خانه داریدکوراسیوندنیای مدسبک زندگی

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

15 نکته ی مهم که باید در مورد دکوراسیون آشپزخانه ی خود بدانید

در این مقاله به 15 نکته ی کلیدی در مورد دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی آسپزخانه اشاره می کنیم. با توجه به این نکات آشپزخانه ای خواهید داشت که آن را دوست خواهید داشت. برنامه ریزی دقیق لازم است تا آشپزخانه، زیبا و کاربردی باشد. در اینجا 20 نکته وجود دارد که هنگام طراحی آشپزخانه باید به آنها توجه کنید.

آشپزخانه شما میزبان طیف گسترده ای از کارهای مهم روزمره است.  بنابراین باید هم قابل استفاده باشد و هم ظاهر خوبی داشته باشد.

محلی که می خواهید درآن هم آشپزی کنید و هم از زندگی لذت ببرید باید از  طراحی دقیقی برخواردار باشد.  آشپزخانه می تواند به تحقق این امر کمک کند. اگر قصد بازسازی آشپزخانه یا طراحی آشپزخانه جدید را دارید. این نکات به شما کمک می کند فضایی ایجاد کنید که دوست داشته باشید.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی

 

1. فضاهای پرتی را از بین ببرید

یکی از نکاتی که در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی آشپزخانه باید به آن توجه کنید فضاسازی است . هنگام سازماندهی آشپزخانه، به چیدمان وسایل و کاربرد آنها خوب فکر کنید. ظروف صبحانه و کاسه ها را نزدیک میز صبحانه قرار دهید.

وسایل بسته بندی ها و ظروف پلاستیکی را در داخل کابینت ها جا دهید. ظروف را در نزدیک ماشین ظرفشویی قرار دهید تا روندجابه جایی بهتر صورت گیرد.  خیلی به چیدمان اهمیت دهید تا فضای اضافی باقی نماند. این گونه آشپزخانه بزرگ تر به نظر می رسد.

2. فضای کافی برای راه رفتن درآشپزخانه ایجاد کنید

اطمینان حاصل کنید که پلان آشپزخانه شما شامل فضای کافی بین کابینت و جزیره ی وسط  باشد. تا بتوانید به راحتی در فضای آشپزخانه حرکت کنید. و دائم به وسایل برخورد نکنید.

به عنوان یک قاعده کلی، عرض مسیرعبور و مرور در آشپزخانه باید حداقل 90 سانتی متر باشد. عرض راهروهای داخل منطقه پخت و پز باید 1 متر برای آشپزخانه یک نفره و 1 متر و 20 سانتی متر برای آشپزخانه ی دو نفره در نظر گرفته شود.  هنگام طراحی آشپزخانه به این نکته حتما توجه شود.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی

 

3. تردد مستقیم از طریق آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید به رفت و آمد توجه کنید.  هنگام طراحی آشپزخانه یک نکته ی مهم عبور و مرور کودکان است.  برای طراحی آشپزخانه مناسب بچه ها، اجاق گاز را از مناطق تردد دور نگه دارید تا کودکان در هنگام عبور به دستگیره ها برخورد نکنند. که باعث نشت گاز می شوند. همچنین، یخچال باید در جایی قرار داده شود که در دسترس همگان باشد.

4. به گوشه کنار ها توجه کنید

از نکاتی که شاید افراد در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی آشپزخانه به آن توجه نکنند، گوشه کنار هاست. هنگام تصمیم گیری در مورد محل قرار دادن کابینت و لوازم، به گوشه ها توجه کنید. کابینت ها را طوری طراحی کنید که درب ها جای چرخش داشته باشند و قابل باز و بسته شدن باشند.

وسایل را جایی قرار دهید که هنگام باز و بسته شدن درب کابینت ها به آنها برخورد نکنند.

.5. مایکرویو در ارتفاع مناسب قرار داده شود

ارتفاع و مکان مناسب برای اجاق مایکروویو بسته به آشپز یا ماهیت آشپزخانه ی کودک متفاوت است. برای بزرگسالان، 38 سانتی متر بالاتر از سطح میز ، ارتفاع مناسب مایکروویو است. اگر بچه ها از این دستگاه استفاده می کنند، ممکن است تنظیم زیر میز کار ایمن تر و مناسب تر باشد.

6.به کارایی جزیره ی وسط توجه کنید

وقتی صحبت از جزیره ی  آشپزخانه می شود، منظور کارایی آن است. قبل از در نظر گرفتن طرح، به نحوه ی استفاده از جزیره در فضا فکر کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید در جزیره آشپزخانه غذا بپزید و غذا بخورید. فضای کافی را طوری برنامه ریزی کنید تا آشپزخانه با خیال راحت از ناهار خوری جدا شود. جزیره همچنین می تواند به عنوان سینک ظرف شویی استفاده شود. و از کابینت های زیرین آن برای جا دادن ظروف مصرفی استفاده شود .

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه

7. میز مناسب برای آشپزخانه در نظر بگیرید

یکی از مهم ترین چیز در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و طراحی داخلی آشپزخانه میز است. به نیازهای خود برای تهیه غذا فکر کنید تا به شما در انتخاب میز کمک کند. آشپزهایی که دوست دارند آشپزی کنند نسبت به کسانی که به ندرت غذا می پزند یا غذاهای ساده تهیه می کنند به میز اهمیت می دهند. علاوه بر این ، استفاده از دو ارتفاع روی میز می تواند پخت غذا را آسان کرده و به کودکانی که در تهیه غذاها مشغول هستند کمک کند.

اگر جزء خانواده های پر جمعیت هستید باید وسایل را نیز بزرگتر در نظر بگیرید. به عنوان مثال ، اجاق مایکروویو بزرگ یا کابینت هایی با رویه های پهن که شما را در امر آشپزی یاری کنند. اگر واقعا یک آشپز باشید به اهمیت این موضوع پی برده اید. که چقدر بی نظمی در کیفیت آشپزی شما موثر خواهد بود .

8. روغن ها و ادویه جات را در قفسه ای مرتب قرار دهید

برنامه ریزی کنید تا ملزومات مهم آشپزی را در فضا به طور مستقیم در اطراف محدوده قرار دهید. یک قفسه را در کنار یا پشت محدوده قرار دهید تا روغن های پخت و پز، ظروف و ادویه جات در دسترس شما باشد. از قلاب های S برای آویزان کردن  قابلمه ها و ماهیتابه ها استفاده کنید. .

9.محلی مناسب برای چاقوها آماده کنید

چاقوها را روی یک نوار مغناطیسی آویزان کنید که با ضربه به جایگاه خود بچسبند. آن را بالای سطح پیشخوان که معمولاً برای آماده سازی مواد اولیه استفاده می کنید قرار دهید. این امر باعث می شود که چاقوی مناسب برای کار را به راحتی تشخیص دهید و اقلام خطرناک را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

10.زباله ها را بازیافت کنید

مکانهایی را برای زباله و بازیافت طراحی کنید تا مرتب سازی تا حد ممکن آسان شود. ظروف شیشه ای را در کابینت ها جا دهید.  یک کشو یدکی می تواند روزنامه های قدیمی و دیگر کاغذها را برای بازیافت نگه دارد. همیشه همه یک کشو دارند که وسایل به درد نخور را در آن قرار می دهند.

11.موارد پر مصرف را در قفسه های مخصوص تعبیه کنید

هنگام سازماندهي انبار و ساير فضاهاي نگهداري مواد غذايي، مواد و خوراکي هايي که اغلب استفاده مي شوند را به راحتي در دسترس قرار دهيد. هنگام چیدمان وسایل، نیازهای دیگر اعضای خانواده را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر بچه ی کوچکی دارید، مطمئن شوید که غذاهای مورد علاقه بچه ها و غذاهای میان وعده را در قفسه هایی قرار دهید که می توانند به آنهادسترسی داشته باشند.

12. یک تابلوی اعلانات در آشپزخانه تعبیه کنید

جایی کنار یخچال در نظر بگیرید. یک تابلوی اعلانات، تخته سیاه یا تخته سفید روی دیوار بگذارید تا مکانی برای یادداشت ها یا لیست مواد غذایی ایجاد شود. تقویم، دفترچه و وسایل نوشتاری را در کشوی مجاور یا قفسه های  دیواری قرار دهید.

13. مکانی برای پریزهای برق در نظر بگیرید

اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه شما دارای تعداد زیادی پریز برقی در مناطقی است که قصد استفاده از قهوه جوش، توستر، مخلوط کن و سایر وسایل روی میز را دارید. چندین پریز را در امتداد بک اسپلش و در جزیره نصب کنید تا در هر کجا که به آن نیاز دارید برق داشته باشید.

14. از وسایل قابل شست و شو استفاده کنید

در آشپزخانه از وسایلی استفاده کنید که قابل شست و شو هستند. این کار تمیز کردن آشپزخانه را آسان تر می کند. به عنوان مثال ، قفسه های شیشه ای،  وسایلی که  کناره و حاشیه ندارند چرا که تمیز کردن حاشیه ها کار دشواری است. سینک های فلاش یا کم ارتفاع حاشیه ای ندارند که نگران آنها باشید. رنگهای مات به اندازه براق کثیفی را نشان نمی دهند.سعی کنید کابینت ها و وسایل آشپزخانه رنگ طوسی و مات باشند تا کثیفی آنها خیلی مشخص نباشند.

15. اگر فضای آشپزخانه کوچک است از رنگ های روشن استفاده کنید

طرح های رنگ تیره می توانند فضای کوچک را کوچک کرده و از جذابیت کمتری برخوردار کنند. از سایه های ملایم بر روی کابینت آشپزخانه برای گسترش بصری یک اتاق کوچک استفاده کنید. از پنجره های بزرگ و پنجره های ساده استفاده کنید تا مطمئن شوید که فضا از نور طبیعی زیادی برخوردار است.

یک نقطه کانونی پیدا کنید. در طراحی داخلی آشپزخانه خود یک نقطه ی کانونی را انتخاب کنید که چشم را به خود جلب کند . مثلا کاشیهای جذاب ، کفپوش فانتزی ، کاپوت وسیع ، کابینت آشپزخانه روشن یا میزهای طرح دار همه می توانند به عنوان عنصری برای جلب توجه عمل کنند. پس از انتخاب فوکوس ، آن ناحیه را با چند جزئیات زیبا و خاص  تکمیل کنید.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه

 

مقاله ی پیشنهادی: دکوراسیون داخلی منزل

منبع: https://www.bhg.com/kitchen/remodeling/planning/tips/

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا