دکوراسیوندنیای مدسبک زندگی

کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی

کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ آمیزی ؟

شما با کمک کاغذ دیواری یا نقاشی ساختمان می توانید اتاقتان را کاملا عوض کنید و از دیدنش متحر شوید. تاثیری که رنگ آمیزی و کاغذ دیواری در تغییر اتاق دارند تغییر دکوراسیون ندارد. مثلا اتاقی که رنگ تیره دارد کوچکتر دیده می شود و بالعکس اتاق با رنگ آمیزی روشن و یا کاغذ دیواری روشن بزرگتر به نظر می رسد.

در اینجا می خواهیم به مزایا و معایب رنگ آمیزی و کاغذ دیواری بپردازیم. تا در نهایت تصمیم بگیریم برای اتاق خود از کدام روش استفاده کنیم. عواملی که باید در نظر بگیرید سهولت کاربرد، هزینه و تطبیق پذیری در فضای شما هستند.

فاکتورهای کلیدی برای انجام نقاشی یا کاغذ دیواری 

آماده سازی

در هنگام تصمیم گیری برای رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری، مدت زمان آماده سازی دیوار باید در نظر گرفته شود. اگر از یک دیوار خالی شروع می کنید باید زمان را در نظر بگیرید که چه مدت زمان لازم دارید تا دیوارتان آماده شود. مطمئنا رنگ آمیزی زمان بیشتری را لازم دارد تا انجام کاغذ دیواری. البته اگر دیوار شما از قبل کاغذ دیواری داشته باشد حذف آن خود دردسر است و گاهی بسیار دشوار می شود.

کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی
کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی

کاغذ دیواری

معایب

حذف کاغذ دیواری قبلی می تواند یک کار خسته کننده باشد. که برای موثر بودن به صبر و ابزار مناسب نیاز دارد. حذف کاغذ دیواری را می توان با مواد شیمیایی یا ابزارهای جدا کننده انجام داد. اما باید مراقب بود در غیر این صورت به دیوار آسیب وارد می شود. این کار می تواند توسط یک شخص متخصص انجام گیرید.

رنگ آمیزی

مزایا

شما به راحتی با سمباده زدن می توانید عیب و ایراد دیوار را برطرف کنید. سعی کنید یک روز قبل این کار را انجام دهید تا دیوار برای رنگ آمیزی آماده شود. می توانید از رنگ پرایمر برای رنگ آمیزی روی رنگ تیره تر، استفاده کنید.

نقاشی نسبت به کاغذ دیواری به زمان آماده سازی  کمتری نیاز دارد.  در هر دو روش هم رنگ آمیزی و هم کاغذ دیواری شما انتخاب های زیادی از نظر جنس، رنگ و کاغذ دیواری دارید. اگر به جای رنگ ساده می خواهید دیوار طرح دار داشته باشید نیاز به کاغذ دیواری دارید.

سبک زندگی خانواده ی شما می تواند تفاوت قابل توجهی در انتخاب شما ایجاد کند. شما باید به سبک زندگی خود توجه کنید. وجود کودک در خانواده و شلوغی آن در تصمیم گیری شما تاثیر دارد.

کاغذ دیواری

مزایا

کاغذ دیواری اگر از جنس خوب انتخاب شود بسیار بادوام است و در برابر شیطنت کودکان مقاوم است. کاغذ دیواری ها قابل شست و شو هستند. بنابراین اگر خانواده ی پرجمعیتی دارید ماغذ دیواری برای شما مناسب است.

معایب

از آنجایی که کاغذ دیواری با چسب چسبانده می شود . استفاده از آنها در حمام، دست شویی و آشپزخانه با رطوبت بالا ممکن نیست. رطوبت زیاد باعث جدا شدن کاغذ دیواری از دیوار می شود.

رنگ آمیزی

مزایا

رنگ آمیزی ارزان تر است و بسته به جنسی که انتخاب می شود. رنگ روغن یا پلاستیک می تواند بسیار کم هزینه تمام شود.رنگ‌های نیمه براق تا براق بادوام هستند و معمولاً برای تزئینات، درهای بیرونی و غیره استفاده می‌شوند.

معایب

هنگامی که دیوارها آسیب می بینند، خراشیده می شوند یا ضربه می خورند، رنگ می تواند خرد شود و تعمیر و رنگ آمیزی مجدد ضروری است.  رنگ به طور متوسط ​​ارزان تر است و به لوازم بسیار کمی نیاز دارد و یک آماتور می تواند آن را اعمال کند.

لازم به ذکر است که کاغذ دیواری ارزان قیمت را می توان خریداری کرد و اگر خودتان این کار را انجام دهید می توانید هزینه های نصب را کاهش دهید. به طور مشابه در مورد رنگ، رنگ های مصنوعی افت دار می توانند گران باشند، به خصوص اگر نیاز به استفاده حرفه ای داشته باشند.

کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی
کاغذ دیواری یا نقاشی ساختمان

ترکیبی از هر رنگ آمیزی و کاغذ دیواری

بهترین انتخاب استفاده از هردو گزینه است. مناطقی مانند اتاق نشیمن که مجلل است را می توانید با کاغذ دیواری بپوشانید و سرویس های بهداشتی و آشپزخانه را با رنگ آمیزی مرتب کنبد.

هر دو گزینه دیوارهای خانه ی شما را کاملا عوض می کند و فضای خانه تان را تازه و جدید می سازد.  شما با توجه به دکوراسیون خانه ی خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. به بودجه ی خود نگاه کنید و با برآورد هزینه ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. کاغذ دیواری اغلب مجلل تر و بادوام تر است ولی در عوض پر هزینه تر و پر دردسر تر است.

کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی
کاغذ دیواری یا نقاشی ساختمان

مقاله پیشنهادی: دکوراسیون داخلی منزل

منبع: https://www.mymove.com/painting/guides/the-pros-of-cons-of-painting-vs-wallpapering/

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا