آرایش و زیباییجراحی هاسلامت

سوالات متداول در مورد جراحی بینی

آنچه باید در مورد جراحی بینی بدانید

تغییرات بسیار جزئی در ساختار بینی شما  که اغلب در میلی متر اندازه گیری می شود، می تواند تفاوت زیادی در ظاهر بینی شما ایجاد کند. اغلب اوقات، یک جراح با تجربه می تواند نتایجی را که هر دوی شما از آن راضی هستید ایجاد کند. اما در برخی موارد، تغییرات جزئی کافی نیست و شما و جراحتان ممکن است تصمیم بگیرید برای تغییرات بیشتر، جراحی دوم را انجام دهید. در این صورت، باید حداقل یک سال برای جراحی بعدی صبر کنید، زیرا بینی شما در این مدت ممکن است دچار تغییراتی شود. حتما قبل از انجام جراحی بینی این سوالات متداول در مورد جراحی بینی ذهن شما را به خود مشغول کرده است که ما سعی داریم در اینجا به همه ی آنها پاسخ دهیم.

سوالات متداول جراحی بینی
سوالات متداول جراحی بینی

سوالات متداول در مورد جراحی بینی

 

رینوپلاستی چه تفاوتی با سپتوپلاستی دارد؟

رینوپلاستی نوعی جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجایی که هم تنفس و هم شکل بینی به هم مرتبط هستند، گاهی اوقات ممکن است جراحی زیبایی بینی نه تنها برای تغییر ظاهر بینی بلکه برای بهبود تنفس از طریق بینی انجام شود. سپتوپلاستی یک جراحی برای بهبود تنفس با صاف کردن دیواره داخل بینی است که مجاری بینی را به سمت راست و چپ (تیغه بینی) تقسیم می‌کند. هنگامی که سپتوم کج است، تنفس از طریق بینی دشوارتر می شود. سپتوپلاستی اغلب با رینوپلاستی ترکیب می شود.

آیا جراحی بینی یک عمل ساده است؟

خیر. جراحی بینی یک عمل چالش برانگیز است. این ناشی از چندین عامل است. اول اینکه بینی یک شکل سه بعدی پیچیده دارد که در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در حین جراحی بینی اغلب بسیار کوچک است. اما این تغییرات می تواند تفاوت عمده ای در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کند. از آنجایی که این تغییرات کوچک هستند، حاشیه خطا نیز کم است.

آیا خطراتی وجود دارد؟

همه جراحی ها خطراتی دارند. خوشبختانه خطرات جراحی بینی کوچک و عوارض نادر است. قبل از عمل، پزشک در مورد خطرات و مزایای جراحی با جزئیات با شما صحبت خواهد کرد.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی را پرداخت می کند؟

گاهی اوقات بیمه هزینه جراحی بینی را پرداخت می کند، اما بستگی به بیمه نامه دارد. قبل از برنامه ریزی برای جراحی، مطب پزشک به شما کمک می کند تا مجوز کتبی قبلی از شرکت بیمه خود دریافت کنید. اگرچه این تضمینی برای پوشش نیست. شما می توانید از طریق بیمه ی تکمیلی مقداری از هزینه ها را بپردازید. گاهی اوقات بیمه بخشی از جراحی بینی را پرداخت می کند، اما سایر قسمت ها را نمی پردازد. در این موارد می توانید با دفتر بازرگانی تماس بگیرید تا قیمت عملیات را دریافت کنید.

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه رینوپلاستی به عوامل مختلفی از جمله پیچیدگی جراحی، آموزش و تجربه جراح بستگی دارد. با توجه به افزایش تورم در کشورمان دائم قیمت ها در حال تغییر است. در کشور ما هرچه هزینه ی بیشتری پرداخت شود کار با کیفیت تر خواهد بود پس گول هزینه های پایین را نخورید. با توجه به اینکه استاندارد و نظارت خاصی بر این موضوع نیست خودتان باید تحقیق کنید و یک جراح خوب و زبده پیدا کنید که امتحانش را پس داده باشد.

آیا می توانم ببینم که بینی من بعد از عمل چه شکلی می شود؟

بله. قبل از مشاوره، پزشک شما از چندین نما از صورت شما عکس های استاندارد می گیرد. این عکس‌ها را می‌توان دستکاری کرد تا به شما ایده دهد که بینی شما بعد از جراحی چگونه به نظر می‌رسد.

آیا جراحی بینی دردناک است؟

برای اکثر مردم نه. یک روز پس از جراحی، اکثر افراد درد خود را بین 0 تا 4 از 10 ارزیابی می کنند.

بینی را باند پیچی می کنند؟

خیر. باندپیجی می تواند بسیار اذیت کننده باشد. اما احتمالاً چند آتل نرم در بینی خود خواهید داشت. این آتل ها سوراخی در خود دارند تا تنفس از طریق آنها حداقل برای چند روز امکان پذیر باشد. پزشکان در ویزیت یک هفته ای به راحتی این آتل ها را برمی دارند.

تا کی کبودی می ماند؟

کبودی طبیعی است. اگر مقداری کبودی جزئی دارید، معمولاً یک هفته یا بیشتر طول می کشد. قرار دادن بی حس کننده موضعی در پوست، بینی را در حین جراحی منحرف می کند و بسیاری از تغییرات ظریف ایجاد شده را پنهان می کند. رینوپلاستی همچنین برنامه استاندارد یا ترتیب مراحل مشخصی ندارد. پزشکان هر عمل را با توجه به نیازهای بیمار انجام می دهند.

آیا لازم است در بیمارستان بمانم؟

تقریباً تمام افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می دهند می توانند با خیال راحت بیمارستان را در همان روز پس از جراحی ترک کنند. در موارد نادر، در صورت داشتن حالت تهوع یا سایر مشکلات سلامتی که نیاز به نظارت دارند، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانند.

دوره نقاهت چقدرطول می کشد؟

برای یک هفته مرخصی از محل کار یا مدرسه برنامه ریزی کنید. در هفته اول هر روز احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته پس از جراحی، افراد معمولاً احساس می کنند دوباره خودشان هستند. پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت. رفع تورم ممکن است چندین ماه طول بکشد، اگرچه اکثر مردم بعد از چند ماه دیگر متوجه آن نمی شوند. افراد معمولاً پس از یک هفته به انجام بیشتر فعالیت‌ها برمی‌گردند و بعد از دو تا چهار هفته همه فعالیت‌ها را از سر می‌گیرند.

مقاله ی پیشنهادی: جراحی بینی و مراقبت های پس از آن

منبع: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا