تغذیهخوراکی هادمنوش هاسلامت

کاربردهای میخک

کاربردهای گیاه میخک و نحوه ی استفاده از آن

میخک به دلیل طعم و بوی قوی خود شناخته شده است و می توان آن را آسیاب شده یا کامل برای استفاده در آشپزی خریداری کرد. می توان از میخک در بسیاری از چاشنی های خاص از جمله سس کچاپ و ووسترشر استفاده کرد. میخک همچنین در عطر سازی کاربرد دارد. روغن میخک برای استفاده به عنوان اسانس به فروش می رسد. میخک معمولا در آیورودا که طب سنتی هند است استفاده می شود. آنها همچنین به طور سنتی برای ایجاد احساس بی حسی استفاده می شوند. در ادامه با کاربردهای میخک و روش های استفاده از میخک بیشتر آشنا می شویم.

کاربردهای میخک

میخک آسیاب شده را می توان به روش های مشابه دارچین و زنجبیل استفاده کرد و می توان از آن برای طعم دادن به سس ها، بلغور جو دوسر، کلوچه و کوکی ها استفاده کرد. در دستور پخت کیک زنجبیلی با پنیر خامه ای از میخک آسیاب شده استفاده می کنند. گاهی اوقات از میخک برای تهیه چای استفاده می شود که مخلوطی از چای، ادویه جات ترشی جات و شیر در هند و پاکستان رایج است.

میخک کامل یا آسیاب شده برای طعم دادن به سس ها، سوپ ها و غذاهای برنجی، به ویژه تعدادی از غذاهای سنتی هندی استفاده می شود و یکی از اجزای گارام ماسالا است. میخک کامل یا قبل از سرو برداشته می شود یا از ظرف جدا می شود. حتی زمانی که میخک کامل پخته می شود، بافت چوبی بسیار سختی دارد که گاز گرفتن آن ناخوشایند است.  در انواع دسرها، به خصوص میخک آسیاب شده، کاربرد دارد. میخک را اغلب با دارچین یا جوز هندی ترکیب می کنند، اما به طور کلی، استفاده کم از میخک ایده خوبی است.

میخک در پوست میوه

یکی از کاربردهای میخک از گذشته ها تاکنون فرو کردن آنها در پوست میوه هاست. که هم عطر خوبی به آن می دهد. هم سبب تقویت حافظه می شود و نماد عشق می باشد. و در درمان یبوست مفید است. باید ابتدا میخک ها را در سیب فرو کرده بعد از 24 ساعت آنها را درآورده و سیب را مصرف کنید. میخک ها را دور نیاندازید و دوباره درسیب های دیگر فرو کنید. تا 4 بار می توانید این کار را تکرار کنید.

روش های استفاده از میخک
روش های استفاده از میخک

روغن میخک

یکی از کاربردهای میخک در روغن سازی است. تحقیقات می گوید، روغن میخک حاوی ماده فعال اوژنول است که یک بی حس کننده طبیعی است. برای کاهش درد دندان به بی حسی و کاهش درد کمک می کند. اوژنول همچنین دارای خواص ضد التهابی طبیعی است. ممکن است تورم و تحریک را در ناحیه آسیب دیده کاهش دهد. خمیر سوکت خشک، درمانی بدون نسخه که دندانپزشکان برای درد کشیدن دندان توصیه می کنند، حاوی اوژنول است.  اوژنول همچنین  در کاهش درد، التهاب و عفونت موثرتر از نوع دیگری از مسکن است. مطالعه دیگری به طور مستقیم ژل میخک خانگی، 20 درصد بنزوکائین و دارونما را بررسی کرد. آنها دریافتند که ژل میخک و بنزوکائین درد را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. ژل میخک به اندازه بنزوکائین موثر بود.

فواید روغن میخک

روغن میخک به طور سنتی برای اهداف مختلفی استفاده می شود، از جمله: به عنوان یک ضد میکروب، برای کمک به کشتن باکتری ها،به عنوان یک مسکن برای شرایطی مانند دندان درد و درد عضلانی، برای ناراحتی های گوارشی، برای تسکین شرایط تنفسی مانند سرفه و آسم،در حالی که بسیاری از مواد شیمیایی مختلف در روغن میخک شناسایی شده است، ترکیبی به نام اوژنول یکی از اجزای اصلی آن است .

روش های استفاده از روغن میخک

روش های مختلفی برای استفاده از روغن میخک در خانه وجود دارد. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

اسپری

استفاده از روغن به عنوان اسپری راهی آسان برای افزودن عطر تند میخک به اتاق است. یا شاید بخواهید از خواص ضد میکروبی روغن میخک استفاده کنید و از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده ملایم استفاده کنید. برای تهیه اسپری میخک: چند قطره روغن میخک را به آب اضافه کنید. 10 تا 15 قطره در هر اونس آب . از آنجایی که اسانس ها در آب حل نمی شوند، ممکن است بخواهید یک عامل پخش کننده مانند سولوبول را نیز به محلول اضافه کنید. قبل از اسپری حتما بطری را به خوبی تکان دهید. استفاده از یک پخش کننده می تواند به پخش عطر میخک در سراسر اتاق کمک کند. هنگام اسپری یا پخش روغن میخک، مطمئن شوید که اتاق به خوبی تهویه می شود.

ماساژ

روغن میخک را در روغن حامل مانند جوجوبا، نارگیل یا روغن زیتون رقیق کنید.  از 15 قطره روغن میخک در هر اونس روغن حامل برای ایجاد محلول 2.5 درصد استفاده کنید.کرم ها، اسکراب ها یا لوسیون ها. روغن میخک را در یک محصول بدون عطر، مانند لوسیون یا کرم صورت، رقیق کنید.

دهان و دندان

روغن میخک روی دندانی که درد می کند بمالید. سبب بی حسی آن می شود. تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید. برای استفاده از روغن میخک برای دندان درد، مراحل زیر را دنبال کنید. چند قطره روغن میخک را در یک روغن حامل خوراکی مانند روغن زیتون یا نارگیل رقیق کنید. یک گلوله پنبه تمیز را به محلول آغشته کنید و اجازه دهید در آن خیس بخورد. از تماس با لثه خودداری کنید، پنبه را روی دندان دردناک بمالید. ممکن است چند دقیقه استفاده از آن طول بکشد تا احساس آرامش کنید. در صورت لزوم هر 2 ساعت یکبار تجدید کنید. اگر هنگام استفاده از روغن میخک روی دندان احساس سوزش یا ناراحتی کردید، استفاده از آن را متوقف کنید.

فواید جویدن میخک

میخک با بوی معطر خود می‌تواند سبب تسکین اعصاب و کاهش استرس شود، همچنین میخک برای دندان‌ها بسیار مفید است.

رفع بوی بد دهان

یکی از کاربردهای میخک رفع بوی بد دهان است. بوی بد دهان به علت وجود یک باکتری غیرهوازی موجود بر سطح زبان است. یکی از فواید جویدن میخک رفع بوی بد دهان است. میخک دارای خواص ضد قارچ، ضد میکروبی و ضد باکتریایی است که باعث از بین رفتن باکتری‌ها و میکروب‌های بد دهان می‌شود.

مانع کرم خوردگی دندان می‌شود

یکی از مشکلات رایج دندان‌ها کرم خوردگی است که موضوعی ناخوشایند است و می‌تواند باعث ایجاد درد در دندان‌ها شود. ما می‌توانیم با جویدن میخک مانع از کرم خوردگی دندان‌ها شویم.

سفید کردن دندان‌ها

یکی دیگر از فواید جویدن میخک، سفید کردن دندان‌ها است. میخک را پودر کنید، پودر میخک را به خمیر دندان اضافه کنید و روزانه دندان‌های خود را ده الی پانزده دقیقه با پودر میخک شست و شو دهید.

خواص دمنوش میخک

شما مقداری از میخک خشک شده را در قوری بریزید و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید. این دمنوش را در حرارت غیر مستقیم حدود 30 دقیقه بگذارید تا کاملا دم بکشد. این دمنوش را روزی یک لیوان میل کنید. با مصرف آن به خواص بی نظیر آن پی خواهید برد.

درمان ناتوانی جنسی

از کاربردهای دیگر میخک می توان به رفع ناتوانی جنسی اشاره کرد. طبع میخک بسیار گرم است و از آن می‌توان برای درمان ناتوانی جنسی و انزال زودرس بهره برد.

لاغری

از خواص دمنوش میخک می‌توان به تاثیر آن در افزایش متابولیسم و درنتیجه  کاهش وزن و لاغری نام برد. همچنین دمنوش میخک موجب کاهش اشتها می‌شود. بسیاری از این گیاه برای لاغر شدن استفاده می کنند.

رفع گرفتگی عضلات

از خواص دمنوش میخک می‌توان به تاثیر آن در درمان گرفتگی عضلات، بهبود روماتیسم و کاهش دردهای کمر اشاره کرد.

تقویت کبد و طحال

مصرف دمنوش میخک به پاکسازی کبد کمک می‌کند. تقویت معده و درمان ناراحتی‌های گوارشی نیز از تاثیرات میخک است. ترکیبات موجود در میخک به درمان زخم معده کمک می‌کند. از دیگر خواص دمنوش میخک می‌توان به تقویت مغز و حافظه و رفع استرس اشاره کرد.

مقاله ی پیشنهادی: فواید بی نظیر میخک

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320768#takeaway

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا