زنان و ماماییقاعدگی

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است

دلایل تاخیر پریود

اگر هیچ بیماری شناخته شده ای ندارید که بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد، بسته به چرخه طبیعی شما، قاعدگی شما باید طی 21 تا 35 روز از آخرین قاعدگی شما شروع شود. دوره های منظم می تواند متفاوت باشد. اگر سیکل منظم شما 28 روزه است و هنوز در روز 29 پریود نشده اید، رسما پریود شما با تاخیر در نظر گرفته می شود. به همین ترتیب، اگر سیکل منظم شما 32 روز است و هنوز در روز 33 پریود نشده اید، این برای شما تاخیر محسوب می شود. اگرچه این تاخیر نباید باعث نگرانی فوری شما شود.

تغییرات قاعدگی از ماه به ماه بعد  می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. و حال سوال این است که تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است. اغلب پزشکان معتقد هستند که تاخیر تا 5 روز طبیعی است و اگر در روز ششم هنوز پریود نشده اید باید به دنبال علت آن بگردید. در زیر علل تاخیر در پریودی را مورد بررسی قرار می دهیم.

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است
تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است

تاخیر در پریود تا چند روز طبیعی است

پریود یک چرخه ی طبیعی است که به موازات تغییرات شدید هورمونی در بدن تمام خانم هایی که به سن بلوغ و باروری می رسند رخ می دهد. اغلب افراد چرخه ی منظم و طبیعی را تجربه می کنند. اما گاهی ممکن است در طول زندگی خود با تاخیر و یا زود پریود شدن روبرو شوید که باعث نگرانی شود. حداقل زمانی که طول می کشد تا یک چرخه قاعدگی انجام شود، ۲۱ روز است در حالی که این چرخه در برخی افراد تا ۳۵ روز نیز طول می کشد. اغلب این چرخه برای یک فرد ثابت است.

پس دوره ی افراد با هم متفاوت است. شما نباید فورا واکنش نشان دهید. در ابتدا تعداد روزهای تاخیر را یادداشت کنید اگر شش روز از تاریخ آخرین قاعدگی شما گذشت و هنوز پریود نشده اید باید به دنبال علل آن باشید. تاخیر تا پنج روز طبیعی است و مساله ای ایجاد نمی کند.

دلایل تاخیر پریود

 استرس

سیستم پاسخ به استرس بدن شما ریشه در بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس دارد.  وقتی سطح استرس شما به اوج می رسد، مغز به سیستم غدد درون ریزتان می گوید که بدن شما را با هورمون هایی پر کند که حالت جنگ یا گریز به خود می گیرد. این هورمون‌ها عملکردهایی از جمله عملکرد سیستم تولید مثل را که برای فرار از یک تهدید قریب‌الوقوع ضروری نیستند، سرکوب می‌کنند. اگر استرس زیادی دارید، بدن شما می تواند در حالت جنگ یا گریز باقی بماند، که می تواند باعث توقف موقت تخمک گذاری شود. این عدم تخمک گذاری به نوبه خود می تواند پریود شما را به تاخیر بیندازد.

کمبود یا اضافه وزن ناگهانی

تغییرات شدید در وزن بدن می تواند زمان پریود شما را مختل کند. برای مثال، افزایش یا کاهش شدید چربی بدن می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود که باعث می‌شود پریود شما دیرتر یا به طور کامل متوقف شود. علاوه بر این، محدودیت شدید کالری بر بخشی از مغز شما تأثیر می گذارد که با سیستم غدد درون ریز شما «صحبت می کند» و دستورالعمل هایی را برای ایجاد هورمون های تولید مثلی ارائه می دهد. هنگامی که این کانال ارتباطی مختل می شود، هورمون ها می توانند از فشار خارج شوند.

ورزش یا فعالیت بدنی شدید

یک رژیم ورزشی شدید نیز می تواند باعث از دست رفتن قاعدگی شود. این بیشتر در کسانی دیده می شود که چندین ساعت در روز تمرین می کنند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که، چه عمداً یا ناخواسته، شما بسیار بیشتر از آنچه که دریافت می‌کنید کالری می‌سوزانید. وقتی کالری زیادی می سوزانید، بدن شما انرژی کافی برای عملکرد صحیح  تمام سیستم هایش را ندارد. تمرینات شدیدتر می تواند ترشح هورمونی را افزایش دهد که می تواند بر قاعدگی شما تأثیر بگذارد. معمولاً به محض اینکه شدت تمرین را کاهش دهید یا کالری دریافتی خود را افزایش دهید، پریودها به حالت عادی باز می گردند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

بسیاری از افراد مبتلا به PCOS به طور منظم تخمک گذاری نمی کنند. در نتیجه، قاعدگی آنها ممکن است: سبک تر یا سنگین تر از دوره های استاندارد باشد. و گاهی اصلا پریود نشوند. یکی از راه های درمان تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارودرمانی است.

علائم PCOS شامل: رشد موهای زائد یا درشت روی صورت و بدن، آکنه روی صورت و بدن، نازک شدن مو، افزایش وزن یا کاهش وزن، لکه های تیره پوست، اغلب روی چین های گردن، کشاله ران و زیر سینه ها.

استفاده از قرص های ضد بارداری

بسیاری از مردم این قرص را دوست دارند زیرا این قرص  پریود آنها را منظم می کند. با این حال، گاهی اوقات می تواند اثر معکوس داشته باشد، به خصوص در ماه های اول استفاده. به طور مشابه، زمانی که مصرف قرص را متوقف می کنید، ممکن است چند ماه طول بکشد تا چرخه شما به حالت عادی برگردد. همانطور که بدن شما به سطح هورمون اولیه خود باز می گردد، ممکن است برای چند ماه پریود خود را از دست بدهید. اگر از روش های هورمونی کنترل بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD)، ایمپلنت یا واکسن استفاده می کنید، ممکن است به طور کامل پریود شدن خود را متوقف کنید. با مراجعه به مقاله آنچه زنان در رابطه با قرص ضدبارداری باید بدانند در مورد این قرص ها بیشتر بخوانید.

 دوران پیش از یائسگی

قبل از یائسگی زمانی است که منتهی به گذار یائسگی شما می شود. معمولاً از اواسط تا اواخر دهه 40 شما شروع می شود. پیش از یائسگی می تواند چندین سال طول بکشد تا اینکه پریود شما به طور کامل متوقف شود. برای بسیاری، عقب افتادن قاعدگی اولین علامت پیش از یائسگی است. ممکن است یک دوره 1 ماهه پریود نشوید و برای 3 ماه آینده به مسیر خود بازگردید. یا، ممکن است 3 ماه متوالی پریود نشوید و متوجه شوید که به طور غیرمنتظره ای دوباره پریود شدید، اغلب سبک تر یا سنگین تر از آنچه از قبل داشته اید.

 شما در یائسگی زودرس هستید

یائسگی زودرس، که به عنوان نارسایی زودرس تخمدان نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که تخمدان های شما قبل از 40 سالگی از کار می افتند. زمانی که تخمدان های شما آن طور که باید کار نمی کنند، تولید هورمون های متعدد از جمله استروژن را متوقف می کنند. همانطور که سطح استروژن شما به پایین ترین حد خود می رسد، علائم یائسگی را تجربه خواهید کرد. پریودهای دیررس یا از دست رفته ممکن است نشانه اولیه باشد. شما همچنین ممکن است  دچار گرگرفتگی،عرق شبانه، مشکل خواب، خشکی واژن، مشکل باردار شدن، کاهش میل جنسی، اختلال خلقی یا تغییرات خلقی شوید.

8 دلیل اصلی برای تاخیر در قاعدگی بخوانید

بیماری تیروئید

تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل در گردن شما است که هورمون هایی تولید می کند که به تنظیم بسیاری از فعالیت های بدن شما از جمله چرخه قاعدگی کمک می کند. چندین بیماری رایج تیروئید، از جمله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می باشد. هم کم کاری تیروئید و هم پرکاری تیروئید می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند و باعث بی نظمی شوند، اما پرکاری تیروئید به احتمال زیاد باعث دیر یا عقب افتادن قاعدگی می شود. گاهی ممکن است قاعدگی شما برای چند ماه ناپدید شود. سایر علائم مشکل تیروئید عبارتند از: تپش قلب، تغییرات اشتها، تغییرات وزن غیرقابل توضیح، عصبی بودن یا اضطراب، لرزش خفیف دست، خستگی، تغییر در موهای شما و مشکل خواب.ارتباط تیروئید و ریزش مو ارتباط نزدیکی است که باید آن را مورد بررسی قراردهید.

وجود یک بیماری مزمن

بیماری سلیاک و دیابت، گاهی اوقات با بی نظمی قاعدگی همراه است. بیماری سلیاک یک بیماری خودایمنی است که بر سیستم گوارش شما تأثیر می گذارد. هنگامی که افراد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن مصرف می کنند، سیستم ایمنی بدن آنها با حمله به پوشش روده کوچک واکنش نشان می دهد. هنگامی که روده کوچک آسیب می بیند، توانایی بدن برای جذب مواد مغذی از غذا را مختل می کند. این می تواند منجر به سوءتغذیه شود که بر تولید طبیعی هورمون تأثیر می گذارد و منجر به از دست رفتن قاعدگی ها و سایر بی نظمی های قاعدگی می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز ممکن است در موارد نادر تاخیر در قاعدگی را تجربه کنند. این تنها زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون کنترل نشود.

بارداری

یکی ازعلائم و نشانه های بارداری تاخیر در قاعدگی است. اگر احتمال بارداری وجود دارد و سیکل های شما معمولاً منظم است، ممکن است زمان انجام تست بارداری فرا رسیده باشد. سعی کنید این کار را حدود 1 هفته پس از شروع آخرین قاعدگی انجام دهید. انجام آزمایش خیلی زود می تواند منجر به منفی شدن آزمایش شود، حتی اگر باردار هستید، زیرا برای آزمایش هورمون بارداری در ادرار خیلی زود است. اگر عادت ماهانه شما معمولاً نامنظم است، پیدا کردن زمان مناسب برای انجام تست بارداری دشوارتر است. ممکن است بخواهید چند آزمایش را در طول چند هفته انجام دهید یا برای اطمینان با یک متخصص زنان مراجعه کنید

. سایر علائم اولیه بارداری شامل: سینه های حساس و دردناک، سینه های متورم، حالت تهوع یا استفراغ و خستگی.

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا