روانشناسیسبک زندگیکسب و کار

ویژگی های یک فرد موفق

چگونه از نظر شغلی موفق باشیم؟

در این مقاله می خواهیم ویژگی های یک فرد موفق را هم از نظر شغلی و هم از نظر تحصیلی مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی های یک فرد موفق
ویژگی های یک فرد موفق از نظر شغلی و تحصیلی

حتما برای اهداف خود برنامه ریزی کنید

یکی از ویژگی ها یک فرد موفق هدفمند بودن است. همان طور که برای زندگی شخصی خود برنامه ریزی می کنید. و هدف گذاری می کنید برای شغل خود نیاز به هدف گذاری دارید. هدف گذاری باید ملموس باشد .

در سه رده ی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال می توانید بنویسید هدف کوتاه مدت من ویراستاری است. هدف میان مدت من دریافت مدرک کارشناسی ارشد زبان انگلیسی و هدف بلند مدت من کار به عنوان سردبیر مجله است.

دائما باید اهداف خود را به روز رسانی کنید. یک یا دوبار در سال اهداف خود را مجددا بررسی کنید. تا مطمئن شوید که آنها هنوز واقع بینانه و قابل دسترسی هستند. و اگر نبودن اهداف جدید تنظیم کنید.

در مورد اهداف خود می توانید با یک همکار یا رئیس خود مشورت کنید. اهداف غیرواقعی برای خود تعیین نکنید. چرا که فقط باعث اضطراب بی مورد در شما می شوند . به عنوان مثال اگر فعلا در اتاق پست به عنوان یک کارمند ساده کار می کنید بعید است که در مدت یک سال مدیر عامل شوید. اما ممکن است در بخش پذیرش مشغول به کار شوید.

تا حد امکان تحصیلات خود را بالاتر ببرید

داشتن تحصیلات مرتبط با شغل بسیار ضروری است. سعی کنید در تمام طول مدت شغلی خود آموزش ببینید. و تحصیل کنید تا ارتقا پیدا کنید. و در محل کار خود پابرجا نمانید.

روش های زیادی وجود دارد تا بتوانید در کنار شغل خود تحصیل کنید. مثلا وقتی دستیار یک تحریریه هستید می توانید با تحصیل و ارتقای تحصیلی وارد شغل ویراستاری شوید . و به همین شکل اطلاعات و دانش خود را بالاتر ببرید تا دائم دریک نقطه باقی نمانید.

اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

یکی دیگر از ویژگی های یک فرد موفق داشتن اعتماد به نفس بالاست. به خود باور داشته باشید که از نظر حرفه ای موفق خواهید شد. دو ویژگی یک انسان موفق این است که نه تنها به خود اعتماد دارد. بلکه به توانایی خود برای موفقیت ایمان دارد.

با افزایش تحصیلات و دانش، شما اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اگر در زمینه های خاصی ضعف اعتماد به نفس دارید اقدامات لازم جهت رفع آن انجام دهید. صحبت با یک همکار و یا رئیس، خود در بهبود عملکرد شما موثر خواهد بود.

شما باید بدانید که اگر با وجود اعتماد به نفس بالا باز هم شکست خوردید ناامید نمی شوید. چرا که شکست مقدمه ی پیروزی است و بخشی از پروسه ی رسیدن به موفقیت است. بیل گیتس و استیو جابز قبل از کسب موفقیت شکست های زیادی را تجربه کرده اند.

به کار خود عشق بورزید

داشتن عشق به کاری که انجام می دهید از ویژگی های یک فرد موفق است. شما هرگز موفق نمی شوید مگر اینکه عاشق کار خود باشید. تا برای موفقیت فراتر روید. اگر عاشق شغل خود نباشید در انجام آن احساس سختی و بی رمقی می کنید. و این باعث می شود که شلخته باشید و هیچ ابتکاری  در کار خود نداشته باشید. که این خلاقیت و ابتکار است که سبب موفقیت در شغلتان می شود.

از خطر کردن نترسید

شما زمانی در حرفه ی خود موفق خواهید شد که ریسک پذیر باشید. البته این به معنای تصمیم گیری بی پروا نیست. ایده  یعنی یک خطر محاسبه شده را بپذیرید نه چیزی که مانع از رسیدن شما به هدفتان می شود.از ویژگی های یک فرد موفق ریسک پذیر بودن است.

مثلا اگر در یک شرکت دیگر فرصت ارتقای شغلی برای شما پیش آمد. ابتدا مزایا و معایب را بسنجید و تصمیم گیری کنید. که این ارتقا ممکن است بابرنامه  وجود غیرقابل پیش بینی بودن بسیار به پیشرفت شما کمک کند.

ارتباط موثر برقرار کنید

از آن جایی که شغل های امروزی بیشتر به سمت کارتیمی پیش می روند. باید ارتباطات خود را قوی کنید. توانایی برقراری ارتباط مثبت و موثر با همکاران در موفقیت شما تاثیر بسزایی دارد .

سعی کنید شنونده ی خوبی باشید. و اگر دیگران برایتان کاری انجام دادند حتما قدردان آن ها باشید. و این قدردانی را ابراز کنید. اگر شنونده ی خوبی باشید نه تنها به اهدافتان می رسید بلکه ارتباط شما با دیگران تقویت می شود. اگر با همکاران خود رابطه ی خوبی نداشته باشید عواقب بعدی گریبان گیر خودتان خواهد شد.

حتما به خودتان استراحت دهید از تعطیلات لذت ببرید

داشتن اوقات فراغت و به دور از شغل برای هر انسانی لازم است. و لازمه ی موفقیت است. از ده دقیقه در روز شروع کنید تا یک تعطیلات کامل پیش بروید. از ویژگی های یک فرد موفق ریلکس بودن و دور کردن اضطراب و استرس از خود است.

استراحت به شما کمک می کند تا فرسوده نشوید و به موفقیت برگردید. در طول روز استراحت کنید. تا به مغز و بدن شما فرصت داده شود. تا خود را بازیابی کند . تعطیلات سالانه را برنامه ریزی کنید. در حالی که یک پیاده روی 10 دقیقه ای فشار کار را می کاهد و هرگاه به تعطیلات می روید به طور کامل از زندگی شغلی خود فاصله بگیرید. تا استرس از شما دور شود و ذهن شما تازه شود.

مقالات پیشنهادی: ویژگی زنان موفق

منبع: https://www.wikihow.com/Become-a-Successful-Professional

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا