و دردهای مزمن، لایق بی‌چون‌و‌چرای عنوان «درمان معجزه‌بخش» است و روزانه بر طرفداران خود می‌افزاید.

فواید طب سوزنی
فواید طب سوزنی

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن در بدن برای تحریک اعصاب حسی در پوست و عضلات است. که به درمان درد مزمن  فیزیکی کمک می کند. طب سوزنی ریشه در طب سنتی چینی (TCM) دارد و اکنون یک درمان مکمل رایج در سراسر جهان است. متخصصان طب سوزنی معتقدند که بیماری ها، نتیجه عدم تعادل نیروهای بدن است. طبق TCM، Qi از طریق نصف النهارها یا مسیرها در بدن انسان جریان دارد. این مریدین ها و جریان های انرژی از طریق 361 نقطه طب سوزنی در بدن قابل دسترسی هستند. قرار دادن سوزن ها در این نقاط با ترکیب های مناسب، جریان انرژی را به حالت تعادل برمی گرداند.

مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد، نشان می‌دهد که بسیاری از نقاط طب سوزنی در مکان‌هایی هستند که تحریک می‌تواند بر فعالیت نورون‌های حسی متعدد تأثیر بگذارد. این سایت ها با نام فیلدهای گیرنده نیز شناخته می شوند. تحریک فیزیکی با ورود سوزن در این نقاط ممکن است بر پردازش درد در سیستم عصبی مرکزی و ماهیچه‌ها تأثیر بگذارد و جریان خون را به قسمت‌های خاصی از بدن افزایش دهد. یک متاآنالیز در سال 2018 از تأثیر طب سوزنی بر درد مزمن نشان داد که این عمل می تواند مزایای تسکین درد قابل تشخیص از دارونما را ارائه دهد. با این حال، مکانیسم دقیق عملکرد طب سوزنی مشخص نیست.

ورود هر سوزن طب سوزنی، یک آسیب جزئی به آن ناحیه از بدن وارد می‌کند. این آسیب آنقدر خفیف است که ناراحتی کمی ایجاد می‌کند، با این حال، سیگنال تا حدی کافی است که بدن بداند که باید پاسخ دهد. این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی، تقویت گردش خون در ناحیه مشکل‌دار، بهبود زخم و کاهش درد است.

مقاله دیگر بانو مگ درباره 5 راه کار خانگی برای درمان ترک های پوستی شاید برایتان جالب باشد.  بخوانید

فواید طب سوزنی

 • غیر تهاجمی
 • هزینه‌های درمانی بسیار کم‌تر
 • بدون درد، خونریزی یا کبودی
 • بدون عوارض جانبی خاص
 • بهبود مشکلات جانبی بیمار مانند تمایل به سیگار، اختلال خواب و استرس

بیماری ها و آسیب هایی که طب سوزنی موفق به درمان آن ها شده است :

 • تاندونیت حاد و مزمن
 • آسیب های ناشی از کارکشیدن بیش از حد از عضله در ورزش
 • درد پس از عمل جراحی
 • جراحات ناشی از تصادفات رانندگی و آسیب های شغلی
 • درد مزمن
 • سردرد
 • کمر درد ( طب سوزنی کمر )
 • دیسک گردن
 • آلرژی ها
 • افسردگی و اضطراب
 • استئوآرتریت
 • #درمان حالت تهوع

عوارض طب سنتی

همه درمان ها هم خطرات و هم فواید دارند. یک فرد همیشه باید قبل از انجام هر گونه درمانی به دنبال مشاوره پزشکی باشد. خطرات احتمالی طب سوزنی شامل این موارد می شود. ممکن است خونریزی، کبودی و درد در محل‌های تزریق ایجاد شود. سوزن های استریل نشده ممکن است منجر به عفونت شود. در موارد نادر، سوزن ممکن است بشکند و به اندام داخلی آسیب برساند.سازمان غذا و دارو (FDA) سوزن های طب سوزنی را به عنوان ابزار پزشکی تنظیم می کند. ساخت و برچسب آنها باید استانداردهای خاصی را رعایت کند. سوزن‌ها باید استریل، غیرسمی  و یک بار مصرف باشند.

سخن پایانی

افراد ممکن است پس از ورود سوزن، احساس گزگز بسیار کوتاهی داشته باشند. به طور معمول، سوزن ها برای 20 تا 60 دقیقه در جای خود باقی می مانند، اگرچه بسته به روش متفاوت است. در برخی از روش‌ها، متخصص طب سوزنی گاهی سوزن‌ها را پس از قرار دادن سوزن گرم می‌کند. تعداد درمان هایی که یک فرد نیاز خواهد داشت بستگی به مورد فردی او دارد. فردی که یک بیماری مزمن دارد ممکن است به یک یا دو درمان در هفته طی چند ماه نیاز داشته باشد. یک مشکل حاد سلامتی معمولاً پس از 8 تا 12 جلسه بهبود می یابد. طب سوزنی یک درمان مکمل است و نباید جایگزین درمان های توصیه شده توسط پزشک شود. قبل از انجام طب سوزنی برای درمان درد مزمن یا سایر شرایط، فرد باید از یک پزشک مراقبت های اولیه مشاوره بگیرد.

منبع : medicalnewstoday.com

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا