بارداری و زایمانسلامت

چگونه از شر دردهای پس از زایمان خلاص شویم؟

برای مقابله و کنترل دردهای پس از زایمان این مقاله را مطالعه کنید

درد عضلانی یکی از شایع ترین دردهای پس از زایمان می باشد

درد عضلانی یکی از شایع ترین دردهای پس از زایمان می باشد. ممکن است متوجه شوید که کل بدن شما به علت فشار زیادی که آمده است دردناک شده است. و قسمت های پایین در بدن شما زخم شده است. حتما تعجب می کنید که چرا دست ها و پاهایتان این گونه دردناک شده اند . وقتی می گویند زایمان یکی از دشوارترین کارها در جهان هستی است شوخی نمی کنند .

زایمان باعث کشیدگی و سفتی عضلات می شود . گاهی ممکن است قسمت مقعد و باسن شما نیز زخم شود که علت آن ممکن است قرار گرفتن پاها روی رکاب صندلی زایمان باشد که ممکن است ساعت ها طول بکشد . اگر زایمان اپیدورال استفاده کرده باشید که بی حسی از کمر است، ممکن است کمرتان دردناک شده باشد . حتما پس از زایمان حرکت کنید و یک جا ننشینید تا عضلات شما کم کم باز شوند و درد های پس از زایمان شما کم شود . ممکن است برای شما داروهایی تجویز شود که حتما آنها را مصرف کنید تا به کاهش درد شما کمک کنند .

دردهای پس از زایمان
دردهای عضلانی پس از زایمان

درد در نواحی پایین تنه

خب اینکه نواحی تناسلی و باسن شما بعد از زایمان دردناک باشند امری طبیعی است احتمالا درد در ناحیه واژن تا راست روده احساس می شود . چرا که کل این ناحیه کشیده و باز شده است تا شما بتوانید فرزند خود را به دنیا بیـاورید . این عضلات پس از تولد به آرامی به شکل ماقبل خود باز می گردند . این بافت ها ممکن است به علت فشار زیاد متورم شوند بنابراین بهترین راه برای رفع درد و تورم استفاده از کیسه ی یخ در این ناحیه است به خصوص اگر در این ناحیه بخیه داشته باشید . حتما درد زیادی در این ناحیه احساس خواهید کرد به خصوص اگر از دستگاه مکش یا پنس استفاده شده باشد . بافت های شما آسیب بیشتری دیده اند پس از زایمان برای رفع تورم و درد از کیسه ی آب یخ استفاده کنید .

وان آب گرم نیز یک راه حل مفید و کارآمد است . بیمارستان یا زایشگاه نحوه ی انجام این حمام را به شما آموزش می دهد . برخی بیمارستانها  وان آب گرم همراه با گیاه ستیز برای بهبود سریع تر زخم ها پیشنهاد می دهند . همچنین می توانید برای تسکین بافت ها از لنت های خنک کننده TUCKS بر روی پدهای بهداشتی خود استفاده کنید تا بهبودی با سرعت بیشتری انجام گیرد .

بسته به میزان درد ، شما می توانید از داروهای بدون نسخه و یا تجویز پزشک استفاده کنید تا این روزهای ویژه را با آرامش و خاطره ی خوش پشت سر بگذارید .

دردهای رحمی بعد از زایمان 

رحم شما برای بازگشت به اندازه ی پیش از زایمان دائم در حال انقباض خواهد بود که شما ممکن است این انقباضات را احساس کنید .به خصوص در زمان شیردهی به دلیل آزاد شدن هورمون هایی که در شیر دهی آزاد می شود که بدترین حالت را دارد و ممکن است این حالت تا شش هفته به طول بیانجامد . البته نه به شدت روزهای اول .

برای تسکین این دردها بطری آب گرم یا پد گرم کننده را روی شکم خود بمالید همچنین از مسکن های بدون نسخه مثل ایبوپروفن می توانید استفاده کنید که بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر به نوزاد خود شیر مادر می دهید .

سردردهای  پس از زایمان

دو نوع سر درد پس از زایمان داریم که نوع اول به علت تغییر سطح هورمون ها و نوع دوم فقط به دنبال بی حسی اپیدورال یا ستون فقرات اتفاق می افتد که خیلی شایع نیست . آرامش خود را حفظ کنید و بسته به میزان شدت این سردردها به پزشک مراجعه کنید .

اگر علت این سردردها بی حسی اپیدورال باشد با درازکشیدن چند روزی به پشت درمان می شود . پزشک پیشنهاد می کند که کافئین مصرف کنید که بهبودی سریع تر اتفاق بیافتد و گاهی علت این سردردها سوراخ شدن نخاع و نشت مایع نخاعی به بیرون است که باعث سردرد می شود .

برای درمان در محل پارگی خون اتولوگ به صورت اپیدورال تزریق می شود. که این خون به عنوان انسداد کننده ی نشت مایع مغزی نخاعی عمل می کند. و به مرور سردرد شما بهبود می یابد. برخی بیماران نیاز به بیش از یک پچ خون ، جهت تسکین سردرد دارند .

یکی از دردهای پس از زایمان درد پستان ها می باشد

وقتی شیر مادر وارد سینه های شما می شود ممکن است احساس سیری و گرمی کنید که البته در همه ی افراد این گونه نیست . بهترین راه درمان استفاده از سوتین تنگ و بدون مواد تحریک کننده است . از پمپاژ شیر خودداری کنید چرا که سبب تولید شیر بیشتر و احساس درد بیشتر می شود . اجازه دهید کودک هر طور که دوست دارد شیر بخورد . بدن شما به سرعت شیر مورد نیاز را تامین و تنظیم می کند . می توانید از مشاورهای شیردهی در این زمینه کمک بگیرید . از کیسه ی آب گرم نیز می توانید کمک بگیرید . اگر کیسه ی آب گرم دردسترس ندارید یک پوشک نوزاد را که با آب داغ خیس و سنگین شده است روی سینه ی خود قرار دهید تا درد ها تسکین یابد .

دردهای پس از زایمان قابل درمان هستند از کمک گرفتن نترسید و از مصرف داروها ضد درد امتناع نکنید برای اینکه از وجود نوزاد خود لذت ببرید باید زودتر از شر این دردها نجات پیدا کنید .

مقاله ی پیشنهادی :  بارداری و خطرات آن در دوران کرونا 

منبع : 

https://www.verywellfamily.com/postpartum-pain-relief-2759440

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا