آرایش و زیباییپوستمو

تاثیر اصلاح با ژیلت بر موها

آیا اصلاح موهای زائد سبب ضخیم شدن آنها می شود؟

مطمئنا تا به حال این پرسش به ذهن شما خطور کرده است که آیا اصلاح موهای زائد بدن با ژیلت و تیغ سبب ضخامت آنها می شود یا خیر. برای پاسخ به این سوال مقاله ی امروز را مطالعه کنید. از گذشته تاکنون مردم موهای زائد خود را با تیغ یا ژیلت اصلاح می کردند. امروزه حتی برای لیزر کردن موها باید از قبل آنها را با ژیلت از بین ببرید تا فرآیند لیزر کردن موها بهتر صورت بگیرد. اما اینکه آیا ژیلت کردن موها سبب ضخامت آنها می شود و یا تاثیر اصلاح با ژیلت بر موها چیست؟ در این جا به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

تاثیر اصلاح با ژیلت بر موها
تاثیر اصلاح با ژیلت بر موها

تاثیر اصلاح با ژیلت بر موها

تحقیقات نشان داده است که اصلاح موهای بدن با ژیلت و تیغ،  روی ضخامت یا سرعت رشد مو تاثیری ندارد. علیرغم باورهای رایج، تراشیدن موهای شما باعث ضخیم‌تر شدن یا سریع‌تر شدن رشد آنها  نمی‌شود. در واقع، این تصور غلط توسط مطالعات بالینی در سال 1928 از بین رفت.

با این همه هنوز عده ی زیادی براین باور هستند. علت آن هم ممکن است این باشد که رشد مجدد مو پس از اصلاح اغلب ظاهر متفاوتی دارد. ریشه های این افسانه ممکن است به این واقعیت مرتبط باشد که رشد مجدد مو در ابتدا می تواند متفاوت و ضخیم تر به نظر برسد.

موهای تراشیده نشده دارای نوک نازک‌تری هستند. هنگامی که موها تراشیده می شوند و مجدد شروع به رشد می کنند. ضخیم تر هستند و این طبیعی است و ارتباطی با تیغ یا ژیلت ندارد. همین موها وقتی دوباره به بلندی قبل می رسند داری نوک نازک و ضعیف تر می شوند. این تا حدی به دلیل ضخامت آن است، اما ممکن است به این دلیل باشد که موهای جدید هنوز در معرض عناصر طبیعی قرار نگرفته اند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، صابون ها و سایر مواد شیمیایی همگی می توانند موهای شما را روشن کنند.

اگر پوست روشن تری دارید، ممکن است بیشتر متوجه موهای جدید شوید. این همه به تضاد رنگ مربوط می شود. به هیچ وجه به فرآیند اصلاح نسبت داده نمی شود.

عوارض اصلاح نادرست

اصلاح همچنین می تواند منجر به عوارض جانبی شود. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از: تحریک پوست، سوختن، درماتیت تماسی، برش پوست. گاهی ایجاد تاول ها، جوش ها و خارش پوست بسیار آزار دهنده می شود. حدود 1 ماه طول می کشد تا موهای بدن به طول کامل برسد. به همین دلیل است که موهای بدن بسیار کوتاهتر از موهای سر شماست.

رشد مو از فولیکول های مو شروع می شود که در زیر پوست قرار دارند. ریشه موهای شما با تغذیه از پروتئین و خون سبب رشد موها می شوند. همانطور که مو از ریشه تشکیل می شود، از فولیکول ها و همچنین غدد چربی عبور می کند. سبوم (روغن) تولید شده در غدد کمک می کند تا موهای شما به شکل طولانی تری رشد کنند. هنگامی که موهای شما از سطح پوست خارج می شوند، سلول های آن ها دیگر زنده نیستند.

هنگامی که اصلاح می کنید، موهای مرده را در سطح پوست برش می دهید. از آنجایی که اصلاح با ژیلت، موهای زیر پوست را مانند روش های دیگر حذف نمی کند، بنابراین بر رنگ و ضخامت آن هیچ تاثیری نمی گذارد.

نحوه صحیح اصلاح

برای یک اصلاح ایمن و مناسب این مراحل را دنبال کنید: ابتدا پوست خود را خیس کنید. از ژل یا لوسیون اصلاح استفاده کنید تا به محافظت از پوست در برابر بریدگی ها کمک کند. اصلاح را با جهت رشد طبیعی مو انجام دهید، نه مخالف. از اصلاح سریع یا فشار دادن بیش از حد تیغ به پوست خود اجتناب کنید.

از تیغ های یکبار مصرف یا تیغه های تازه استفاده کنید. تیغ های کند می توانند منجر به تحریک و بریدگی شوند. برای کاهش التهاب و تحریک،  پوست خود را با آب خنک بشویید. از یک مرطوب کننده یا لوسیون پس از اصلاح استفاده کنید.

اصلاح صورت

هنگام اصلاح صورت، قبل از استفاده از ژل یا کرم اصلاح، ابتدا آن را بشویید. می توانید از صابون نیز استفاده کنید. مطمئن شوید که تیغ را به آرامی روی پوست در جهتی که موهایتان رشد می کند، می کشید.

اصلاح بازوها و پاها

بازوها و پاهای شما انحنای بیشتری دارند که ممکن است مستعد بریدگی  باشند. هنگام اصلاح بازوها و پاها، می توانید با لایه برداری از قبل از رشد موهای زائد و جوش جلوگیری کنید. می توانید از یک ژل دوش لایه بردار سبک، یک لوفا یا حتی یک دستمال شستشو استفاده کنید.

اصلاح زیر بغل

برای رفع موهای زائد زیر بغل از طریق اصلاح باید به چند نکته توجه داشته باشید. برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است موها را هم درجهت و هم در خلاف جهت رشد موها اصلاح کنید. شما همچنین می توانید تیغ را از این طرف به طرف دیگر بکشید.

اصلاح کشاله ی ران

ناحیه ی کشاله ی ران را تا جای ممکن نتراشید و از سایر روش های حذف موهای زائد استفاده کنید. چرا که این ناحیه مستعد جوش و تحریک پوستی است .اگر قصد اصلاح با ژیلت را دارید حتما هر بار که این قسمت از بدن خود را اصلاح می کنید از یک تیغ جدید استفاده کنید. همچنین با هر ضربه تیغ خود را بشویید.

ناحیه ی تناسلی

موهای ناحیه تناسلی درشت تر هستند. ممکن است سریعتر تیغه ها را مسدود کنند. موهای این ناحیه به سرعت رشد می کنند و آزار دهنده هستند. بهتر است به جای اصلاح با ژیلت از روش های حذف دائمی مانند اپیلاسیون و لیزر استفاده کنید.

مقاله ی پیشنهادی: مراقبت روزانه ی موها

منبع: https://www.healthline.com/health/does-shaving-make-hair-thicker#tips-for-shaving

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا