تفریح و سرگرمیروانشناسیسلامتکودکان

زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان

کودکان باید چند ساعت از رسانه ها و نمایشگرها استفاده کنند؟

بچه ها دوست دارند ساعت ها تلویزیون تماشا کنند. یا از نمایشگرها استفاده کنند. اما استفاده ی زیاد بر رشد کودک تأثیر می گذارد. و سبب مشکلات وزن و خواب می شود. کودکان کمتر از 18 ماه نباید از صفحه نمایش استفاده کنند. تماشای محدود و با کیفیت بالا (با یک بزرگسال) برای کودکان 18 تا 24 ماهه توصیه می شود و از 2 تا 5 سال، استفاده از صفحه نمایش باید به یک ساعت در روز محدود شود. کودکان در سن مدرسه نیز به محدودیت های ثابت نیاز دارند.شما باید زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان را بدانید. در این مقاله می خواهیم با زمان مجاز استفاده از نمایشگرها برای کودکان بیشتر آشنا شویم.

استفاده از صفحه ی نمایش  شامل تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، انجام بازی‌های ویدیویی و استفاده از رایانه، تلفن یا تبلت است. با گسترش کووید 19 استفاده از این وسایل بین کودکان بیشتر شده است.

زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان
زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان

زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان

وقتی صحبت از تربیت بچه ها می شود، چیزی که ایده آل است همیشه عملی نیست. درست است که زمان استفاده بیش از حد از صفحه نمایش دارای معایبی است ولی گاهی والدین برای آرام کردن یا پرت کردن حواس کودک در هنگام بی حوصلگی یا بی قراری از این وسایل استفاده می کنند. یا وقتی در سفر هستید و فرزندتان بیش از قبل از موبایل یا تبلت استفاده می کند، قابل درک است که برای چند ساعت بیشتر استثنا قائل شوید.

و البته، اگر فرزند شما در سن مدرسه است و در یادگیری مجازی شرکت می‌کند، به احتمال زیاد زمان استفاده از نمایشگرها فراتر از حد ایده‌آل خواهد بود اگرچه ممکن است بخواهید مدت زمان نمایش غیرمدرسه‌ای را در روزهای مدرسه محدودتر کنید تا مقیاس را کمی متعادل کنید. با این حال، دانستن اینکه چه چیزی ایده آل است، مفید است، بنابراین والدین می توانند تصمیمات آگاهانه و متعادلی برای خانواده خود بگیرند.

کودکان کمتر از 18 ماه

به غیر از چت ویدیویی در کنار بزرگسالان، از تماشای نمایشگرها که شامل موبایل، تبلت و تلویزیون هستند اکیدا خووداری کنند.زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان زیر 18 ماه صفر است.

18 تا 24 ماه

برنامه‌های محدود و با کیفیت بالا که با یک بزرگسال مشاهده می‌شوند بهترین هستند. تماشای انفرادی مناسب سن آنها نیست.

2 تا 5 سال

استفاده از صفحه نمایش نباید بیش از 1 ساعت باشد. برنامه ها باید تعاملی، بدون خشونت، آموزشی و اجتماعی باشد. مشاهده مشترک توصیه می شود. یعنی برنامه های آموزشی را همراه با یکی از والدین خود تماشا کنند. زمان مجاز استفاده ازموبایل و تلویزیون برای کودکان در این رده ی سنی باید تا حد زیادی محدود شود چرا که این کودکان بسیار آسیب پذیر هستند.

5 سال و بالاتر

محدودیت‌های ثابتی را برای زمان نمایش روزانه و انواع رسانه‌ها اعمال کنید. رسانه را با فرزندتان انتخاب کرده و مشاهده کنید. به کودک خود در مورد ایمنی آنلاین و احترام به دیگران در فضای آنلاین آموزش و آگاهی کافی بدهید.

زمان مجاز استفاده از نمایشگرها برای کودکان

طبق گزارش Common Sense Media، کودکان از بدو تولد تا 8 سالگی به طور متوسط ​​روزانه حدود دو ساعت و نیم از رسانه های صفحه نمایش استفاده می کنند. با این حال، از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. تقریباً یک چهارم کودکان تا سن 8 سالگی هیچ رسانه ای را تماشا نمی‌کنند و تقریباً یک چهارم آنها روزانه بیش از چهار ساعت را در صفحه نمایش خود می‌گذرانند.

 معایب زمان زیاد صفحه نمایش چیست؟

دلیل محکمی وجود دارد که نشان می دهد زمان زیاد استفاده از رسانه ها می تواند برای بچه ها مضر باشد. در اینجا برخی از نگرانی های اصلی آورده شده است. آسیب به رشد اجتماعی، عاطفی و رفتاری بزرگترین نگرانی والدین است  و دلیل خوبی برای نگرانی وجود دارد. مطالعات نشان داده است که کودکانی که بیش از زمان توصیه شده را در موبایل یا تبلت می گذرانند، به احتمال زیاد رفتارهای بیش فعال و بی توجهی نشان می دهند، تکانشگرانه عمل می کنند و تصمیمات ضعیف تری می گیرند.

کودکانی که در اوایل کودکی تا پیش دبستانی بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند، در تفکر، زبان و مهارت های اجتماعی تاخیر نشان می دهند. و تماشای محتوای خشونت‌آمیز ممکن است به مشکلات رفتاری در کودکان تبدیل شود زیرا آنها می‌ترسند یا از آنچه تماشا کرده‌اند الگوبرداری می‌کنند. مطالعات در حال انجام توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH) روی بیش از 4500 نوجوان پیش‌نوجوان نشان می‌دهد که افرادی که بیش از دو ساعت در روز را با موبایل و تلویزیون می‌گذرانند، در آزمون‌های زبان  نسبت به افرادی که زمان کمتری را در این رسانه ها می‌گذرانند، امتیاز کمتری کسب کرده‌اند. و کسانی که بیش از هفت ساعت وقت می گذارند، با نازک شدن زودرس لایه بیرونی مغز که اطلاعات حسی را پردازش می کند ، روبه رو می شوند.

اضافه وزن

کودکانی که زمان زیادی را در رسانه ها و نمایشگرها می گذرانند. تحرک کمتری دارند. و بسیاری از آنان در هنگام تماشای برنامه از تنقلات استفاده می کنند. مطالعات تأیید کرده‌اند که استفاده بیش از حد از نمایشگرها به چاقی کودکان و افزایش وزن در آینده کمک می‌کند و کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش به معکوس کردن این روند کمک می‌کند.

یک مطالعه پنج ساله روی بیش از 3500 کودک در 8 کشور نشان داد که کودکان به ازای هر ساعت اضافی استفاده از نمایشگرها، 16 درصد بیشتر در معرض اضافه وزن یا چاقی هستند. همین مطالعه نشان داد که هر ساعت خواب کمتر با 23 درصد افزایش خطر اضافه وزن یا چاقی مرتبط است.

مشکلات خواب

هر چه کودکان زمان بیشتری را به تماشای نمایشگرها  بگذرانند به خصوص در عصر خواب کمتری می کنند. کارشناسان تاکید می کنند که کودک در اتاق خوابش نباید نمایشگر داشته باشد.  نور ساطع شده از صفحه نمایش ممکن است ترشح ملاتونین را به تاخیر بیاندازد و خوابیدن را سخت تر کند. (این برای بزرگسالان نیز صادق است، اما کودکان دو برابر بیشتر به قرار گرفتن در معرض نور حساس هستند). زمان مجاز استفاده از نمایشگرها برای کودکان باید محدود شود به خصوص پیش از خواب.

استفاده از نمایشگر ها در کودکی سبب اعتیاد کودکان می شود به طوری که شما در بزرگسالی نمی توانید آنها را از این رسانه ها جدا کنید. بر اساس مطالعه ای که بر روی بیش از 40000 کودک دو تا 17 ساله انجام شد، کودکانی که هفت ساعت یا بیشتر در روز را از تلویزیون یا موبایل استفاده می کنند، بیش از دو برابر بیشتر از کودکانی که یک ساعت در روز این کار را می کنند دچار افسردگی یا اضطراب می شوند. این مطالعه همچنین نشان داد که کاربران زیادی از رسانه ها کنجکاوی، خودکنترلی و ثبات عاطفی کمتری نشان می دهند. استفاده از رسانه ها خیلی بد نیست اما کودک شما هنوز باید زمان زیادی برای فعالیت های سالم دیگر مانند بازی فعال، مطالعه و تعامل با دیگران داشته باشد.

چگونه قانون گذاری کنیم

شما باید برای زمان مجاز استفاده از نمایشگرها برای کودکان قانون گذاری کنید. شاید شما در مورد این قضیه افراطی عمل کنید که اصلا درست نیست چون کودک شما سعی می کند به بهانه های مختلف به سراغ موبایل و آی پد برود. مگر اینکه قوانین ثابتی برای آنها بگذارید. شما همیشه خانواده ی خود و شرایطش را بهتر می شناسید و بهتر می توانید قوانینی بگذارید که خود نیز از آن پیروی کنید.

فناوری به سرعت در حال  پیشرفت است و با توجه به بسیاری از محصولات جدید که برای کودکان خردسال طراحی شده و به بازار عرضه شده است، والدین اغلب در نهایت احساس گناه یا سرخوردگی می کنند. مشکل بسیاری از والدین خوش‌نیت این است که قوانین محدودکننده یا منع تماشای نمایشگر می‌تواند سخت باشد. برای شناسایی اولویت‌های خود و ایجاد استراتژی‌هایی که ممکن است برای خانوادتان مفید باشد، از ابزار آنلاین AAP برای ارائه یک طرح رسانه‌ای خانواده استفاده کنید. شما می توانید آن را با توجه به سن فرزندان، ارزش های خود و روال خانواده خود شخصی سازی کنید.

مقاله ی پیشنهادی: تاخیر گفتاری در کودکان

منبع: https://www.babycenter.com/child/activities-and-play/screen-time-kids_10408590

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا